PRINCIPAL WINNERS
Judge: Mrs Cath Mason (Lynshow / Oroshaza)
Best In Show419Lumiere De Lavie Dreamlike Felix IMP UKR (Samoyed)
Res. Best In Show356CH Boughton Balance Of Power At Azrams (Greyhound)
Best Special Minor Puppy194Valodi Yellow Rose Of Texas At Donurie (IMP USA) (Hungarian Vizsla)
Best Special Puppy496Kontaktas Scooter At Jacraila (Russian Black Terrier)
Best Special Veteran282Cheolview Faithful (Lhasa Apso)

TOY
 
6. Griffon Bruxellois - Open
Judge: Edith Lynch (Garnox)
29
Grajenco Oliver
 
7. Affenpinscher - Open
Judge: Edith Lynch (Garnox)
30
Ingerdorm Penelope Pitstop
 
8. Papillon - Graduate
Judge: Edith Lynch (Garnox)
31
Phylcher Heartbreaker  
32
Adnamashan Hopes Eternal  
 
9. Papillon - Open
Judge: Edith Lynch (Garnox)
37
Papplewick Penhaligen At Adinaken ShCM
34
Maridova Victorias Dream In Honrukai JW  
38
Adnamashan Craiglang For Pamhurst  
36
Powerforce Hogmanay  
 
10. Pomeranian - Graduate
Judge: Edith Lynch (Garnox)
45
Pakovs Midnight Gift
44
Pinch Of Snuff For Carberry  
46
Pakov's Good To Be Black  
40
Zaandam Russian Apprentice  
 
11. Pomeranian - Open
Judge: Edith Lynch (Garnox)
55
CH Pakov's I'm A Celebrity JW  
48
Sylvids Thistle Do JW ShCM  
54
CH Kazpom Just Be Coz  
49
Veltuds Summer Lovin  
 
12. Pug - Graduate
Judge: Edith Lynch (Garnox)
59
Riajae On The Brink  
60
Portycharm Raffles For Hugieboogie  
57
Sephina Queen Of Diamonds At Uisdean  
 
13. Pug - Open
Judge: Edith Lynch (Garnox)
63
Gramatti Laird Of The Ring Via Hugieboogie ShCM
59
Riajae On The Brink  
61
Divapugs Thistle Dae Fir Me Uisdean  
 
14. Pekingese - Open
Judge: Edith Lynch (Garnox)
71
Bilanciato's Earl Of Darkness Over Aftershine
74
Palacegarden Tulle  
73
Aftershine Bravissimo Dinastii  
66
Palacegarden Caliph At Winnan  
 
15. Japanese Chin - Open
Judge: Edith Lynch (Garnox)
76
Sleepyhollow Calamity Jane
80
Rakuchin The Puzzler Of Pamojill  
79
Pamojill Pop Star  
77
Yama Take A Chance  
 
16. Cavalier King Charles Spaniel - Graduate
Judge: Edith Lynch (Garnox)
84
Willowheart Louis
81
Kathysgirls Jaguar  
83
Carleny Golden Button  
82
Calaten Star Trouper  
 
17. Cavalier King Charles Spaniel - Limit
Judge: Edith Lynch (Garnox)
87
Carleny I Dreamed A Dream  
86
Braemarra Taylor At Linetive  
89
Pamojill Petronella  
88
Piaffe Treacle Candy  
 
18. Cavalier King Charles Spaniel - Open
Judge: Edith Lynch (Garnox)
90
Sandbrae Rockabye  
 
19. A.V.N.S.C. Toy - Graduate
Judge: Edith Lynch (Garnox)
94
Edalene Never Let Me Go (English Toy Terrier)
92
Cotonkiss Juicy Lucy (Coton De Tulear)  
95
Hollybirch Mystic Meg At Edalene (English Toy Terrier)  
93
Bodelight Katies Boy (Bichon Frise)  
 
20. A.V.N.S.C. Toy - Open
Judge: Edith Lynch (Garnox)
100
Happypaws Carefree ShCM (Coton De Tulear)  
96
Cotonkiss Moonrock ShCM (Coton De Tulear)  
101
Petoski Love Me Do (Italian Greyhound)  
97
Abbas Beau (Bichon Frise)  
 
Toy Group - (Group Winners)
Judge: Loraine Rattar (Seafar)
124
Tidos Charlie He's My Darling At Kirlasidh (Chihuahua (Long Coat))  
63
Gramatti Laird Of The Ring Via Hugieboogie ShCM (Pug)  
76
Sleepyhollow Calamity Jane (Papillon)  
45
Pakovs Midnight Gift (Pomeranian)  
 
21. A.V. Toy - Special Minor Puppy
Judge: Edith Lynch (Garnox)
102
Chirouxe Worth The Wait For Pakov (Chihuahua (Long Coat))  
77
Yama Take A Chance (Japanese Chin)  
59
Riajae On The Brink (Pug)  
31
Phylcher Heartbreaker (Papillon)  
 
22. A.V. Toy - Special Puppy
Judge: Edith Lynch (Garnox)
45
Pakovs Midnight Gift (Pomeranian)  
40
Zaandam Russian Apprentice (Pomeranian)  
41
Zaandam Sorcerer Blak Magic (Pomeranian)  
38
Adnamashan Craiglang For Pamhurst (Papillon)  
 
