PRINCIPAL WINNERS
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
Best In Show241CH Donaska Dares To Share With Sarum (Poodle (Min.))
Res. Best In Show361Sapphire Sundance (Samoyed)
Best Special Minor Puppy281Mydisa Golden Deelishus (Siberian Husky)
Best Special Puppy115Vidana Amira S Berega Turi (IMP RUS) (Saluki)
Best Special Veteran168Tangaer Rhapsody At Callydena SH CM
(Petit Basset Griffon Vendeen)

GUNDOG
 
1. Retriever (Flat Coated) - Open
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
1
Caci's Just A Gigolo At Steelriver (IMP SWE)
4
Orkhatos Lucas At Auchinbreck SH CM  
5
Aricdell Gyda  
7
Aricdell Leonidas At Damashii  
 
2. Retriever (Golden) - Graduate
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
12
Larena Ormsary At Auchinbreck
16
Largymore Live To Love You  
10
Gareloch Golden Legacy  
13
Thistleyhill Country Chiel  
 
3. Retriever (Golden) - Open
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
18
Lamancha Incredible Mole JW  
17
Lochtaymor Jane Eyre At Thistleyhill  
10
Gareloch Golden Legacy  
 
4. Retriever (Labrador) - Graduate
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
20
Frewlings First Report For Taraloch  
 
5. Retriever (Labrador) - Limit
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
23
Bonnieburns Mama Mia At Taraloch  
 
6. Retriever (Labrador) - Open
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
25
Claychalk Costa Grand
26
Seatallan Weigela At Kiltyrie  
 
7. German Shorthaired Pointer - Open
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
29
Richtig Rambler
31
Zarozinia Beinn An Oir  
 
8. German Wirehaired Pointer - Open
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
33
SH CH Arielle Vom Glinzergrund Mit Helydon (IMP DEU)
34
Helydon Inka  
35
Helydon Izabella  
36
Ardnamurchan Chestnut  
 
9. Italian Spinone - Open
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
38
Quebaikei Gavees Remise
39
Ferriiia Jacomelo  
 
10. Hungarian Vizsla - Open
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
40
Flixraign Highland Fling
 
11. Spaniel (Cocker) - Graduate
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
43
Totenkopf Dutch Magician JW  
41
Kenan Korona  
45
Lynshow Cuckoo With Zheridons JW SH CM  
48
Strathturret Time Will Tell  
 
12. Spaniel (Cocker) - Open
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
49
Briconess Solar Flare
51
Totenkopf Magic Touch JW  
53
Strathturret Raindance  
 
13. Irish Setter - Graduate
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
55
Drumwhaur Cherokee Rose  
 
14. Irish Setter - Open
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
57
Drumwhaur Sunshine Girl
56
Drumwhaur Bella  
 
15. Gordon Setter - Open
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
68
Liric Souvenir JW
62
Clohass Killie Crankie  
60
Hernwood Black Pearl SH CM  
67
Rhum Night Legend  
 
16. A.V.N.S.C. Gundog - Graduate
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
71
Fleurfield Steals The Dream (Pointer)
74
Tammano Kights Pearl At Eiriandlyis (Spaniel (Welsh Springer))  
69
Slapestones Summer Tide At Balcraig (Spaniel (Welsh Springer))  
70
Silvervelvin Meteorite At Nikostratus (Weimaraner)  
 
17. A.V.N.S.C. Gundog - Open
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
78
Richley Ready To Rock With Antonine (Spaniel (Clumber))  
75
Gellyburn Gaelic Damsel At Balcraig (Spaniel (Welsh Springer))  
77
Daraquist Billy Bong (English Setter)  
76
Hollutrix Lafita Cum Claychalk (Spanish Water Dog)  
 
Gundog Group - (Group Winners)
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
49
Briconess Solar Flare (Spaniel (Cocker))  
33
SH CH Arielle Vom Glinzergrund Mit Helydon (IMP DEU) (German Wirehaired Pointer)  
1
Caci's Just A Gigolo At Steelriver (IMP SWE) (Retriever (Flat Coated))  
68
Liric Souvenir JW (Gordon Setter)  
 
