PRINCIPAL WINNERS
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
Best In Show74Ronjalee Rock A Fella To Sandti JW (Retriever (Golden))
Res. Best In Show146CH Piersland I Got Rhythm At Chamhembe JW SH CM
(Whippet)
Best Special Minor Puppy402Degallo All Bet's Are Off (Shetland Sheepdog)
Best Special Puppy512Pentangle High Five (West Highland White Terrier)
Best Special Veteran360CH Ozzypool Spirit Dancer SH CM JW (Australian Shepherd)

GUNDOG
 
1. Retriever (Flat Coated) - Graduate
Judge: Miss M Neil (Moloko)
1
Aricdell Night Oracle  
3
Aricdell Floki For Damashii  
2
Aricdell Night Sky For Damashii  
5
Candidacasa Porcha At Montreathmnt  
 
2. Retriever (Flat Coated) - Open
Judge: Miss M Neil (Moloko)
6
Orkhatos Lucas At Auchinbreck SH CM
7
Aricdell Leonidas At Damashii  
 
3. Retriever (Labrador) - Graduate
Judge: Miss M Neil (Moloko)
14
Exelby Eugene
8
Bonnieburns Bright N Blazin  
9
Riverardle Sweeney Viva  
13
Bonnieburns Mama Mia At Taraloch  
 
4. Retriever (Labrador) - Limit
Judge: Miss M Neil (Moloko)
17
Alanwood Serene Oasis  
16
Seatallan Weigela At Kiltyrie  
18
Exelby Zac Posen  
15
Frewlings Friction At Riverardle  
 
5. Retriever (Labrador) - Open
Judge: Miss M Neil (Moloko)
18
Exelby Zac Posen  
19
Velvetine Dawns Early Lite  
 
6. German Shorthaired Pointer - Open
Judge: Miss M Neil (Moloko)
23
Amidala Fast And Furious
25
Twechars McKenzie Rock An Roll  
 
7. German Wirehaired Pointer - Open
Judge: Miss M Neil (Moloko)
28
SH CH Arielle Vom Glinzergrund Mit Helydon (IMP DEU)
26
Benreeda All That Jazz  
27
Benreeda's Zeus  
 
8. Irish Setter - Graduate
Judge: Miss M Neil (Moloko)
32
Staratlanta Elliott  
30
Clonageera Walk With Me To Summergate JW CJW2015  
31
Drumwhaur Sunshine Girl  
 
9. Irish Setter - Open
Judge: Miss M Neil (Moloko)
36
Summergate Rumour Has It
37
Drumwhaur Summer Song  
33
Staratlanta's Fire Queen JW  
35
Drumwhaur Irish Gold  
 
10. Italian Spinone - Open
Judge: Miss M Neil (Moloko)
No results - Either no entries or all were absent
 
11. Hungarian Vizsla - Open
Judge: Miss M Neil (Moloko)
40
Feldkirk Amadeus Of Kazval
46
Rosies Boy At Twechar  
44
Rathbane Pocahontas  
45
Shekan Star  
 
12. Spaniel (Cocker) - Junior
Judge: Miss M Neil (Moloko)
49
Lynshow Kuckoo With Zheridons  
47
Totenkopf Dutch Magician  
54
Shoogsea Indiana Jones  
53
Strathturret Time Will Tell  
 
13. Spaniel (Cocker) - Post Graduate
Judge: Miss M Neil (Moloko)
49
Lynshow Kuckoo With Zheridons
56
Totenkopf Dutch Dubois  
 
14. Spaniel (Cocker) - Open
Judge: Miss M Neil (Moloko)
60
Totenkopf Magic Touch JW  
63
Strathturret Raindance  
64
Shoogsea Peach Streisand  
62
Carmelfair China Model  
 
15. Retriever (Golden) - Graduate
Judge: Mrs Hilda Cochrane
67
Cardrona Caledonia  
68
Thornywait Atomic Betty For Sandti  
65
Cardrona Congeniality  
66
Lochmuick River Magic  
 
16. Retriever (Golden) - Open
Judge: Mrs Hilda Cochrane
74
Ronjalee Rock A Fella To Sandti JW
72
Brandane Celebrity Status  
67
Cardrona Caledonia  
73
Eyevalley Macallan Of Glentochty  
 
17. A.V.N.S.C. Gundog - Graduate
Judge: Miss M Neil (Moloko)
75
Dalriach Tormore At Benreeda (Irish Red & White Setter)  
78
Pharises First Day Of Summer (Irish Water Spaniel)  
 