23. A.V. Toy - Open
Judge: Edith Lynch (Garnox)
34
Maridova Victorias Dream In Honrukai JW (Papillon)  
82
Calaten Star Trouper (Cavalier King Charles Spaniel)  
 
24. A.V. Toy - Special Veteran
Judge: Edith Lynch (Garnox)
105
Pakov's True Blonde (Pomeranian)  
106
CH Papplewick Pretty In Pink At Adinaken JW ShCM (Papillon)  
90
Sandbrae Rockabye (Cavalier King Charles Spaniel)  
 
25. Chinese Crested - Graduate
Judge: Edith Lynch (Garnox)
112
Constanze Crystal Ice (IMP CZE)  
111
Timesoul's Need A Witness  
107
Elfallons Crazy Moon  
108
Elfallons Little Dragon  
 
26. Chinese Crested - Open
Judge: Edith Lynch (Garnox)
112
Constanze Crystal Ice (IMP CZE)
111
Timesoul's Need A Witness  
107
Elfallons Crazy Moon  
114
Baojin Secret Agent ShCM  
 
27. Chihuahua (Smooth Coat) - Open
Judge: Edith Lynch (Garnox)
115
Belldinla Mystic Delight At Chinzaes
120
Silverchi Catch The Rainbow  
116
Chinzaes Chocolate Bomb  
119
Royal Harry's Delight  
 
28. Chihuahua (Long Coat) - Open
Judge: Edith Lynch (Garnox)
124
Tidos Charlie He's My Darling At Kirlasidh JW
102
Chirouxe Worth The Wait For Pakov  
103
Ismirelle Desert Storm  
121
Telluda Lulu  
 
GUNDOG
 
4. Spaniel (Cocker) - Graduate
Judge: Tina Gibson (Badina)
19
Kenan Korona
18
Whinburn Night Owl JW  
23
Zheridons China Blue  
22
Shoogsea Jessica Rabbit  
 
5. Spaniel (Cocker) - Open
Judge: Tina Gibson (Badina)
24
Briconess Solar Flare  
18
Whinburn Night Owl JW  
25
Shoogsea Indiana Jones  
 
29. Retriever (Flat Coated) - Graduate
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
127
Candidacasa Porsche @ Montreathmnt  
125
Sylkienorrie Neepy Lantern  
 
30. Retriever (Flat Coated) - Open
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
128
Orkhatos Lucas At Auchinbreck ShCM
127
Candidacasa Porsche @ Montreathmnt  
 
31. Retriever (Golden) - Graduate
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
133
Megarvy Itty Bitty Boo
132
Glenrioch Starlight In Suarike  
131
Rigerin Spanish Dreams At Fhairmhor  
130
Larena Ormsary At Auchinbreck  
 
32. Retriever (Golden) - Open
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
137
Largymore Live To Love You ShCM  
 
33. Retriever (Labrador) - Graduate
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
140
Play Full Team Man Incognito To Nillam  
138
Lapema Adonis Blue Of Chancecove (N.A.F.)  
142
Murlaggan Violet At Strathhunker  
141
Astrid Lindgren At Strathhunker  
 
34. Retriever (Labrador) - Open
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
147
Frewlings First Report For Taraloch
146
Afinmore Adair  
148
Cricklecreek Caddris At Strathhunker  
 
35. German Shorthaired Pointer - Graduate
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
149
Kavacanne Cheeky Vimto  
 
36. German Shorthaired Pointer - Open
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
149
Kavacanne Cheeky Vimto
 
37. German Wirehaired Pointer - Open
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
No results - Either no entries or all were absent
 
38. Italian Spinone - Open
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
154
Quebaikei Gaves Remise
152
Quebaikei Salvias Dream  
153
Quebaikei Witches Spell  
155
Feriiia Jacomelo  
 
39. Weimaraner - Open
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
165
Silverkelvin Lunar Eclipse Over Noreaster
164
Silverkelvin Rising Star  
160
Bluebell Queen Of Dunherl  
 
40. Gordon Setter - Graduate
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
167
Liric Fusilier With Shillay JW
171
Rhum Night Legend  
170
Yennadon Benriach  
172
Florcott Sherilyn Bonnie  
 
41. Gordon Setter - Open
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
178
Liric Souvenir JW  
177
Brooks Shadow Mover  
176
Birniehill High Light For Barrabrae  
 
42. A V.N.S.C. Gundog - Graduate
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
182
Highclare Made Of Honour At Eiriandylis (Spaniel (Welsh Springer))
560
Flixraigh Highland Fling (Hungarian Vizsla)  
181
Hwyaden Calypso (Retriever (Nova Scotia Duck Tolling))  
180
Fassfields Pride Rock (Hungarian Wirehaired Vizsla)  
 
43. A.V.N.S.C. Gundog - Open
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
184
Hookwood Show Piece At Carmandine (Pointer)  
186
SH CH Donuries Quantum Of Solace (Hungarian Vizsla)  
185
Fleurfield Steals The Dream ShCM (Pointer)  
188
Auchinner Fionn (Hungarian Wirehaired Vizsla)  
 