18. A.V. Gundog - Special Minor Puppy
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
83
Lachmore Sincerely Yours At Barrabrae (IMP) (Gordon Setter)  
84
Hwyaden Calypso (Retriever (Nova Scotia Duck Tolling))  
82
Canisp Lady (English Setter)  
 
19. A.V. Gundog - Special Puppy
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
88
Steelriver Sun Kissed (Retriever (Flat Coated))  
85
Quebaikei Witches Spell (Italian Spinone)  
36
Ardnamurchan Chestnut (German Wirehaired Pointer)  
 
20. A.V. Gundog - Graduate
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
71
Fleurfield Steals The Dream (Pointer)  
29
Richtig Rambler (German Shorthaired Pointer)  
39
Feriiia Jacomelo (Italian Spinone)  
74
Tammano Kights Pearl At Eiriandylis (Spaniel (Welsh Springer))  
 
21. A.V. Gundog - Open
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
91
Silverkelvin Rising Star (Weimaraner)  
90
Nadavin Ualan At Vrackie (Spaniel (Field))  
57
Drumwhaur Sunshine Girl (Irish Setter)  
17
Lochtaymor Jane Eyre At Thistleyhill (Retriever (Golden))  
 
22. A.V. Gundog - Special Veteran
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
96
Orkhatos Phoebe SH CM (Retriever (Flat Coated))  
93
SH CH Gellyburn Damselfly JW SH CM (Spaniel (Welsh Springer))  
99
Eiriandylis Jems Jasper SH CM (Spaniel (Welsh Springer))  
97
Drumwhaur Summer Song (Irish Setter)  
 
HOUND
 
23. Deerhound - Graduate
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
101
Celticmoon Shadow Magic At Silverthyme  
103
Rathcreevagh Hope  
 
24. Deerhound - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
107
Cotherstone Brogue Of Altimarlach
105
Leoch Isla  
 
25. Rhodesian Ridgeback - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
No results - Either no entries or all were absent
 
26. Saluki - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
112
CH Mumtaz Herculese SH CM
115
Vidana Amira S Berega Turi (IMP RUS)  
113
Galifa Sivendra Al Djiibaajah (IMP DEU)  
 
27. Borzoi - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
118
Hogsmeade Harry Potter
119
Donskoi Zanoza At Scotach  
122
Nibrass Royal Blend Among Altimarlack  
116
Ballenbreich Bogatyr  
 
28. Basset Hound - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
125
Kelansue Reason To Believe
126
Knockogue Bon Bon At Kelansue (IMP)  
123
Kelansue Rubeus Bomber  
128
Malrich Sex In The City At Rumbleton  
 
29. Petit Basset Griffon Vendeen - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
132
Callydena Diamond Star
 
30. Grand Basset Griffon Vendeen - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
136
Claela Reaumur SH CM
133
Claela Avrille At Eardley  
 
31. Dachshund (Long-Haired) - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
No results - Either no entries or all were absent
 
32. Dachshund (Wire-Haired) - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
140
Kindeace Ruby Tuesday
 
33. Whippet - Graduate
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
145
Mossbawnhill When Doves Cry  
143
Ballenbreich Pilot  
148
Ballenbreich Moya Over Caoineag  
144
Whipplei Body Of Proof At Lunaire  
 
34. Whippet - Limit
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
149
Windwalker Queen Of Hearts  
152
Sylleka Northern Soul Girl At Brascua  
150
Zigouse Kiss The Stars  
 
35. Whippet - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
153
Charles Cymone Synergy (IMP POL)
158
Apachesun Kelpies Dream About Caoineag  
154
Zigouse International Love For Lunaire  
155
Mossbawnhill Still Reighin with Zigouse  
 
36. A.V.N.S.C. Hound - Graduate
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
163
Jet's Be Just And Fear Not At Azrams (IMP NOR) (Greyhound)
159
Thundergay Delta Dawn (Dachshund (Smooth-Haired))  
161
Khamis Huckleberry (Afghan Hound)  
 