18. A.V.N.S.C. Gundog - Open
Judge: Miss M Neil (Moloko)
80
Dalriach Snow Grouse At Benreeda (Irish Red & White Setter)
81
Somerled Glen Urquart (Gordon Setter)  
78
Pharises First Day Of Summer (Irish Water Spaniel)  
 
Gundog Group - (Group Winners)
Judge: Miss M Neil (Moloko)
74
Ronjalee Rock A Fella At Sandti JW (Retriever (Golden))  
23
Amidala Fast And Furious (German Shorthaired Pointer)  
49
Lynshow Kuckoo With Zheridons (Spaniel (Cocker))  
14
Exelby Eugene (Retriever (Labrador))  
 
19. A.V. Gundog - Minor Puppy
Judge: Miss M Neil (Moloko)
82
Lochtanna Olaf (Retriever (Golden))  
84
Drumwhaur Cherokee Rose (Irish Setter)  
48
Kirlinjis Rumour Made It (Spaniel (Cocker))  
 
20. A.V. Gundog - Puppy
Judge: Miss M Neil (Moloko)
68
Thornywait Atomic Betty For Sandti (Retriever (Golden))  
23
Amidala Fast And Furious (German Shorthaired Pointer)  
47
Totenkopf Dutch Magician (Spaniel (Cocker))  
84
Drumwhaur Cherokee Rose (Irish Setter)  
 
21. A.V. Gundog - Graduate
Judge: Miss M Neil ( Moloko)
87
Carmandine Call My Buff (Pointer)  
72
Brandane Celebrity Status (Retriever (Golden))  
44
Rathbane Pocahontas (Hungarian Vizsla)  
56
Totenkopf Dutch Dubois (Spaniel (Cocker))  
 
22. A.V. Gundog - Open
Judge: Miss M Neil (Moloko)
73
Eyevalley Macallan Of Glentochty (Retriever (Golden))  
17
Alanwood Serene Oasis (Retriever (Labrador))  
60
Totenkopf Magic Touch JW (Spaniel (Cocker))  
88
Hookwood Showpiece At Carmandine (Pointer)  
 
23. A.V. Gundog - Veteran
Judge: Miss M Neil (Moloko)
37
Drumwhaur Summer Song (Irish Setter)  
45
Shekan Star (Hungarian Vizsla)  
89
SH CH Montecani Just William Del Quebaikei (Italian Spinone)  
19
Velvetine Dawns Early Lite (Retriever (Labrador))  
 
HOUND
24. Petit Basset Griffon Vendeen - Open
Judge: Miss Charlie Donaldson (Crosscop)
94
Maudaxi Sniffany And Co
97
Debucher Sybelle Avec Callydena  
96
Callydena Toffee Bon Bon  
95
Callydena Baileys On Ice SH CM  
 
25. Dachshund (Long-Haired) - Open
Judge: Miss Charlie Donaldson (Crosscop)
101
Kindeace Rita Ora
99
Abydachs Summer Dream At Kindeace SH CM  
 
26. Dachshund (Wire-Haired) - Open
Judge: Miss Charlie Donaldson (Crosscop)
104
Kindeace Ruby Tuesday
103
Kindeace Blue Savannah SH CM  
102
Strabathie Dextor  
105
Tendrow Replays The Red Guy At Kindeace SH CM  
 
27. Beagle - Open
Judge: Miss Charlie Donaldson (Crosscop)
107
Tannahill Odina At Rhiconich
106
Gempeni Flower Girl JW SH CM  
109
Misken Fortuna At Ladybrow  
 
28. Deerhound - Graduate
Judge: Miss Charlie Donaldson (Crosscop)
111
Celticmoon Shadow Magic
110
Killoeter Scotaidh  
 
29. Deerhound - Open
Judge: Miss Charlie Donaldson (Crosscop)
110
Killoeter Scotaidh  
 
30. Rhodesian Ridgeback - Open
Judge: Miss Charlie Donaldson (Crosscop)
117
Gabisa Woowoo At Zougani
118
Sharufa Dream Maker  
116
Zougani Zuri SH CM  
 
31. Saluki - Open
Judge: Miss Charlie Donaldson (Crosscop)
120
Ruweis Thamiin SH CM
 
32. Whippet - Graduate
Judge: Miss Charlie Donaldson (Crosscop)
126
Zigouse Kiss The Stars
134
Marvidara Maid Of Honour  
124
Barnesmore Paint It Black  
132
Icekah Aint She Sweet  
 