Gundog Group - (Group Winners)
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
165
Silverkelvin Lunar Eclipse Over Noreaster ShCM (Weimaraner)  
436
SH CH Forfarian Hey Sexy Lady JW (Irish Setter)  
182
Highclare Made Of Honour At Eiriandylis (Spaniel (Welsh Springer))  
19
Kenan Korona (Spaniel (Cocker))  
 
44. A.V. Gundog - Special Minor Puppy
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza))
194
Valodi Yellow Rose Of Texas At Donurie (IMP USA) (Hungarian Vizsla)  
191
Totenkopf Dutch Debonair (Spaniel (Cocker))  
193
Gartgarry South Pacific (Pointer)  
197
Tammano Stoorworm (Spaniel (Welsh Springer))  
 
45. A.V. Gundog - Special Puppy
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
203
Glenrioch Storm Trooper (Retriever (Golden))  
133
Megarvy Itty Bitty Boo (Retriever (Golden))  
199
Forfarians Secret Admirer (AT4) (Irish Setter)  
200
Sharnphilly Santorelli With Carmandine (Pointer)  
 
46. A.V. Gundog - Graduate
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
205
Wandsfell Call The Shots At Oaklaw (English Setter)  
560
Flixraigh Highland Fling (Hungarian Vizsla)  
21
Ryanside Work Of Art (Spaniel (Cocker))  
206
Drumwhaur Cherokee Rose (Irish Setter)  
 
47. A.V. Gundog - Open
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
185
Fleurfield Steals The Dream ShCM (Pointer)  
207
Drumwhaur Sunshine Girl (Irish Setter)  
155
Feriiia Jacomelo (Italian Spinone)  
 
48. A.V. Gundog - Special Veteran
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
208
Shadow From Canna At Donurie (Hungarian Vizsla)  
164
Silverkelvin Rising Star (Weimaraner)  
 
UTILITY
 
1. Tibetan Spaniel - Junior
Judge: Adam Ashby (Togepi)
1
Tulibell Su Pryze Partii  
2
Torfness Prince Harry Of Galetibbian  
4
Balgay Ma Bovita  
 
2. Tibetan Spaniel - Graduate
Judge: Adam Ashby (Togepi)
5
Tulibell At Hogwarts  
6
Susu Princess Spice Parti JW  
9
Vonvue Gracelands  
7
Balgay Ma Mi Young  
 
3. Tibetan Spaniel - Open
Judge: Adam Ashby (Togepi)
13
Tulibell Star Struck With Jazpiper
14
Balgay Ja Gya Gar  
11
Vonvue Vin Sent To Tulibell ShCM  
16
Mullagh For Your Eyes Only At Balgay (IKC)  
 
49. Akita - Open
Judge: Adam Ashby (Togepi)
210
Hachibi Let Me Entertain You At Shinzam
212
Kitsune Sea The Stars With Inveralicia  
211
Zorbaloo Howlin Wolf  
209
Louiston Huricane Abby  
 
50. Japanese Shiba Inu - Open
Judge: Adam Ashby (Togepi)
218
Casakura Harly Echo At Cherkhan JW
214
Casakura Harly Heritage For Zaandam  
213
Trixwood Goldeneye  
216
Lethnot Houstons Problem  
 
51. Lhasa Apso - Graduate
Judge: Adam Ashby (Togepi)
220
Muirfauld Sunset On Silk  
224
Americaz Bzanba Btansig Via Lhasenna  
221
Zaylon Luke Skywalker  
 
52. Lhasa Apso - Open
Judge: Adam Ashby (Togepi)
222
Sifrason Octavious Avec Zaylon
220
Muirfauld Sunset On Silk  
225
Lhasenna Jomo  
223
Cheolview Paws For A While  
 
53. Shih Tzu - Open
Judge: Adam Ashby (Togepi)
226
Thaisu Desperate Houswife For Imevan
228
Thaisu Huggy Bear  
227
Jazala Austentatious ShCM  
 
54. French Bulldog - Graduate
Judge: Adam Ashby (Togepi)
231
Mardy Marjorie Avec Kimevan (IMP ESP)
234
Kentixen Mini Oreo  
232
Baclaudi Bumbleberry Pie By Glitterkiss  
229
Franstelgo's Deep Impact  
 
55. French Bulldog - Open
Judge: Adam Ashby (Togepi)
236
Catrelma Voltaire Avec Zaylon  
237
Caslblaks Vini Vidi Vici With Franstelgo  
233
Miss Minnie Of Edinbulls  
 
56. Miniature Schnauzer - Graduate
Judge: Adam Ashby (Togepi)
No results - Either no entries or all were absent
 
57. Miniature Schnauzer - Open
Judge: Adam Ashby (Togepi)
240
Rynuan Best Mate
 
58. Schnauzer - Open
Judge: Adam Ashby (Togepi)
243
Achnacarry Sophies Girl
242
Achnacarry Quincys Girl  
 
59. Dalmatian - Open
Judge: Adam Ashby (Togepi)
246
Berryley Pocket Rocket At Dalfire
247
Dalfire Ama Gonna Get It  
244
Dunnydals Cape Primrose  
245
Sophtspot In A Heartbeat  
 
