PRINCIPAL WINNERS
Judge: Mrs L. Bolton (Rikarlo)
Best In Show174Ynnizin's Jean-Pierre Papin At Mossport (IMP SWE)
(French Bulldog)
Res. Best In Show43Shadow From Canna At Donurie (Hungarian Vizsla)
Best Special Minor Puppy271 Furore Di Turboland At Lochlip (Dachshund (Smooth-Haired))
Best Special Puppy472Franlane Time Will Tell (Bearded Collie)
Best Special Veteran464Netsrik Get Up And Go (German Shepherd Dog)

GUNDOG
 
1. Retriever (Golden) - Graduate
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
2
Lochmuick River Magic  
 
2. Retriever (Golden) - Open
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
5
Eyevalley Macallan Of Glentochty
4
Rosyth Huntsman Of Harris  
 
3. Retriever (Flat Coated) - Graduate
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
7
Branchalwood Strathearn Of Daicheil (AI)  
6
Flatterhaft Daily Planet For Aricdell (IMP SWE)  
8
Aricdell Leonidas At Damashii  
9
Rachanmill Zephyr  
 
4. Retriever (Flat Coated) - Open
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
13
Seaheart Archibald Of Daicheil
14
Montegrino Nanny Noggins Of Rachanmill  
11
Braidwynn Blake Of Auchinbreck  
12
Orkhatos Lucas At Auchinbreck  
 
5. Retriever (Labrador) - Graduate
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
18
Seatallan Weigela At Kiltyrie  
19
Afinmore Adair  
16
Bonnieburns Bubblicious  
20
Bonnieburns Mama Mia At Taraloch  
 
6. Retriever (Labrador) - Limit
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
21
Alanwood Serene Oasis  
 
7. Retriever (Labrador) - Open
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
22
Velvetine Dawns Early Lite
 
8. Irish Setter - Graduate
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
24
Staratlanta's Fire Queen JW
 
9. Irish Setter - Limit
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
29
Cordarragh Solitaire JW  
26
Drumwhaur Irish Gold  
 
10. Irish Setter - Open
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
26
Drumwhaur Irish Gold  
 
11. English Setter - Open
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
33
Mariglen Dandino At Windyridge SH CM
 
12. German Wirehaired Pointer - Open
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
38
Claddach's No Hard And Fast Rules (IMP USA)
37
Cindy Vom Dinghof (IMP DEU)  
 
13. Italian Spinone - Open
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
39
Quebaikei Gavees Remise
40
Karankawa Sansa  
 
14. Hungarian Vizsla - Open
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
43
Shadow From Canna At Donurie
45
Bitcon Rainbow  
44
Kericastelli Czar By Pirospoint  
42
Greentimbers Franco  
 
15. Spaniel (Cocker) - Puppy
Judge: Mr S Kennedy (Tipperlin)
56
Lynwater Classic Design  
47
Craigdean Frieda Facebook  
46
Laelia Ebony And Ivory  
50
Lynshow Kuckoo With Zheridons  
 
16. Spaniel (Cocker) - Novice
Judge: Mr S Kennedy (Tipperlin)
59
Winter Dance Of Kenwad  
58
Totenkopf Dutch Dubois  
63
Lynshow Lily Calla At Zheridons  
65
Golden Spun Sunbeam  
 
17. Spaniel (Cocker) - Post Graduate
Judge: Mr S Kennedy (Tipperlin)
71
Lynshow Khristian  
70
Lynwater Daydreamer Of Kenwad  
69
Scomar Magic Flute  
65
Golden Spun Sunbeam  
 
18. Spaniel (Cocker) - Open
Judge: Mr S Kennedy (Tipperlin)
81
Doubtless Pillow Talk (IMP SERB)
76
Totenkopf Magic Touch JW  
75
Craigdean Kokrdoodle Do  
69
Scomar Magic Flute  
 