33. Whippet - Limit
Judge: Miss Charlie Donaldson (Crosscop)
141
Sakota Absolutely Super  
142
Marvidara Best Man  
136
Cornstalk Da Vinci  
137
Ballenbreich Txtme Soon  
 
34. Whippet - Open
Judge: Miss Charlie Donaldson (Crosscop)
146
CH Piersland I Got Rhythm At Chamhembe JW SH CM
151
Cobyco Chance To Dance  
149
Mossbawnhill Worth The Wait For Zigouse SH CM  
145
Charles Cymone Synergy (IMP POL)  
 
35. A.V.N.S.C. Hound - Graduate
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
155
Pineron Pattyestet Classic At Hallimans (IMP FIN) (Greyhound)
154
Malrich Sex In The City At Rumbleton (Basset Hound)  
153
Grizelda Midnight Princess (Dachshund (Min. Long-Haired))  
 
36. A.V.N.S.C. Hound - Open
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
158
Claela Reaumur SH CM (Grand Basset Griffon Vendeen)  
156
Helydon Fabulous Freya (Dachshund (Min. Wire-Haired))  
157
Claela Beauvoir Sur Mer (Grand Basset Griffon Vendeen)  
154
Malrich Sex In The City At Rumbleton (Basset Hound)  
 
Hound Group - (Group Winners)
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
146
CH Piersland I Got Rhythm At Chamhembe JW SH CM (Whippet)  
104
Kindeace Ruby Tuesday (Dachshund (Wire-Haired))  
101
Kindeace Rita Ora (Dachshund (Long-Haired))  
155
Pineron Pattyestet Classic At Hallimans (IMP FIN) (Greyhound)  
 
37. A.V. Hound - Minor Puppy
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
161
Russteck Currant Bun At Cheguevar (Dachshund (Min. Smooth-Haired))  
166
Coynachie Call Me Crazy (Whippet)  
134
Marvidara Maid Of Honour (Whippet)  
162
Peperone Peppermint Twist (Whippet)  
 
38. A.V. Hound - Puppy
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
104
Kindeace Ruby Tuesday (Dachshund (Wire-Haired))  
96
Callydena Toffee Bon Bon (Petit Basset Griffon Vendeen)  
172
Coynachie Crazy For Love (Whippet)  
142
Marvidara Best Man (Whippet)  
 
39. A.V. Hound - Open
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
147
Aberlark Dream Baby (Whippet)  
102
Strabathie Dextor (Dachshund (Wire-Haired))  
125
Zigouse International Love For Lunaire (Whippet)  
120
Ruweis Thamiin SH CM (Saluki)  
 
40. A.V. Hound - Veteran
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
177
CH Tangaer Rhapsody At Callydena SH CM (Petit Basset Griffon Vendeen)  
173
IR CH Barterhound Bouquet For Gempeni JW SH CM (Beagle)  
176
Mistweave Messaround At Hallimans (Greyhound)  
 
UTILITY
41. Akita - Open
Judge: Miss M Donaldson (Zorbaloo)
179
Satrebor Sno Bear At Louiston
180
Calicelesti Sweet Angel At Casakura  
 
42. Japanese Shiba Inu - Open
Judge: Miss M Donaldson (Zorbaloo)
182
Lethnot Twoson Wrangler
181
Lethnot Houstons Problem  
 
43. Lhasa Apso - Graduate
Judge: Miss M Donaldson (Zorbaloo)
190
Spyanki Oh Happy Day JW SH CM
188
Hopeinn Has The Last Laugh  
186
Cheolview Patience  
192
Lhasenna Jomo  
 
44. Lhasa Apso - Open
Judge: Miss M Donaldson (Zorbaloo)
196
Nemmi Impetuous Belazieth  
197
Luekiki Diemos To Spyanki JW SH CM  
195
Rangimaria Lil Town Flirt  
193
Cheolview Freddy At Kilbrogan  
 
45. Shih Tzu - Open
Judge: Miss M Donaldson (Zorbaloo)
200
Jazala Austentatious
198
Thaisu Too Kool For Skool At Kimevan  
199
Shirshaun The Lucky One  
 
46. Tibetan Spaniel - Graduate
Judge: Miss M Donaldson (Zorbaloo)
202
Tibbymills Ace Of Hearts
204
Kabita Ta-Ra An Tuyet (IMP SL)  
215
Matsuri Maid U Look  
209
Mullagh For Your Eyes Only At Balgay  
 
47. Tibetan Spaniel - Open
Judge: Miss M Donaldson (Zorbaloo)
221
Balgay Tym To Praise  
203
Matsuri Maid N Heaven  
225
Tamrae Talking Point  
223
Tibbymills Knave Of Spades JW  
 