60. Poodle (Standard) - Open
Judge: Adam Ashby (Togepi)
250
Dinastii Miss Appropriate
248
Kamarri Kiss Ogram  
249
Tehillah Dream Girl  
 
61. Eurasier - Open
Judge: Adam Ashby (Togepi)
254
Gileyna I Am Stricker ShCM  
 
62. A.V.N.S.C. Utility - Graduate
Judge: Adam Ashby (Togepi)
256
Lorics Ria Midnight Magic (Poodle (Miniature))  
261
Minarets Secret Moments With Lochnevis (Poodle (Miniature))  
260
Lyntova I Am Legend (IKC) (Keeshond)  
257
Penchrystona Ursa Major (Poodle (Miniature))  
 
63. A.V.N.S.C. Utility - Open
Judge: Adam Ashby (Togepi)
256
Lorics Ria Midnight Magic (Poodle (Miniature))
262
Vanitonia Sumthin To Say ShCM (Poodle (Toy))  
269
Holbiesmini Chanel At Rudino (Boston Terrier)  
270
Kichigai Lord Of The Dance ShCM (Keeshond)  
 
Utility Group - (Group Winners)
Judge: Adam Ashby (Togepi)
256
Lorics Ria Midnight Magic (Poodle (Miniature))  
250
Dinastii Miss Appropriate (Poodle (Standard))  
13
Tulibell Star Struck With Jazpiper (Tibetan Spaniel)  
231
Mardy Marjorie Avec Kimevan (IMP ESP) (French Bulldog)  
 
64. A.V. Utility - Special Minor Puppy
Judge: Adam Ashby (Togepi)
271
Muirfauld Kiss Me Kitty (Lhasa Apso)  
261
Minarets Secret Moments (Poodle (Miniature))  
273
Dalfire Bling In Spots (Dalmatian)  
272
Skyes Dream At Lethnot (Japanese Shiba Inu)  
 
65. A.V. Utility - Special Puppy
Judge: Adam Ashby (Togepi)
271
Muirfauld Kiss Me Kitty (Lhasa Apso)  
275
Dinastii Miss Tifying (Poodle (Standard))  
274
Aprika Buffalo Bill At Rudino (Boston Terrier)  
234
Kentixen Mini Oreo (French Bulldog)  
 
66. A.V. Utility - Open
Judge: Adam Ashby (Togepi)
246
Berryley Pocket Rocket At Dalfire (Dalmatian)  
247
Dalfire Ama Gonna Get It (Dalmatian)  
 
67. A.V. Utility - Veteran
Judge: Adam Ashby (Togepi)
274
Tulibell At Hogwarts  
275
Susu Princess Spice Parti  
277
Balgay Ma Mi Young  
276
Balgay Kna Ba Bu  
 
HOUND
 
68. Basset Hound - Graduate
Judge: Tina Gibson (Badina)
No results - Either no entries or all were absent
 
69. Basset Hound - Open
Judge: Tina Gibson (Badina)
285
Blevwils Naughty Nikki
 
70. Rhodesian Ridgeback - Open
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
287
Carlincox First Rate
 
71. Saluki - Open
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
291
Vidana Amira S Berega Turi (IMP RUS)
289
Galifa Sivendra Al Djiibaajah  
288
Micattura Brightest Gold Of Rivenswift  
 
72. Borzoi - Graduate
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
293
Dashava Moscow Of Altimarlach  
 
73. Borzoi - Open
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
295
Donskoi Zanoza At Scotach ShCM
297
Nibrass Royal Blend Among Altimarlach  
 
74. Deerhound - Graduate
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
298
Celticmoon Shadow Magic At Silverthyme  
299
Almondbank Real Deal McNeil For Fingon  
300
Ardneish Padraigin  
 
75. Deerhound - Open
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
302
Cotherstone Brogue Of Altimarlach ShCM
 
76. Beagle - Open
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
303
Tannahill Candice
306
Gempeni Ballet JW ShCM  
307
Rhiconich Jarvis  
308
Beabass Magical Mayhem  
 
77. Petit Basset Griffon Vendeen - Graduate
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
315
Tangaer Calvera Avec Callydena  
312
Caldewriver Legally Blonde  
313
Caldewriver Lotsa Trouble  
311
Erylan Odin Pere De Dieu  
 
78. Petit Basset Griffon Vendeen - Open
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
321
Callydena Diamond Star
318
IR CH Clonallan Just Beginning Avec Erylan ShCM  
319
Haliston Didier ShCM  
320
Caldewriver Despicable Me  
 
79. Grand Basset Griffon Vendeen - Open
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
323
Tarmachan Nice Over Ice
322
Tarmachan Ice Diamond  
324
Oxygene V Tum-Tums Vriendjes Of Tarmachan  
 
80. Dachshund (Long Haired) - Open
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
326
Kindeace Rita Ora ShCM
325
Kindeace Mickey Mars  
327
Territoriya Lubvi Vesna At Kindeace  
 
81. Dachshund (Wire Haired) - Open
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
328
Cishelvine Just This Once
330
Tendrow Replays The Red Guy At Kindeace ShCM  
329
Strabathie Dextor  
 