37. A.V.N.S.C. Hound - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
164
CH Thundergay BeBop A Lula (Dachshund (Smooth-Haired))  
166
Khamis Pacific Tiger (Afghan Hound)  
167
CH Boughton Balance Of Power At Azrams (Greyhound)  
165
Iza Dorable (Dachshund (Wire-Haired))  
 
Hound Group - (Group Winners)
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
136
Claela Reaumur SH CM (Grand Basset Griffon Vendeen))  
112
CH Mumtaz Herculese SH CM (Saluki)  
163
Jet's Be Just And Fear Not At Azrams (IMP NOR) (Greyhound)  
153
Charles Cymone Synergy (IMP POL) (Whippet)  
 
38. A.V. Hound - Special Minor Puppy
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
145
Mossbawnhill When Doves Cry (Whippet)  
126
Knockogue Bon Bon At Kelansue (IMP) (Basset Hound)  
 
39. A.V. Hound - Special Puppy
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
115
Vidana Amir S Berega (IMP RUS) (Saluki)  
161
Khamis Huckleberry (Afghan Hound)  
143
Ballenbreich Pilot (Whippet)  
116
Ballenbreich Bogatyr (Borzoi)  
 
40. A.V. Hound - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
164
CH Thundergay BeBop A Lula (Dachshund (Smooth-Haired))  
107
Cotherstone Brogue Of Altimarlach (Deerhound)  
125
Kelansue Reason To Believe (Basset Hound)  
122
Nibrass Royal Blend Among Altimarlack (Borzoi)  
 
41. A.V. Hound - Special Veteran
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
168
Tangaer Rhapsody At Callydena SH CM (Petit Basset Griffon Vendeen)  
 
UTILITY
 
42. Tibetan Spaniel - Junior
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
171
Vonvue Gracelands At Balgay
170
Puddlesworth Fairytale For Balgay  
 
43. Tibetan Spaniel - Graduate
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
174
Vonvue Vin Sent To Tulibell  
 
44. Tibetan Spaniel - Open
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
181
Balgay Tym To Praise JW  
180
Tulibell Star Struck With Jazpiper  
179
Jazpiper First Edition SH CM  
177
Naruan Ayrs And Graces At Betranna  
 
45. Japanese Shiba Inu - Open
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
187
Lethnot Houstons Problem
190
Lethnot Carolina Moon Over Cherkhan  
188
Cherkhan Miss Ellie  
 
46. Lhasa Apso - Graduate
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
194
Lhasenna Jomo
193
Timazinti's Peppermint At Frenchlands  
192
Zaylons Cool As Ice  
191
All That Matters  
 
47. Lhasa Aspo - Open
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
196
Toyas Son At Frenchlands  
195
Sifrason Octavious Avec Zaylon  
197
Lhasenna Kalsang Chi  
 
48. Shih Tzu - Open
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
198
Jazala Austentatious SH CM
199
Thaisu Huggy Bear  
 
49. Tibetan Terrier - Open
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
No results - Either no entries or all were absent
 
50. French Bulldog - Open
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
201
Tulskaya Arkvarel Korleone Ker Dor At Stanandie
203
Mossport Mia  
200
Catrelma Voltaire Avec Zaylon  
202
Mossport Magda  
 
51. Schipperke - Open
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
No results - Either no entries or all were absent
 
52. Miniature Schnauzer - Graduate
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
207
Slains Sparkling Snowdrop  
205
Rynuan Best Mate  
206
Slains Silvery Vixen  
 
53. Miniature Schnauzer - Open
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
218
Macbev Let The Sparks Fly SH CM
212
Rynuan Strike A Pose  
210
Kashola I Started Something SH CM  
 
54. Schnauzer - Open
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
221
Achnacarry Sophies Girl
220
Achnacarry Quincys Girl  
 
55. Dalmatian - Open
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
228
Dalfire Ama Gonna Get It
227
Berryley Pocket Rocket At Dalfire  
226
Dunnydals Cape Primrose  
 
56. Poodle (Standard) - Open
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
232
Dinastii Miss Demeanour
231
Dinastii Miss Appropriate  
229
Kamarri Kiss Ogram  
 
57. Eurasier - Open
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
235
Gileyna I Am Stricker SH CM
 
58. A.V.N.S.C. Utility - Graduate
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
237
Oozzoo Sno Bodies Biz Niz (Japanese Spitz)  
238
Kichigai Lord Of The Dance SH CM (Keeshond)  
236
Vanitonia Sumthin To Say (Poodle (Toy))  
239
Cavanian Silver Surprise (Poodle (Min.))  
 