48. French Bulldog - Open
Judge: Miss M Donaldson (Zorbaloo)
226
Genevia Dusky Dawn
227
Shoebridge Saussignac At Kertesz  
 
49. Tibetan Terrier - Open
Judge: Miss M Donaldson (Zorbaloo)
228
Karamyst Sunflower
229
Alilah De Lite  
 
50. Miniature Schnauzer - Graduate
Judge: Miss M Donaldson (Zorbaloo)
232
Rynuan Stop That Guy  
231
Leecurt Black Wizard  
 
51. Miniature Schnauzer - Open
Judge: Miss M Donaldson (Zorbaloo)
234
Kashola I Started Something SH CM
240
Macbev Let The Sparks Fly SH CM  
235
Rynuan Strike A Pose  
 
52. Schnauzer - Open
Judge: Miss M Donaldson (Zorbaloo)
244
Khanate Music Master
 
53. Poodle (Standard) - Open
Judge: Miss M Donaldson (Zorbaloo)
249
Dinastii The Ullusion
248
Dinastii Miss Appropriate  
246
Tehillah Dream Maker  
250
Dinastii Miss Perception Of Wellbury  
 
54. Eurasier - Open
Judge: Miss M Donaldson (Zorbaloo)
253
Silmoralbion Euphoria At Yawren
251
Louiston Wolfe  
254
Silmoralbion Firework At Yawren  
 
55. A.V.N.S.C. Utility - Graduate
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
257
Kichigai Lord Of The Dance SH CM (Keeshond)  
255
Golbourne With One Look At Stanandie (Bulldog)  
256
Shojo Gigi (Chow Chow)  
 
56. A.V.N.S.C. Utility - Open
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
260
Nixtev Raziel At Istramac (German Spitz (Mittel))
261
Reesburg Rainbow Warrior (Keeshond)  
 
Utility Group - (Group Winners)
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
234
Kashola I Started Something SH CM (Min. Schnauzer)  
228
Karamyst Sunflower (Tibetan Terrier)  
249
Dinastii The Ullusion (Poodle (Standard))  
260
Nixtev Raziel At Istramac (German Spitz (Mittel))  
 
57. A.V. Utility - Minor Puppy
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
232
Rynuan Stop That Guy (Min. Schnauzer)  
263
Frionariz Preta (Eurasier)  
226
Genevia Dusky Dawn (French Bulldog)  
264
Rossvale Xtra Special For Kimevan (Shih Tzu)  
 
58. A.V. Utility - Puppy
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
228
Karamyst Sunflower (Tibetan Terrier)  
180
Calicelesti Sweet Angel At Casakura (Akita)  
272
Shirshaun Boyce Boy (Shih Tzu)  
187
Terendak's Orient Express To Linnasus (Lhasa Apso)  
 
59. A.V. Utility - Open
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
250
Dinastii Miss Perception Of Wellbury (Poodle (Standard))  
248
Dinastii Miss Appropriate (Poodle (Standard))  
 
60. A.V. Utility - Veteran
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
283
Sanville Odette (Tibetan Spaniel)  
277
Acasia Showtime Girl For Kashola SH CM (Min. Schnauzer)  
276
Louiston Tinkerbell (Eurasier)  
280
Rosanley Hold Onto The Dream At Tibbymills (Tibetan Spaniel)  
 
WORKING
 
61. Rottweiler - Graduate
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
285
Jianerot Cuba At Julzez  
286
Jianerot Celena  
287
Andimar Red Hot Dancer  
 
62. Rottweiler - Open
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
289
Reikkson Ready For Action JW SH CM
288
Dabraco My Guy  
286
Jianerot Celena  
 
63. Dobermann - Graduate
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
292
Stormhold Elite Warlord For Toffarbach JW  
291
Caadak Dunnie Wassal SH CM  
293
Camperdown Carn Aosda  
 
64. Dobermann - Open
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
295
Tom-Dober Stardust Marillium HUN JNR CH JW SH CM
296
Camperdown Glas Tulaichean  
294
Malibray Best For Last At Jillanjon SH CM  
 
65. Boxer - Post Graduate
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
299
Redmol Joe Black
302
Nerroli Fairi Tale Teller At Loraimie  
304
Easterwood Bee Bo  
303
Moonlight Buster  
 
66. Boxer - Limit
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
305
Wilflo Miss Illusive At Rudino SH CM  
307
Glenauld Coral  
 