82. Whippet - Graduate
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
335
Collooney Hells Angel Of Brochinbelle  
331
Mossbawnhill When Dove Cry  
334
Ditto That  
339
Marvidara Something Blue  
 
83. Whippet - Open
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
335
Collooney Hells Angel Of Brochinbelle
345
Cornstalk Coming Home  
346
Apachesun Kelpies Dream About Caoineag ShCM  
348
Marvidara Maid Of Honour  
 
84. A.V.N.S.C. Hound - Graduate
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
350
Dinkidax Sandrayana At Kindeace (Dachshund (Min. Long Haired))  
352
Russteck Caramal Crunch (Dachshund (Min. Smooth Haired))  
351
Doucai Gustaz Ta Birgu (Pharoah Hound)  
353
Tauraleous Dolly Diamond (Dachshund (Min. Smooth Haired))  
 
85. A.V.N.S.C. Hound - Open
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
356
CH Boughton Balance Of Power At Azrams (Greyhound)
354
Khamis Prada At Chinzaes (Afghan Hound)  
352
Russteck Caramal Crunch (Dachshund (Min. Smooth Haired))  
353
Tauraleous Dolly Diamond (Dachshund (Min. Smooth Haired))  
 
Hound Group - (Group Winners)
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
356
CH Boughton Balance Of Power At Azrams (Greyhound)  
303
Tannahill Candice (Beagle)  
335
Collooney Hells Angel Of Brochinbelle (Whippet)  
291
Vidana Amira S Berega Turi (IMP RUS) (Saluki)  
 
86. A.V. Hound - Special Minor Puppy
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
358
Rhiconich Natalie (Beagle)  
359
Micattura All I Breathe (Saluki)  
357
Tannahill Hope (Beagle)  
338
Citycroft Firenze For Loualba (Whippet)  
 
87. A.V. Hound - Special Puppy
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
323
Tarmachan Nice Over Ice (Basset Griffon Vendeen (Grand))  
359
Micattura All I Breathe (Saluki)  
361
Afterglow Cinnamon Buns (Basset Griffon Vendeen (Petit))  
362
Tannahill Toya (Dachshund (Wire Haired))  
 
88. A.V. Hound - Open
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
291
Vidana Amira S Berega Turi (IMP RUS)  
285
Blevwils Naughty Nikki (Basset Hound)  
302
Cotherstone Brogue Of Altimarlach ShCM (Deerhound)  
289
Galifa Sivendra Al Djiibaajah (Saluki)  
 
89. A.V. Hound - Special Veteran
Judge: Sandra Johnston (Burnvale)
370
CH Tangaer Rhapsody At Callydena ShCM (Basset Griffon Vendeen (Petit))  
365
IR CH Barterhound Bouquet For Gempeni JW ShCM (Beagle)  
368
CH Abydachs Summer Dream At Kindeace ShCM (Dachshund (Long Haired))  
 
PASTORAL
 
90. Border Collie - Yearling
Judge: Gillian Gorley (Willosyam)
No results - Either no entries or all were absent
 
91. Border Collie - Graduate
Judge: Gillian Gorley (Willosyam)
372
Locheil Love Heart  
373
Locheil Match Maker Star Boy  
 
92. Border Collie - Open
Judge: Gillian Gorley (Willosyam)
376
Locheil Just Cruisin
374
Locheil Violets Are Blue  
378
Ravenskirk Ms Independence ShCM  
377
Anscot Forever Together  
 
93. Australian Shepherd - Open
Judge: Loraine Ratter (Seafar)
383
Jack To A King Des Terre's De Khaiyaca IMP ShCM
381
Mistyholly More Magic For Louiston  
380
Bleuroyal One Cool Kiwi (IMP) ShCM  
382
Rannaleroch Breaking Free  
 
94. Bearded Collie - Graduate
Judge: Loraine Ratter (Seafar)
384
In Vogue Island Miss France At Capelaw (IMP FRA)  
 
95. Bearded Collie - Open
Judge: Loraine Ratter (Seafar)
387
Snikkles Bluebeard At Pirateer JW
386
Talraz Look To The Future At Capelaw ShCM  
 
96. Collie (Rough) - Graduate
Judge: Loraine Ratter (Seafar)
393
Kynan Silvershadow At Rydellsky  
391
Rosschell Running Free At Egalefalls  
390
Erjon Ebony Express At Egalefalls  
 
97. Collie (Rough) - Open
Judge: Loraine Ratter (Seafar)
397
Xcode Della Bucca Delle Fate At Rannaleroch (IT IMP)
395
Erjon Ebony Diamond At Egalefalls  
396
Lynmack All That You Wish For At Egalefalls  
394
Camanna Colour Change At Egalefalls  
 
98. Shetland Sheepdog - Graduate
Judge: Loraine Ratter (Seafar)
404
Sommerville Magic In Black  
403
Shenachie Flakey Dove  
400
Shenachie Inkspot  
401
Tachnamadra Toffee Apple  
 