59. A.V.N.S.C. Utility - Open
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
241
CH Donaska Dares To Share With Sarum (Poodle (Min.))
245
Nixtev Raziel At Istramac (German Spitz (Mittel))  
243
Golbourne With One Look At Stanandie (Bulldog)  
240
Kichigai Limited Edition (Keeshond)  
 
Utility Group - (Group Winners)
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
241
CH Donaska Dares To Share With Sarum (Poodle (Min.))  
187
Lethnot Houstons Problem (Japanese Shiba Inu)  
171
Vonvue Gracelands At Balgay (Tibetan Spaniel)  
235
Gileyna I Am Stricker SH CM (Eurasier)  
 
60. A.V. Utility - Special Minor Puppy
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
248
King Of The North Boy At Stanandie (Bulldog)  
249
Lyntova I Am Legend (Keeshond)  
247
Mossport Marcel (French Bulldog)  
237
Oozzoo Sno Bodies Biz Niz (Japanese Spitz)  
 
61. A.V. Utility - Special Puppy
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
251
Louiston Abby (Akita)  
199
Thaisu Huggy Bear (Shih Tzu)  
225
Dalstorm Eternal Flare (Dalmatian)  
191
All That Matters (Lhasa Apso)  
 
62. A.V. Utility - Open
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
220
Achnacarry Quincys Girl (Schnauzer)  
 
63. A.V. Utility - Veteran
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
253
Friarland Amethyst (Tibetan Spaniel)  
252
Betranna Pink Diamond (Tibetan Spaniel)  
 
WORKING
 
64. Rottweiler - Open
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
258
Westlodge Viens Avec Moi To Jacraila
256
Dabraco My Guy JW SH CM  
 
65. Dobermann - Open
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
261
Camperdown Glas Tulaichean
259
Caadak Dunnie Wassal SH CM  
260
Camperdown Carn Aosda  
262
Rafthouse Winchester  
 
66. Boxer - Graduate
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
263
Trimountium Foo Fighter  
 
67. Boxer - Open
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
265
Surfstone Midnight Storm
266
Surfstone Storm Trooper  
264
Power Of Dreams From Pictland  
 
68. Bernese Mountain Dog - Open
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
267
Floskirk Berneray
 
69. Great Dane - Graduate
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
269
Clannalba Eile Braigh Mharr For Karnduke JW  
268
Thebyreblue True Valour @ Keishant  
 
70. Great Dane - Open
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
273
CH Lomondane Its Nae Bother JW SH CM
276
CH Lomondane A Guid Blether SH CM  
 
71. Siberian Husky - Graduate
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
281
Mydisa Golden Deelishus  
283
Mydisa Golden Ticket  
282
Mydisa Golden Nightfury  
280
Sassicaia's Chocolate Lady  
 
72. Siberian Husky - Open
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
286
Glenbranter Summat Special At Mydisa JW SH CM
285
Podricals Starlight Express JW  
 
73. Alaskan Malamute - Open
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
287
Cristakell April Folly At Auraquartz
289
Cristakell Reducto At Auraquartz  
288
Cristakell Quin Ruby At Auraquartz SH CM  
 
74. Hovawart - Open
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
291
Zwartbos Arreton
290
Driftingsky Dusk  
294
Minches Kees Killarney  
292
Fasskoleys Silkie  
 
75. A.V.N.S.C. Working - Graduate
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
301
Blacktide Love Flows (Newfoundland)  
302
Jaybiem Annushka Of Potterspride (Russian Black Terrier)  
299
Debbollinby Shining Light (Leonberger)  
298
Chandlimore Gift Of The Gab (St. Bernard)  
 