67. Boxer - Open
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
304
Easterwood Bee Bo  
 
68. Siberian Husky - Graduate
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
311
Nykojan Dusky Star At Auraquartz  
309
Westeraird Silver Mist  
310
Nykojan Black Velvet At Auraquartz  
312
Nykojan Sherbert Fizz At Auraquartz  
 
69. Siberian Husky - Open
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
316
Frostyfurs Santa Paws Of Sledsuka
311
Nykojan Dusky Star At Auraquartz  
315
Acryse Tehya At Yawren SH CM  
309
Westeraird Silver Mist  
 
70. Hovawart - Open
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
321
Fasskoleys Mathan
318
Minches Kees Killarney  
317
Minches Chief Riever  
319
Fasskoleys Ailsacraig  
 
71. Great Dane - Graduate
Judge: Mr M Skinner
325
Carranisle Masked Monsieur
324
Clannalba Celtic Aisling  
323
Clannalba Eile Braigh Mharr  
326
Clannalba's Noa Beul A Latha At Tayhamblue  
 
72. Great Dane - Open
Judge: Mr M Skinner
327
Lomondane Am No Glaikit SH CM  
332
Jacqukir Strike A Pose  
333
Clannalba's Nuadh Geansaidh Of Tayhamblue  
331
Clannalba Blae Balach SH CM  
 
73. A.V.N.S.C. Working - Graduate
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
334
Philoma Hollywood At Zanobel (Giant Schnauzer)  
336
Scotiabear Rassay (Newfoundland)  
337
Cristakell Reducto At Auraquartz (Alaskan Malamute)  
338
Cristakell Ruby Quin At Auraquartz (Alaskan Malamute)  
 
74. A.V.N.S.C. Working - Open
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
339
Blacktide Deep Secret SH CM (Newfoundland)
341
Eyeobe Lord Of The Isles At Birkenbush (St. Bernard)  
337
Cristakell Reducto At Auraquartz (Alaskan Malamute)  
335
Sanmarwell A Trick In The Tail SH CM (Bernese Mountain Dog)  
 
Working Group - (Group Winners)
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
325
Carranisle Masked Monsieur (Great Dane)  
339
Blacktide Deep Secret SH CM (Newfoundland)  
295
Tom-Dober Stardust Marillium HUN JNR CH JW SH CM (Dobermann)  
289
Reikkson Ready For Action JW SH CM (Rottweiler)  
 
75. A.V. Working - Minor Puppy
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
303
Moonlight Buster (Boxer)  
342
Eyeobe Count On Me (St. Bernard)  
 
76. A.V. Working - Puppy
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
320
Quincebois Redwood (Hovawart)  
 
77. A.V. Working - Open
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
334
Philoma Hollywood At Zanobel (Giant Schnauzer)  
336
Scotiabear Rassay (Newfoundland)  
309
Westeraird Silver Mist (Siberian Husky)  
319
Fasskoleys Ailsacraig (Hovawart)  
 
78. A.V. Working - Veteran
Judge: Mrs S Booth (Roucandane)
350
Supeta's Feelin' Hot Hot Hot At Toffarbach SH CM (Dobermann)  
348
Lomondane Gaunyersel (Great Dane)  
321
Fasskoleys Mathan (Hovawart)  
347
Emerald Divinity SH CM (Dobermann)  
 
PASTORAL
 
79. Welsh Corgi (Pembroke) - Graduate
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
352
Marklynne Quartering  
351
Nesden Bernera  
 
80. Welsh Corgi (Pembroke) - Open
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
357
Marklynne Per Terram (B.T.)
353
Nesden Dawn Glory  
354
Whitebarn Samuel Whiskers At Saniaquinto SH CM  
 
81. Australian Shepherd - Open
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
360
CH Ozzypool Spirit Dancer SH CM JW
362
Quilmhair Flower O' Scotland  
361
Casper Zo Zubrej (IMP SLOV)  
 
82. Border Collie - Graduate
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
No results - Either no entries or all were absent
 
83. Border Collie - Limit
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
No results - Either no entries or all were absent
 
84. Border Collie - Open
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
365
Ravenskirk Ms Independence SH CM
 
85. Collie (Rough) - Graduate
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
366
Ingledene Gold Lace  
 
86. Collie (Rough) - Open
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
367
Shanaburn Magical Kisses JW SH CM
 
87. Bearded Collie - Graduate
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
369
Talraz Look To The Future  
 
88. Bearded Collie - Open
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
373
Braedoon Highland Laddie At Razkal JW SH CM
374
Clovabrae Solar Flair  
372
Talluarchy Angel Wings SH CM  
 