99. Shetland Sheepdog - Open
Judge: Loraine Ratter (Seafar)
408
Laurelwood Tri Bob
406
Shenachie Lyric Of Light  
410
Donallan Magical Moments  
401
Tachnamadra Toffee Apple  
 
100. Welsh Corgi (Pembroke) - Open
Judge: Loraine Ratter (Seafar)
412
Twinan Love Me Do
411
Woodhenge Starlite Mist At Keltybrae  
413
Scottots Siobhan's Todd  
 
101. A.V.N.S.C. Pastoral - Graduate
Judge: Loraine Ratter (Seafar)
414
Echosands Kiss N' Tell (German Shepherd Dog)  
416
Cairbar Celtic Dreams (Belgian Shepherd Dog (Groenendael))  
417
Milwyr Elara (Maremma Sheepdog)  
 
102. A.V.N.S.C. Pastoral - Open
Judge: Loraine Ratter (Seafar)
419
Lumiere De Lavie Dreamlike Felix IMP UKR (Samoyed)
421
Samnouska Chase The Ace (Samoyed)  
 
Pastoral Group - (Group Winners)
Judge: Loraine Ratter (Seafar)
419
Lumiere De Lavie Dreamlike Felix IMP UKR (Samoyed)  
383
Jack To A King Des Terre's De Khaiyaca IMP ShCM (Australian Shepherd)  
376
Locheil Just Cruisin (Border Collie)  
408
Laurelwood Tri Bob (Shetland Sheepdog)  
 
103. A.V. Pastoral - Special Minor Puppy
Judge: Loraine Ratter (Seafar)
414
Echosands Kiss N' Tell (German Shepherd Dog)  
412
Twinan Love Me Do (Welsh Corgi (Pembroke))  
423
Sasoolka Feel The Force (Samoyed)  
422
Ewbell Pure Dead Brilliant (Australian Shepherd)  
 
104. A.V. Pastoral - Special Puppy
Judge: Loraine Ratter (Seafar)
372
Locheil Love Heart (Border Collie)  
381
Mistyholly More Magic For Louiston (Australian Shepherd)  
426
Donallin Dream Girl (Shetland Sheepdog)  
 
105. A.V. Pastoral - Open
Judge: Loraine Ratter (Seafar)
380
Bleuroyal One Cool Kiwi (IMP) ShCM (Australian Shepherd)  
416
Cairbar Celtic Dreams (Belgian Shepherd Dog (Groenendael))  
401
Tachnamadra Toffee Apple (Shetland Sheepdog)  
373
Locheil Match Maker Star Boy (Border Collie)  
 
106. A.V. Pastoral - Special Veteran
Judge: Loraine Ratter (Seafar)
376
Locheil Just Cruisin (Border Collie)  
408
Laurelwood Tri Bob (Shetland Sheepdog)  
429
IR CH Sangosands Seashell (Australian Shepherd)  
428
Cristaluna's Apache Spirit Of Keltybrae (Welsh Corgi (Pembroke))  
 
GUNDOG
 
107. Irish Setter - Graduate
Judge: David Alcorn (Lourdace)
199
Forfarians Secret Admirer (AT4)  
432
Gwendariff's Gonna Have Fun  
434
Pawsword Paperback Writer  
433
Shenanagin Stolen Kiss  
 
108. Irish Setter - Open
Judge: David Alcorn (Lourdace)
436
SH CH Forfarian Hey Sexy Lady JW
435
Gwendariff Hidden Rainbow  
434
Pawsword Paperback Writer  
207
Drumwhaur Sunshine Girl  
 
WORKING
 
109. Dobermann - Graduate
Judge: David Alcorn (Lourdace)
437
Jojavik Super Chief JW
438
Malibray Fernando  
439
Rafthouse Winchester  
 
110. Dobermann - Open
Judge: David Alcorn (Lourdace)
441
Caadaj Dunnie Wassal ShCM  
442
Camperdown Carn Aosda  
439
Rafthouse Winchester  
440
Vonedstram Vanechka At Jillanjon  
 
111. Rottweiler - Graduate
Judge: David Alcorn (Lourdace)
445
Westlodge Five Star  
446
Upmont Jazzy Jazz  
 
112. Rottweiler - Open
Judge: David Alcorn (Lourdace)
447
Dabraco My Guy ShCM
449
Upmont Dancing Jazz  
 
113. Boxer - Graduate
Judge: David Alcorn (Lourdace)
452
Bugarivo Arizona  
450
Applewest A Touch Of Bold At Caeredin  
451
Jackintabox Harlequin  
 
114. Boxer - Open
Judge: David Alcorn (Lourdace)
453
Jasrumjarvie Rising Star
 
115. Bernese Mountain Dog - Open
Judge: David Alcorn (Lourdace)
454
Floskirk Berneray
 
116. Great Dane - Junior
Judge: David Alcorn (Lourdace)
458
Ganteus Sansa Stark Of Winterfell Lomondane (IMP SWE)  
456
Gretadane Honey Suckle  
459
Gretadane Mel Bee  
460
Roucandane Amazing Grace  
 
117. Great Dane - Graduate
Judge: David Alcorn (Lourdace)
462
Thebyreblue True Valour  
460
Roucandane Amazing Grace  
 
118. Great Dane - Open
Judge: David Alcorn (Lourdace)
466
Gretadane I'm In Bother With Iluvadane
465
Clannalba Eile Braigh Mharr For Karnduke  
 