19. A.V.N.S.C. Gundog - Graduate
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
85
Springcurl Leather And Lace (Retriever (Curly-Coated))
87
Silverkelvin Lunar Eclipse Over Noreaster SH CM (Weimaraner)  
86
Valentisimos Olli Dante (Spanish Water Dog)  
84
Tammano Crawhall (Spaniel (Welsh Springer))  
 
20. A.V.N.S.C. Gundog - Open
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
88
Hernwood Top Gear At Capledrae JW (Gordon Setter)  
90
Dalriach Silver Tassie (Irish Red & White Setter)  
 
Gundog Group - (Group Winners)
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
43
Shadow From Canna At Donurie (Spaniel (Cocker))  
13
Seaheart Archibald Of Daicheil (Retriever (Flat Coated))  
85
Springcurl Leather And Lace (Retriever (Curly Coated))  
39
Quebaikei Gavees Remise (Italian Spinone)  
 
21. A.V. Gundog - Minor Puppy
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
56
Lynwater Classic Design (Spaniel (Cocker))  
48
Totenkopf Dutch Magician (Spaniel (Cocker))  
9
Rachanmill Zephyr (Retriever (Flat Coated))  
92
Frewlings First Report For Taraloch (Retriever (Labrador))  
 
22. A.V. Gundog - Puppy
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
50
Lynshow Kuckoo With Zheridons (Spaniel (Cocker))  
96
Gibbglen Last Chance (Retriever (Golden))  
94
Bonnieburns Bright N Blazin (Retriever (Labrador))  
47
Craigdean Frieda Facebook (Spaniel (Cocker))  
 
23. A.V. Gundog - Graduate
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
2
Lochmuick River Magic (Retriever (Golden))  
58
Totenkopf Dutch Dubois (Spaniel (Cocker))  
 
24. A.V. Gundog - Open
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
76
Totenkopf Magic Touch JW (Spaniel (Cocker))  
5
Eyevalley Macallan Of Glentochty (Retriever (Golden))  
21
Alanwood Serene Oasis (Retriever (Labrador))  
 
25. A.V. Gundog - Veteran
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
43
Shadow From Canna At Donurie (Hungarian Vizsla)  
22
Velvetine Dawns Early Lite (Retriever (Labrador))  
104
Chavez Empress Sophie Over Welshwood (Spaniel (Cocker))  
 
UTILITY
 
26. Dalmatian - Open
Judge: Mrs J Bruce (Betranna)
No results - Either no entries or all were absent
 
27. Japanese Shiba Inu - Graduate
Judge: Mrs J Bruce (Betranna)
108
Lethnot Houstons Problem  
 
28. Japanese Shiba Inu - Open
Judge: Mrs J Bruce (Betranna)
110
Trixwood Dancing In My Dreams
109
IR CH Trixwood Addicted To Love  
111
Lethnot Twoson Wrangler  
 
29. Miniature Schnauzer - Graduate
Judge: Mrs J Bruce (Betranna)
114
Zakmayo Wha's Chuckling At Makbev  
112
Rynuan Strike A Pose  
 
30. A.V. Miniature Schnauzer - Open
Judge: Mrs J Bruce (Betranna)
115
Kashola I Started Something
119
Macbev Let The Sparks Fly SH CM  
116
Blomendal Ragdoll Of Rynuan  
 
31. Schnauzer - Open
Judge: Mrs J Bruce (Betranna)
123
Khanate Music Master
124
Achnacarry Records Boy  
 
32. Poodle (Standard) - Open
Judge: Mrs J Bruce (Betranna)
128
Sarnia Mister Magician With Mitsui SH CM
127
Dinastii Miss Perception Of Wellbury  
131
Montravia Hello Dolly  
129
Dinastii After The Glow  
 
33. Lhasa Apso - Graduate
Judge: Mrs A McLeod (Naruan)
140
Chanceinns Bullet Proof For Aintshe  
135
Muirfauld Maid In Lace  
142
Lhasenna Jomo  
137
Chtaura Cross My Heart For Mitchella  
 