89. Shetland Sheepdog - Graduate
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
376
Degallo The Gambler
380
Shenachie Lyric Of Light  
378
Leterikhills Emma's Guy  
382
Laurelwood Tri Mure  
 
90. Shetland Sheepdog - Limit
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
388
Ashkirk Ladybird  
386
Shenachie Flakey Dove  
387
Murieston Prince Charming  
384
Clemwood Solitaire  
 
91. Shetland Sheepdog - Open
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
390
Degallo The Adjudicator  
398
Degallo For Real JW  
395
Ashkirk Lord Of The Ring  
391
Leterikhills Emma's Boy  
 
92. A.V.N.S.C. Pastoral - Graduate
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
No results - Either no entries or all were absent
 
93. A.V.N.S.C. Pastoral - Open
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
399
Lumiere De Lavie Dreamlike Felix (IMP UKR) (Samoyed)
401
Karasea On A Carousel (Samoyed)  
 
Pastoral Group - (Group Winners)
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
373
Braedoon Highland Laddie At Razkal JW SH CM (Shetland Sheepdog)  
376
Degallo The Gambler (Shetland Sheepdog)  
360
CH Ozzypool Spirit Dancer SH CM JW (Australian Shepherd)  
399
Lumiere De Lavie Dreamlike Felix (IMP UKR) (Samoyed)  
 
94. A.V. Pastoral - Minor Puppy
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
402
Degallo All Bet's Are Off (Shetland Sheepdog)  
 
95. A.V. Pastoral - Puppy
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
380
Shenachie Lyric Of Light (Shetland Sheepdog)  
404
Sapphire Sundance (Samoyed)  
405
Mybeards Murray At Atholl (Polish Lowland Sheepdog)  
366
Ingledene Gold Lace (Collie (Rough))  
 
96. A.V. Pastoral - Open
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
372
Talluarchy Angel Wings SH CM (Bearded Collie)  
351
Nesden Bernera (Welsh Corgi (Pembroke))  
 
97. A.V. Pastoral - Veteran
Judge: Mr A Drummond (Drumonagh)
360
CH Ozzypool Spirit Dancer SH CM JW (Australian Shepherd)  
409
Vuedor Circle Of Light At Marklynne CH MC (Welsh Corgi (Pembroke))  
408
Mostonbrae Angel Of Peace For Talluarchy (Bearded Collie)  
406
Shanaburn Fluffy Kisses (Collie (Rough))  
 
TOY
 
98. Chihuahua (Smooth Coat) - Graduate
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
410
Muirfauld Foxglove  
413
Mystic Starlight Of Lola  
 
99. Chihuahua (Smooth Coat) - Open
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
415
Royal Harrys Delight
 
100. Chihuahua (Long Coat) - Open
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
416
Tidos Charlie He's My Darling At Kirlasidh JW
 
101. Pomeranian - Graduate
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
418
Dolce Vita Tai Laura's (IMP LTU)  
423
Earnpride Devil Dancer  
419
Romeo In Love Tai Lauras For Zaandam  
420
Earnpride Foxtrot  
 
102. Pomeranian - Open
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
426
Angel Sent From Above To Zaandam (IMP RUS)
425
Zaandam Black Magic Yoschi  
427
Toybox The Karate Kid JW  
 
103. Griffon Bruxellois - Open
Judge: Mr R Tempelton Snr (Humeston)
No results - Either no entries or all were absent
 
104. Chinese Crested - Open
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
434
Omegaville Jingfei For Zigoyirox
433
Queshian Norty Naked Angela At Elfallons  
 
105. Affenpinscher - Open
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
435
Bolmacs Black Magic At Ingerdorm
437
Avantgarde The Dark Lord At Ingerdorm  
436
Ingerdorm Affenlicious  
438
Hadilock Sweet Talking Woman  
 
106. Pug - Graduate
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
439
Zobears Kinky Boots  
440
Zobears Stocking Tops  
443
Sephina Kilted Dragon With Todharlan  
442
Divapug Thistle Dae Fir Me  
 
107. Pug - Open
Judge: Mr R Tempelton Snr (Humeston)
445
Tangetoppen's Take A Hint (IMP NOR)
448
Rivertoy God's Gift JW SH CM  
 
108. Cavalier King Charles Spaniel - Graduate
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
451
Tangledwood Chase The Ace  
449
Clopsville Charlotte  
 
109. Cavalier King Charles Spaniel - Limit
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
452
Bellflows Gentle Little Man  
454
Sandbrae Rockabye  
110. Cavalier King Charles Spaniel - Open
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
457
Chantismere Push My Button JW
455
Loranka's Summer Moments At Bellflows  
458
Cavallino Jaeger  
 