76. A.V.N.S.C. Working - Open
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
308
Moorbull Back To The Future At Dreadnot JW (Bullmastiff)  
305
Bavaruki Bronko Bannock (Leonberger)  
 
Working Group - (Group Winners)
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
258
Westlodge Viens Avec Moi To Jacraila (Rottweiler)  
301
Blacktide Love Flows (Newfoundland)  
291
Zwartbos Arreton (Hovawart)  
286
Glenbranter Summat Special At Mydisa JW SH CM (Siberian Husky)  
 
77. A.V. Working - Special Minor Puppy
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
281
Mydisa Golden Deelishus (Siberian Husky)  
310
Bavaruki Fisco Breitling (Leonberger)  
282
Mydisa Golden Nightfury (Siberian Husky)  
309
Applewest A Touch Of Gold (Boxer)  
 
78. A.V. Working - Special Puppy
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
283
Mydisa Golden Ticket (Siberian Husky)  
312
Kjlarnes Maia (Leonberger)  
311
Jianerot Fabian (Rottweiler)  
299
Debbollinby Shining Light (Leonberger)  
 
79. A.V. Working - Open
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
259
Caadak Dunnie Wassal SH CM (Dobermann)  
313
Quincebois Redwood (Hovawart)  
 
80. A.V. Working - Special Veteran
Judge: Mr A Patterson (Tanglemuir)
317
Bavaruki Just Gorgeous (Leonberger)  
294
Minches Kees Killarney (Hovawart)  
314
Reikkson Ready For Action JW SH CM (Rottweiler)  
276
CH Lomondane A Guid Blether SH CM (Great Dane)  
 
PASTORAL
 
81. Australian Shepherd - Open
Judge: Mrs A Rae (Paridel)
320
Bleuroyal One Cool Kiwi (IMP) SH CM
319
Autumnhaze Cupids Arrow  
321
Quilmhair Drunken Piper  
 
82. Border Collie - Graduate
Judge: Mrs A Rae (Paridel)
No results - Either no entries or all were absent
 
83. Border Collie - Open
Judge: Mrs A Rae (Paridel)
327
Ravenskirk Ms Independence SH CM
324
Locheil Violets Are Blue  
328
Dalguise Celtic Rainbow  
325
Holmelyne Mirryn  
 
84. Bearded Collie - Open
Judge: Mrs A Rae (Paridel)
330
Braedoon Highland Laddie At Razkal JW SH CM
329
Snikkles Bluebeard At Pirateer  
331
Clovabrae Solar Flare  
 
85. Shetland Sheepdog - Graduate
Judge: Mrs A Rae (Paridel)
333
Ellenyorn Echo Falls  
336
Shenachie Snowberry  
337
Japaro Touch The Stars  
338
Donallin Ultimate Magic  
 
86. Shetland Sheepdog - Limit
Judge: Mrs A Rae (Paridel)
342
Somerville Magic In Black  
340
Wellneuk Patriot  
 
87. Shetland Sheepdog - Open
Judge: Mrs A Rae (Paridel)
343
Ellenyorn Endless Love
344
Wellneuk Dancing Waters JW SH CM  
348
CH Japaro Designed In Dreams  
346
Shenachie Lyric Of Light  
 
88. Welsh Corgi (Pembroke) - Open
Judge: Mrs A Rae (Paridel)
351
Ermyn Moonlight Flyer At Saniaquinto
 
89. Welsh Corgi (Cardigan) - Open
Judge: Mrs A Rae (Paridel)
No results - Either no entries or all were absent
 
90. Collie (Rough) - Open
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
353
Camanna Colour Change At Egalefalls
359
Ingledene Gold Lace  
355
Rosschell Running Free At Egalefalls  
354
Erjon Ebony Express At Egalfalls  
 
91. A.V.N.S.C. Pastoral - Graduate
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
361
Sapphire Sundance (Samoyed)
362
Glenesk Laird (German Shepherd Dog)  
363
Netsrik Teany Bopper (German Shepherd Dog)  
 