34. Lhasa Apso - Open
Judge: Mrs A McLeod (Naruan)
147
Nemmi Impetuous Belazieth
146
Timazinti Motelo With Mitchella SH CM  
145
Rangimaria Lil Town Flirt  
141
Toyas Son At Frenchlands  
 
35. Tibetan Spaniel - Graduate
Judge: Mrs A McLeod (Naruan)
154
Friarland Amethyst  
156
Balgay Tym To Praise  
151
Jazpiper First Addition SH CM  
152
Matsuri Heir Apparent  
 
36. Tibetan Spaniel - Open
Judge: Mrs A McLeod (Naruan)
162
Jazpiper Hot Gossip SH CM
163
Matsuri Maid N Heaven  
169
Tibbymills Knave Of Spades JW  
166
Balgay Ja Rmang Iam Au Tuyet  
 
37. French Bulldog - Graduate
Judge: Mr D Hick (Datiro)
174
Ynnizin's Jean-Pierre Papin At Mossport (IMP SWE)
173
Nokomis Indian Music At Greusaiche  
 
38. French Bulldog - Open
Judge: Mr D Hick (Datiro)
176
Mossport Margarita  
177
Mossport Michelangelo  
175
Tommyville Tartan Ribbon At Greusaiche SH CM  
 
39. A.V.N.S.C. Utility - Graduate
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
182
Gileyna I Am Stricker (Tibetan Terrier)  
179
Zorbaloo Howlin Wolf (Akita)  
178
Zorbaloo Black Ice (Schipperke)  
184
Reesburg Rainbow Warrior (Keeshond)  
 
40. A.V.N.S.C. Utility - Open
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
190
Nixtev Raziel At Istramac (German Spitz (Mittel))
193
Kichigai Lord Of The Dance SH CM (Keeshond)  
189
Coroinn Smokey Quartz (Tibetan Terrier)  
192
Roside Dazzling Dior (Chow Chow)  
 
Utility Group - (Group Winners)
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
174
Ynnizin's Jean-Pierre Papin At Mossport (IMP SWE) (French Bulldog)  
115
Kashola I Started Something (Min. Schnauzer)  
162
Jazpiper Hot Gossip SH CM (Tibetan Spaniel)  
128
Sarnia Mister Magician With Mitsui SH CM (Poodle (Standard))  
 
41. A.V. Utility - Minor Puppy
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
182
Gileyna I Am Stricker (Eurasier)  
131
Montravia Hello Dolly (Poodle (Standard))  
200
Lhasenna Kalsang Chi (Lhasa Apso)  
195
Trixwood I Want To Break Free (Japanese Shiba Inu)  
 
42. A.V. Utility - Puppy
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
135
Muirfauld Maid In Lace (Lhasa Apso)  
155
Oldcharm Kamala Lotus Au Tuyet (Tibetan Spaniel)  
207
Sarnia Mystical Magician With Mitsui (Poodle (Standard))  
205
Slains Tennesse Girl (Min. Schnauzer)  
 
43. A.V. Utility - Open
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
No results - Either no entries or all were absent
 
44. A.V. Utility - Veteran
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
210
Acasia Showtime Girl For Kashola SH CM (Min. Schnauzer)  
211
Slains Kuda Little Gem (Min. Schnauzer)  
192
Roside Dazzling Dior (Chow Chow)  
213
Macbev Miracles Do Happen (Min. Schnauzer)  
 
HOUND
 
45. Dachshund (Long-Haired) - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
216
Kindeace Rita Ora
214
Abydachs Summer Dream At Kindeace SH CM  
 
46. Dachshund (Wire-Haired) - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
217
Kindeace Blue Savannah SH CM
218
Tendrow Replays The Red Guy At Kindeace  
 
47. Petit Basset Griffon Vendeen - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
222
Debucher Sybelle Avec Callydena
219
Haliston Didier  
220
Maudaxi Sniffany And Co  
221
Callydena Baileys On Ice SH CM  
 