111. Papillon - Graduate
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
460
Powerforce Hogmanay
459
Craigaber Rolex  
461
Adinaken Pretty Puzzled  
 
112. Papillon - Open
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
463
Papplewick Penhaligon At Adinaken  
462
Craigaber Timewatch JW  
 
113. A.V.N.S.C. Toy - Graduate
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
465
Wenmoray September Song At Stemarie (Yorkshire Terrier)  
467
Happypaws Carefree (Coton De Tulear)  
464
Thistletop Cleopatra At Bellflows (Japanese Chin)  
 
114. A.V.N.S.C. Toy - Open
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
469
Clynymona Hercules Morse At Ingerdorm SH CM (Bolognese)
467
Happypaws Carefree (Coton De Tulear)  
468
Tillashby Michi At Bellflows (Japanese Chin)  
 
Toy Group - (Group Winners)
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
435
Bolmacs Black Magic At Ingerdorm (Affenpinscher)  
445
Tangetoppen's Take A Hint (IMP NOR) (Pug)  
457
Chantismere Push My Button JW (Cavalier King Charles Spaniel)  
469
Clynymona Hercules Morse At Ingerdorm SH CM (Bolognese)  
 
115. A.V. Toy - Minor Puppy
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
440
Zobears Stocking Tops (Pug)  
418
Dolce Vita Tai Laura's (IMP LTU) (Pomeranian)  
437
Avantgarde The Dark Lord At Ingerdorm (Affenpinscher)  
413
Mystic Starlight Of Lola (Chihuahua (Smooth Coat))  
 
116. A.V. Toy - Puppy
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
439
Zobears Kinky Boots (Pug)  
465
Wenmoray September Song At Stemarie (Yorkshire Terrier)  
419
Romeo In Love Tai Lauras For Zaandam (Pomeranian)  
467
Happypaws Carefree (Coton De Tulear)  
 
117. A.V. Toy - Open
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
467
Happypaws Carefree (Coton De Tulear)  
474
Tidos Christmas Gift (Chihuahua (Long Coat))  
 
118. A.V. Toy - Veteran
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
475
Meerwings The Swallow Tale By Pyatshaw (Papillon)  
454
Sandbrae Rockabye (Cavalier King Charles Spaniel)  
458
Cavallino Jaeger (Cavalier King Charles Spaniel)  
 
TERRIER
 
119. Border Terrier - Graduate
Judge: Mr Bobby Templeton (Humeston)
479
Foxrun Winter Spice At Talex (IMP CAN)
478
Shiftyfox Blue Moon  
480
Alderseadale Face The Sun  
477
Shiftyfox Angel Rosie  
 
120. Border Terrier - Open
Judge: Mr Bobby Templeton (Humeston)
482
Remony Frosted Ivy JW  
478
Shiftyfox Blue Moon  
477
Shiftyfox Angel Rosie  
 
121. Cairn Terrier - Open
Judge: Mr Bobby Templeton (Humeston)
486
Eglish Willies Wee Man With Essdeeeff
485
Eglish Spitting Image With Essdeeeff  
 
122. Fox Terrier (Smooth) - Open
Judge: Mr Bobby Templeton (Humeston)
488
Turflindie Maestro Please
489
Turflindie Trombones At Dawn  
487
Turflindie Miss Symphonee  
 
123. Fox Terrier (Wire) - Open
Judge: Mr Bobby Templeton (Humeston)
494
Harry Lime
490
IR CH Brocolitia Talk O The North IR JNR CH SH CM  
491
Granddach Razzle Dazzle  
492
Preaenobilis Penny Lane At Stagwire  
 
124. Airedale Terrier - Open
Judge: Mr Bobby Templeton (Humeston)
498
Storm In A Teacup Lady Lola
499
Nedella Sparks In The Park At Arngask SH CM  
 
125. Soft Coated Wheaten Terrier - Open
Judge: Mr Bobby Templeton (Humeston)
502
Thistlebe Them There Eyes
503
Kirktonhill What I Believe  
504
Thistlebe Mr Bojangles  
501
Hobel Turn Around Imp  
 
126. A.V.N.S.C. Terrier - Graduate
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
No results - Either no entries or all were absent
 
127. A.V.N.S.C. Terrier - Open Dog
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
506
CH Pentangle Hello Oscar (West Highland White Terrier)  
507
Montelle Ring Master At Terrahawk (Irish Terrier)  
 