119. Siberian Husky - Graduate
Judge: David Alcorn (Lourdace)
467
Mydisa Golden Nightfury  
468
Mydisa Golden Ticket  
 
120. Siberian Husky - Open
Judge: David Alcorn (Lourdace)
471
Mydisa Golden Deelishus JW
470
Glenbranter Summat Special At Mydisa JW ShCM  
469
Jedisibes Dark Expresso  
 
121. Alaskan Malamute - Open
Judge: David Alcorn (Lourdace)
No results - Either no entries or all were absent
 
122. Newfoundland - Open
Judge: David Alcorn (Lourdace)
479
Newgradens Chirabou JW ShCM
474
Scotiabear Rassay  
477
Seafar Last Tango In Paris  
476
Camnoire Cannondale  
 
123. Leonberger - Graduate
Judge: David Alcorn (Lourdace)
482
Kjlarnes Maia  
483
Medvebergi Maszkos Kassiopeia  
481
Bavaruki Firefly  
 
124. Leonberger - Open
Judge: David Alcorn (Lourdace)
484
Medvebergi Maszkos Hajnal Nandobuxa In Prideofelsa ShCM
485
Shaleodust Emerald  
 
125. Hovawart - Open
Judge: David Alcorn (Lourdace)
492
Quincebois Redwood
493
Fasskoleys Mathan  
489
Fasskoleys Silkie  
490
Minches Chief Riever  
 
126. A.V.N.S.C. Working - Graduate
Judge: David Alcorn (Lourdace)
496
Kontaktas Scooter At Jacraila (Russian Black Terrier)
494
Xardox Chizzy Miyake (Dogue De Bordeaux)  
495
Tarbhore Limited Edition (Bullmastiff)  
497
Ardhub Black Azz Black (Bullmastiff)  
 
127. A.V.N.S.C. Working - Open
Judge: David Alcorn (Lourdace)
501
Moorbull Back To The Future At Dreadnot JW (Bullmastiff)  
498
Chandlimore Gift Of The Gab (St. Bernard)  
500
Millkeeper Hidden Treasure At Dreadnot (Bullmastiff)  
499
Xardox All Fired Up (Dogue De Bordeaux)  
 
Working Group - (Group Winners)
Judge: David Alcorn (Lourdace)
471
Mydisa Golden Deelishus (Siberian Husky)  
437
Jojavik Super Chief JW (Dobermann)  
496
Kontaktas Scooter At Jacraila (Russian Black Terrier)  
466
Gretadane I'm In Bother With Iluvadane (Great Dane)  
 
128. A.V. Working - Special Minor Puppy
Judge: David Alcorn (Lourdace)
503
Clannalba Laighe Na Greine (Great Dane)  
504
Seittor Highland Fantasy With Inveralicia (Rottweiler)  
502
Clannalba Eadarra Dubh (Great Dane)  
 
129. A.V. Working - Open
Judge: David Alcorn (Lourdace)
496
Kontaktas Scooter At Jacraila (Russian Black Terrier)  
466
Gretadane I'm In Bother With Iluvadane (Great Dane)  
458
Ganteus Sansa Stark Of Winterfell Lomondane (Great Dane)  
456
Gretadane Honey Suckle (Great Dane)  
 
130. A.V. Working - Open
Judge: David Alcorn (Lourdace)
No results - Either no entries or all were absent
 
131. A.V. Working - Special Veteran
Judge: David Alcorn (Lourdace)
507
Reikkson Ready For Action JW ShCM (Rottweiler)  
508
Lomondane I Widnae Say That (Great Dane)  
509
Fasskoleys Ailsacraig (Hovawart)  
491
Minches Kees Killarney (Hovawart)  
 
TERRIER
 
132. Cairn Terrier - Open
Judge: Karen Forbes (Karensbrae)
511
Sybster Sanderoma
512
Sybster Saffron  
 
133. Airedale Terrier - Graduate
Judge: Karen Forbes (Karensbrae)
513
Unique In All Ways Of Malton (IMP NL)  
514
Jokyl True Grit At Arngask  
 
134. Airedale Terrier - Open
Judge: Karen Forbes (Karensbrae)
515
Nedella Showtime At Thistleaire
516
Storm In A Teacup Lady Lola  
 
135. Border Terrier - Graduate
Judge: Karen Forbes (Karensbrae)
520
Etterbern Burnt Toast
517
Oakyard Objet D'Art At Hollexby  
 
136. Border Terrier - Open
Judge: Karen Forbes (Karensbrae)
523
Foxtrot Teal  
521
Shiftyfox Blue Moon  
 
137. Soft-Coated Wheaten Terrier - Open
Judge: Karen Forbes (Karensbrae)
526
Kirktonhill Cara Dilis
527
Thistlebe Imperial Topaz  
524
Braelochyen Ice Quartz  
 
138. Fox Terrier (Smooth) - Open
Judge: Karen Forbes (Karensbrae)
528
Turflindie Mr Dusty Millers With Foyleside
530
Nisyros Storm Bound At Humeston  
529
Turflindie Miss Wisteerias  
 