48. Beagle - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
223
Gempeni Flower Girl JW SH CM
 
49. Deerhound - Graduate
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
228
Rathcreevagh First Experience  
 
50. Deerhound - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
230
Islay's Iarla To Leoch (IMP DEU)
 
51. Rhodesian Ridgeback - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
234
Zougani Zuri SH CM
235
Zougani Zhara  
233
Jengachenga Bold As Brass For Imanje JW SH CM  
232
Imanje Msitu Mashamba  
 
52. Saluki - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
236
Sirtanome Safiy
237
Ruweis Thamiin  
 
53. Whippet - Graduate
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
239
Charles Cymone Synergy (IMP POL)  
246
Daisy In The Meadow Of Sledsuka  
243
Sylleka Northern Soul Girl At Brascua  
245
Apachesun Kelpies Dream  
 
54. Whippet - Limit
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
248
Mossbawnhill Still Reighin With Zigouse  
250
Windwalker Hot Mama  
249
Leeali She's The One At Brascua  
247
Barnesmore Paint It Black  
 
55. Whippet - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
252
Windwalker Queen Of Hearts
253
Aberlark Dream Baby  
254
Mossbawnhill Worth The Wait For Zigouse SH CM  
 
56. A.V.N.S.C. Hound - Graduate
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
260
Olimpya Di Turboland At Lochlip (Dachshund (Smooth-Haired))  
256
Ryazan Julianna (Borzoi)  
257
Galrhia Dynamo (Dachshund (Min. Long-Haired))  
263
Brecon's Tia (Basset Hound)  
 
57. A.V.N.S.C. Hound - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
265
CH Bothlyn Brigadoon JW (Dachshund (Min. Wire-Haired))
269
CH Steldawn Allclear SH CM (Norwegian Elkhound)  
 
Hound Group - (Group Winners)
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
265
CH Bothlyn Brigadoon JW (Dachshund (Min. Wire-Haired))  
222
Debucher Sybelle Avec Callydena (Petit Griffon Basset Vendeen)  
216
Kindeace Rita Ora (Dachshund (Long-Haired))  
252
Windwalker Queen Of Hearts (Whippet)  
 
58. A.V. Hound - Minor Puppy
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
271
Furore Di Turboland At Lochlip (Dachshund (Smooth-Haired))  
270
Bothlyn Dancing Queen (Dachshund (Min. Wire-Haired))  
273
Gabisa Woowoo At Zougani (Rhodesian Ridgeback)  
246
Daisy In The Meadow Of Sledsuka (Whippet)  
 
59. A.V. Hound - Puppy
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
271
Furore Di Turboland At Lochlip (Dachshund (Smooth-Haired))  
276
Cornstalk Homecoming (Whippet)  
246
Daisy In The Meadow Of Sledsuka (Whippet)  
242
Zigouse Kiss The Stars (Whippet)  
 
60. A.V. Hound - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
253
Aberlark Dream Baby (Whippet)  
237
Ruweis Thamiin (Saluki)  
 
61. A.V. Hound - Veteran
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
282
CH Tangaer Rhapsody At Callydena SH CM (Petit Basset Griffon Vendeen)  
278
Jengachenga Atsama For Imanje SH CM (Rhodesian Ridgeback)  
 
TERRIER
 
62. Border Terrier - Graduate
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
283
Shiftyfox Angel Rosie  
285
Kiwi's Little Tinksie  
284
Shiftyfox Blue Moon  
288
Alderseadale Face The Sun  
 
63. Border Terrier - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
283
Shiftyfox Angel Rosie
284
Shiftyfox Blue Moon  
290
Earthdog Native  
286
Otterston Top Brass  
 
64. Cairn Terrier - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
291
Sybster Sanderoma
292
Eglish Willies Wee Man With Essdeeeff  
 
65. Fox Terrier (Smooth) - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
295
Turflindie Trumbones At Dawn
294
Turflindie Maestro Please  
293
Turflindie Miss Symphonee  
 