92. A.V.N.S.C. Pastoral - Open
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
370
Samnouska Chase The Ace (Samoyed)  
365
Lumiere De Lavie Dreamlike Felix (IMP UKR) (Samoyed)  
369
Netsrik Striding Out (German Shepherd Dog)  
366
IR CH Bridus Ihana With Cathbri (Finnish Lapphund)  
 
Pastoral Group - (Group Winners)
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
361
Sapphire Sundance (Samoyed)  
330
Braedoon Highland Laddie At Razkal JW SH CM (Bearded Collie)  
343
Ellenyorn Endless Love (Shetland Sheepdog)  
320
Bleuroyal One Cool Kiwi (IMP) SH CM (Australian Shepherd)  
 
93. A.V. Pastoral - Special Minor Puppy
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
372
Shenachie Inkspot (Shetland Sheepdog)  
 
94. A.V. Pastoral - Special Puppy
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
321
Quilmhair Drunken Piper (Australian Shepherd)  
375
Shellamoyd Simply The Best (Shetland Sheepdog)  
338
Donallin Ultimate Magic (Shetland Sheepdog)  
 
95. A.V. Pastoral - Open
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
325
Holmelyne Mirryn (Border Collie)  
 
96. A.V. Pastoral - Special Veteran
Judge: Ms S Thomson (Tamrae)
348
CH Japaro Designed In Dreams (Shetland Sheepdog)  
379
Leterikhills Nikis Girl (Shetland Sheepdog)  
324
Locheil Violets Are Blue (Border Collie)  
327
Ravenskirk Ms Independence SH CM (Border Collie)  
 
TOY
 
97. Griffon Bruxellois - Open
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
381
Grajenco Miss Saigon
385
Grajenco Oliver  
382
Beauview Rumour Has It  
 
98. Chinese Crested - Open
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
386
Myvallo Inclined To Dance @ Elfallons
389
Bryelis Rupert The Bare  
387
Zucci's Lily Marlene Von Queshian  
388
Timesouls Need A Witness  
 
99. Affenpinscher - Open
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
392
Riogaioch Oogie Boogie
 
100. Papillon - Open
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
397
Papplewick Penhaligon At Adinaken SH CM
394
Craigaber Timewatch JW  
396
Powerforce Hogmanay  
 
101. Chihuahua (Smooth Coat) - Open
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
No results - Either no entries or all were absent
 
102. Chihuahua (Long Coat) - Open
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
405
Tidos Christmas Gift
404
Tidos Charlie He's My Darling At Kirlasidh JW  
399
Natimuk Lady Rowena  
401
Pattonia Prince Pelo  
 
103. Pomeranian - Graduate
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
412
Pakov's Good To Be Black
411
Carberry Count On Me  
406
Sylvids Heather Cream  
409
Lillypoms Crown Jewel  
 
104. Pomeranian - Open
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
419
Pakov's I'm A Celebrity JW  
420
Earnpride Lets Dance  
418
Carberry Tip Top  
417
Pommania's Midnight And You  
 
105. Pug - Graduate
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
427
Portycharm Raffles For Hugieboogie  
422
Sephina Queen Of Diamond At Uisdean  
426
Crissam Highland Tominal  
425
Crissam Highland Heather  
 
106. Pug - Open
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
430
Tangetoppen's Quality Has A Name At Tartanmops JW
431
Gramatti Laird Of The Ring Via Hugieboogie SH CM  
432
Lorddark Lord Of Greyskull At Zheridons (IMP BEL) JW SH CM  
429
Divapug Thistle Dae Fir Me At Uisdean  
 
107. Japanese Chin - Open
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
No results - Either no entries or all were absent
 
108. Cavalier King Charles Spaniel - Graduate
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
440
Grajenco Ristretoo
441
Carleny Sweetest Of All  
437
Jeilohn Honeyberry  
439
Carleny I Dreamed A Dream  
 
109. Cavalier King Charles Spaniel - Open
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
443
Jeilohn Pickles  
442
Grajenco Cortado At Marisk  
 
110. A.V.N.S.C. Toy - Graduate
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
448
Palacegarden Tullie (Pekingese)
445
Allanabru Prancing 'N Prada (Min. Pinscher)  
447
Benatone Signor Jackson (Maltese)  
 