128. A.V.N.S.C. Terrier - Open Bitch
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
509
Pentangle Ain't She Sweet (West Highland White Terrier)
510
LUX CH Angels Warriors Tiny Forever (IMP GR) (Min. Bull Terrier)  
 
Terrier Group - (Group Winners)
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
509
Pentangle Ain't She Sweet (West Highland White Terrier)  
494
Harry Lime (Fox Terrier (Wire))  
498
Storm In A Teacup Lady Lola (Airedale Terrier)  
486
Eglish Willies Wee Man With Essdeeeff (Cairn Terrier)  
 
129. A.V. Terrier - Minor Puppy
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
479
Foxrun Winter Spice At Talex (IMP CAN) (Border Terrier)  
 
130. A.V. Terrier - Puppy
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
512
Pentangle High Five (West Highland White Terrier)  
513
Burrencroft Wild At Heart (Fox Terrier (Wire))  
492
Preaenobilis Penny Lane At Stagwire (Fox Terrier (Wire))  
515
Thistlebe Imperial Topaz (Soft Coated Wheaten Terrier)  
 
131. A.V. Terrier - Open
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
499
Nedella Sparks In The Park At Arngask SH CM (Airedale Terrier)  
502
Thistlebe Them There Eyes (Soft Coated Wheaten Terrier)  
501
Hobel Turn Around Imp (Soft Coated Wheaten Terrier)  
 
132. A.V. Terrier - Veteran
Judge: Mr R Templeton Snr (Humeston)
490
IR CH Brocolitia Talk O The North IR JNR CH SH CM (Fox Terrier (Wire))  
519
Thistleaire Cracklin Rosie SH CM (Airedale Terrier)  
 
VARIETY CLASSES
 
133. A.V. Bred By Exhibitor - Open
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
428
Earnpride Lets Dance (Pomeranian)  
104
Kindeace Ruby Tuesday (Dachshund (Wire-Haired))  
250
Dinastii Miss Perception Of Wellbury (Poodle (Standard))  
31
Drumwhaur Sunshine Girl (Irish Setter)  
 
134. A.V. Not Bred By Exhibitor - Open
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
105
Tendrow Replays The Red Guy At Kindeace SH CM (Dachshund (Wire-Haired))  
416
Tidos Charlie He's My Darling At Kirlasidh JW (Chihuahua (Long Coat))  
501
Hobel Turn Around Imp (Soft Coated Wheaten Terrier)  
35
Drumwhaur Irish Gold (Irish Setter)  
 
135. A.V.P.C.C. Stakes - Puppy
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
84
Drumwhaur Cherokee Rose (Irish Setter)  
342
Eyeobe Count On Me (St. Bernard)  
232
Rynuan Stop That Guy (Min. Schnauzer)  
303
Moonlight Buster (Boxer)  
 
136. A.V.P.C.C. Stakes - Open Dog
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
105
Tendrow Replays The Red Guy At Kindeace SH CM (Dachshund (Wire-Haired))  
423
Earnpride Devil Dancer (Pomeranian)  
35
Drumwhaur Irish Gold (Irish Setter)  
291
Caadak Dunnie Wassal SH CM (Dobermann)  
73
Eyevalley Macallan Of Glentochty (Retriever (Golden))  
 
137. A.V.P.C.C. Stakes - Open Bitch
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
37
Drumwhaur Summer Song (Irish Setter)  
501
Hobel Turn Around Imp (Soft Coated Wheaten Terrier)  
213
Tibbymills Xmas Evie (Tibetan Spaniel)  
442
Divapug Thistle Dae Fir Me (Pug)  
347
Emerald Divinity SH CM (Dobermann)  
 
138. A.V.P.C.C. Stakes - Brace
Judge: Mrs Leigh Morris (Crosscop)
249
Taylor's Brace of Standard Poodles  
459
MacGregor's Brace of Papillons  
422
Stewart's Brace of Pomeranians  
232
Flynn's Brace of Min. Schnauzers  
37
Stephenson's Brace of Irish Setters  
 
JUNIOR HANDLING
 
139. Junior Handling 6-11yrs
Judge: Miss C Donaldson (Crosscop)
262
Chloe Clements (Age 10)  
149
Charlotte Downing-Christie (Age 8)  
 
140. Junior Handling 12-16yrs
Judge: Miss C Donaldson (Crosscop)
284
Emily Willingale (Age 12)  
502
Orlagh Lui (Age 12)  
200
Lucy Rudham (Age 14)  
464
Ashley Louise Blair (Age 15)  
 
NOT FOR COMPETITION
 
141. Not For Competition
 
Entries in this class are not judged.