139. Fox Terrier (Wire) - Open
Judge: Karen Forbes (Karensbrae)
532
Hungry Eyes
533
Lipstick Powder & Paint  
531
Granddach Razzle Dazzle  
 
140. Lakeland Terrier - Open
Judge: Karen Forbes (Karensbrae)
534
Oregill Hot Rod To Corrievrackie
536
Turflindie Diamond Dealer  
535
Turflindie Diamond Chaser  
 
141. A.V.N.S.C. Terrier - Graduate
Judge: David Alcorn (Lourdace)
539
Rhicullen Patchwork (Bedlington Terrier)  
538
Kenquince Revenge Is Sweet (Bull Terrier)  
 
142. A.V.N.S.C. Terrier - Open
Judge: David Alcorn (Lourdace)
542
Ruadonis Young Pretender At Meleestaff ShCM (Staffordshire Bull Terrier)  
 
Terrier Group - (Group Winners)
Judge: David Alcorn (Lourdace)
534
Oregill Hot Rod To Corrievrackie (Lakeland Terrier)  
539
Rhicullen Patchwork (Bedlington Terrier)  
528
Turflindie Mr Dusty Millers With Foyleside (Fox Terrier (Smooth))  
520
Etterbern Burnt Toast (Border Terrier)  
 
143. A.V. Terrier - Special Minor Puppy
Judge: David Alcorn (Lourdace)
No results - Either no entries or all were absent
 
144. A.V. Terrier - Special Puppy
Judge: David Alcorn (Lourdace)
No results - Either no entries or all were absent
 
145. A.V. Terrier - Open
Judge: David Alcorn (Lourdace)
514
Jokyl True Grit At Arngask (Airedale Terrier)  
 
146. A.V. Terrier - Special Veteran
Judge: David Alcorn (Lourdace)
546
Kirktonhill Look No Further (Soft-Coated Wheaten Terrier)  
544
Turflindie Miss Symphonee (Soft-Coated Wheaten Terrier)  
 
VARIETY CLASSES
 
147. A.V. Bred By Exhibitor - Open
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
414
Echosands Kiss N' Tell (German Shepherd Dog)  
153
Quebaikei Witches Spell (Italian Spinone)  
1
Tulibell Su Pryze Partii (Tibetan Spaniel)  
325
Kindeace Mickey Mars (Dachshund (Long Haired))  
 
148. A.V. Not Bred By Exhibitor - Open
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
124
Tidos Charlie He's My Darling At Kirlasidh JW (Chihuahua (Long Coat))  
260
Lyntova I Am Legend (IKC) (Keeshond)  
318
IR CH Clonallan Just Beginning Avec Erylan ShCM (Basset Griffon Vendeen (Petit))  
329
Strabathie Dextor (Dachshund (Wire Haired))  
 
149. A.V.P.C.C. Stakes - Puppy
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
261
Minarets Secret Moments With Lochnevis (Poodle (Miniature))  
414
Echosands Kiss N' Tell (German Shepherd Dog)  
456
Gretadane Honey Suckle (Great Dane)  
504
Seittor Highland Fantasy With Inveralicia (Rottweiler)  
1
Tulibell Su Pryze Partii (Tibetan Spaniel)  
 
150. A.V.P.C.C. Stakes - Open Dog
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
124
Tidos Charlie He's My Darling At Kirlasidh JW (Chihuahua (Long Coat))  
260
Lyntova I Am Legend (IKC) (Keeshond)  
329
Strabathie Dextor (Dachshund (Wire Haired))  
305
Divinebrae Dom Perignon (Beagle)  
 
151. A.V.P.C.C. Stakes - Open Bitch
Judge: Cath Mason (Lynshow/0roshaza)
152
Quebaikei Salvias Dream (Italian Spinone)  
291
Vidana Amira S Berega Turi (IMP RUS) (Saluki)  
414
Echosands Kiss N' Tell (German Shepherd Dog)  
368
CH Abydachs Summer Dream At Kindeace ShCM (Dachshund (Long Haired))  
61
Divapugs Thistle Dae Fir Me Uisdean (Pug)  
 
152. A.V.P.C.C. Stakes - Brace
Judge: Cath Mason (Lynshow/Oroshaza)
171
Miller's Brace Of Gordon Setters  
242
Connell's Brace Of Schnauzers  
14
McDonald's Brace Of Tibetan Spaniels  
84
Slack's Brace Of Cavalier King Charles Spaniels  
 
JUNIOR HANDLING
 
153. Junior Handling 6-11yrs
Judge: Karen Forbes (Karensbrae)
A
Skye Smith (Age 7)  
E
Kara Deas (Age 11)  
F
Jack Taylor (Age 10)  
G
Lois McLeod (Age 10)  
 
154. Junior Handling 12-16 yrs
Judge: Karen Forbes (Karensbrae)
S
Lucy Rudham (Age 16)
X
Sinead Kerr Moir (Age 15)  
T
Carla May (Age 15)  
M
Elizabeth O'Brien (Age 13)  
 
NOT FOR COMPETITION
 
155. Not For Competition
 
Entries in this class are not judged.