111. A.V.N.S.C. Toy - Open
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
449
Allanabru Strictly Tangoed (Min. Pinscher)  
454
Happypaws Carefree (Coton De Tulear)  
452
Allanabru Techno Tango JW (Min. Pinscher)  
451
Bilanciato's Earl Of Darkness Over Aftershine (Pekingese)  
 
Toy Group - (Group Winners)
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
397
Papplewick Penhaligon At Adinaken SH CM (Papillon)  
412
Pakov's Good To Be Black (Pomeranian)  
430
Tangetoppen's Quality Has A Name At Tartanmops JW (Pug)  
392
Riogaioch Oogie Boogie (Affenpinscher)  
 
112. A.V. Toy - Special Minor Puppy
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
445
Allanabru Prancing 'N Prada (Min. Pinscher)  
388
Timesouls Need A Witness (Chinese Crested)  
425
Crissam Highland Heather (Pug)  
458
Volpecula The Early Bird (Papillon)  
 
113. A.V. Toy - Special Puppy
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
392
Riogaioch Oogie Boogie (Affenpinscher)  
448
Palacegarden Tullie (Pekingese)  
426
Crissam Highland Tominal (Pug)  
461
Pakov's Let The Fun Begin (Pomeranian)  
 
114. A.V. Toy - Open
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
464
Adinaken Pretty Puzzled (Papillon)  
409
Lillypoms Crown Jewel (Pomeranian)  
417
Pommania's Midnight And You (Pomeranian)  
395
Maridova Victorias Dream At Honrukai (IMP) (Papillon)  
 
115. A.V. Toy - Special Veteran
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
467
Nisyros Meet Joe Black Via Bryelis (Chinese Crested)  
469
CH Papplewick Pretty In Pink At Adinaken JW SH CM (Papillon)  
466
Meerwings The Swallow Tale By Pyatshaw (Papillon)  
465
Sandbrae Rockabye (Cavalier King Charles Spaniel)  
 
TERRIER
 
116. Cairn Terrier - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
No results - Either no entries or all were absent
 
117. Airedale Terrier - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
470
Muliebrity Crowning Glory SH CM
474
Nedella Showtime At Thistleaire  
475
Nedella Sparks In The Park At Arngask SH CM  
473
Russtam Star Gazer SH CM  
 
118. Border Terrier - Graduate
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
477
Otterston Opal Skye  
480
Croitachonie Fiertal  
476
Shiftyfox Blue Moon  
482
Earthdog Native  
 
119. Border Terrier - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
477
Otterston Opal Skye
485
My Morning Sunshine  
476
Shiftyfox Blue Moon  
482
Earthdog Native  
 
120. Staffordshire Bull Terrier - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
488
Ruadonis Young Pretender At Meleestaff SH CM
 
121. Lakeland Terrier - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
491
Turflindie Kirrie Dumpling
490
Turflindie Heather Bellz  
 
122. Fox Terrier (Smooth) - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
492
Turflindie Mr Dusty Millers With Foyleside
494
Turflindie Miss Wisteerias  
493
Turflindie Miss Forsytheea  
 
123. Fox Terrier (Wire) - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
496
Hungry Eyes
497
Lipstick Powder & Paint  
495
Granddach Razzle Dazzle  
 
124. A.V.N.S.C. Terrier - Graduate
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
499
Kenquince Revenge Is Swift (Bull Terrier)
502
Drumsheugh McLintock (West Highland White Terrier)  
501
Kirktonhill What I Believe SH CM (Soft-Coated Wheaten Terrier)  
 
125. A.V.N.S.C. Terrier - Open Dog
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
505
Thistlebe Mr Bojangles SH CM (Soft-Coated Wheaten Terrier)  
506
Eskwyre Waterloo Sunset (Scottish Terrier)  
504
Kirktonhill Rumour Has It SH CM (Soft-Coated Wheaten Terrier)  
 
126. A.V.N.S.C. Terrier - Open Bitch
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
509
Thistlebe Them There Eyes At Eblanahalls SH CM (Soft-Coated Wheaten Terrier)  
 
Terrier Group - (Group Winners)
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
499
Kenquince Revenge Is Sweet (Bull Terrier)  
477
Otterston Opal Skye (Border Terrier)  
492
Turflindie Mr Dusty Millers With Foyleside (Fox Terrier (Smooth))  
470
Muliebrity Crowning Glory SH CM (Airedale Terrier)  
 
127. A.V. Terrier - Special Minor Puppy
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
512
Eblanahalls Aye Right (Soft-Coated Wheaten Terrier)  
513
Jokyl True Grit At Arngask (Airedale Terrier)  
 
128. A.V. Terrier - Special Puppy
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
502
Drumsheugh McLintock (West Highland White Terrier)  
 
129. A.V. Terrier - Open
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
501
Kirktonhill What I Believe SH CM (Soft-Coated Wheaten Terrier)  
 
130. A.V. Terrier - Special Veteran
Judge: Mrs F S Findlay (Rhiconich)
517
Drumsheugh True Grit SH CM (West Highland White Terrier)  
 
VARIETY CLASSES
 
131. A.V. Bred By Exhibitor - Open
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
125
Kelansue Reason To Believe (Basset Hound)  
501
Kirktonhill What I Believe SH CM (Soft-Coated Wheaten Terrier)  
57
Drumwhaur Sunshine Girl (Irish Setter)  
512
Eblanahalls Aye Right (Soft-Coated Wheaten Terrier)  
 
132. A.V. Not Bred By Exhibitor - Open
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
198
Jazala Austentatious SH CM (Shih Tzu)  
509
Thistlebe Them There Eyes At Eblanahalls SH CM (Soft-Coated Wheaten Terrier)  
447
Benatone Signor Jackson (Maltese)  
395
Maridova Victorias Dream At Honruki (IMP) (Papillon)  
 
133. A.V.P.C.C. Stakes - Puppy
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
115
Vidana Amira S Berega Turi (IMP RUS) (Saluki)  
88
Steelriver Sun Kissed (Retriever (Flat Coated))  
126
Knockogue Bon Bon At Kelansue (IMP) (Basset Hound)  
199
Thaisu Huggy Bear (Shih Tzu)  
512
Eblanahalls Aye Right (Soft-Coated Wheaten Terrier)  
 
134. A.V.P.C.C. Stakes - Open Dog
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
198
Jazala Austentatious SH CM (Shih Tzu)  
259
Caadak Dunnie Wassal SH CM (Dobermann)  
447
Benatone Signor Jackson (Maltese)  
238
Kichigai Lord Of The Dance SH CM (Keeshond)  
 
135. A.V.P.C.C. Stakes - Open Bitch
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
140
Kindeace Ruby Tuesday (Dachshsund (Wire-Haired))  
125
Kelansue Reason To Believe (Basset Hound)  
501
Kirktonhill What I Believe SH CM (Soft-Coated Wheaten Terrier)  
395
Maridova Victorias Dream At Honruki (IMP) (Papillon)  
57
Drumwhaur Sunshine Girl (Irish Setter)  
 
136. A.V.P.C.C. Stakes - Brace
Judge: Miss C Holmes (Candidacasa)
74
Tyler & Shiels' Brace of Welsh Springer Spaniels  
66
Miller's Brace of Gordon Setters  
259
Coutts' Brace of Dobermanns  
198
Rudham's Brace of Shih Tzu  
238
Shepherd's Brace of Dalmatians  
 
JUNIOR HANDLING
 
137. Junior Handling 6-11yrs
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
43
Chloe Clelland (Age 11)  
178
Chloe Clements (Age 11)  
155
Charlotte Downing-Christie (Age 9)  
191
Charlotte Peterkin (Age 8)  
 
138. Junior Handling 12-16 yrs
Judge: Mrs J Martin (Ffain)
480
Hunter MacDonald (Age 14)
509
Orlagh Belle Blossom Lui (Age 13)  
191
Victoria Peterkin (Age 12)  
36
Kayla MacLean (Age 13)  
 
NOT FOR COMPETITION
 
139. Not For Competition
 
Entries in this class are not judged.