66. Fox Terrier (Wire) - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
300
Hungry Eyes
299
Harry Lime  
 
67. Soft Coated Wheaten Terrier - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
307
Kirktonhill Rumour Has It
304
Thistlebe Them There Eyes  
306
Kirktonhill What I Believe  
303
Hobel Turn Around Imp  
 
68. Skye Terrier - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
309
Auchenbathie Cream Delight
 
69. A.V.N.S.C. Terrier - Graduate
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
316
Karensbrae Frozen Heart (Cesky Terrier)
312
Oregill Hot Rod To Corrievrackie SH CM (Lakeland Terrier)  
311
Killisport Thistle At Cairnsden (Scottish Terrier)  
315
Karensbrae Dont Shut Me Out (Cesky Terrier)  
 
70. A.V.N.S.C. Terrier - Open Dog
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
319
Nedella Sparks In The Park At Arngask SH CM (Airedale Terrier)  
317
Montelle Ring Master At Terrahawk (Irish Terrier)  
318
Blackthorpe River Musk At Lastarean (Cesky Terrier)  
320
Ruadonis Young Pretender At Meleestaff (Staffordshire Bull Terrier)  
 
71. A.V.N.S.C. Terrier - Open Bitch
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
311
Killisport Thistle At Cairnsden (Scottish Terrier)  
323
Storm In a Tea Cup Lady Lola (Airedale Terrier)  
 
Terrier Group - (Group Winners)
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
309
Auchenbathie Cream Delight (Skye Terrier)  
307
Kirktonhill Rumour Has It (Soft Coated Wheaten Terrier)  
291
Sybster Sanderoma (Cairn Terrier)  
316
Karensbrae Frozen Heart (Cesky Terrier)  
 
72. A.V. Terrier - Minor Puppy
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
288
Alderseadale Face The Sun (Border Terrier)  
326
Badlesmere Blown Away At Stemone (Bull Terrier (Min.))  
325
Auchenbathie Its A Doddle (Skye Terrier)  
290
Earthdog Native (Border Terrier)  
 
73. A.V. Terrier - Puppy
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
323
Storm In A Tea Cup Lady Lola (Airedale Terrier)  
303
Hobel Turn Around Imp (Soft Coated Wheaten Terrier)  
 
74. A.V. Terrier - Open
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
304
Thistlebe Them There Eyes (Soft Coated Wheaten Terrier)  
312
Oregill Hot Rod To Corrievrackie SH CM (Lakeland Terrier)  
327
Otterston Arran Ranger (Border Terrier)  
303
Hobel Turn Around Imp (Soft Coated Wheaten Terrier)  
 
75. A.V. Terrier - Veteran
Judge: Miss J Clarke (Jolanda)
329
Oneva Erica At Karensbrae SH CM (Cesky Terrier)  
328
CH Sybster Spring Time SH CM (Cairn Terrier)  
 
WORKING
 
76. Boxer - Post Graduate
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
332
Jimbren Ain't An Addition
333
Marbelton Come Dance With Me With Kiranjon  
331
Trimountium Foo Fighter  
 
77. Boxer - Limit
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
335
Kiranjon Silent Sigh  
 
78. Boxer - Open
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
No results - Either no entries or all were absent
 
79. Rottweiler - Graduate
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
340
Jianerot Cuba At Julzez  
 
80. Rottweiler - Open
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
342
Dabraco My Guy SH CM
343
Reikkson Ready For Action JW SH CM  
345
Osthaen Eternal Flame  
 
81. Great Dane - Graduate
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
352
Carranisle Masked Monsieur  
349
Clannalba Eile Braigh Mharr  
351
Clannalba Celtic Aisling  
353
Clannalba's Noa Beul A Latha Of Tayhamblue  
 
82. Great Dane - Open
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
363
Lomondane Jeelie Piece At Iluvadane
362
CH Tawnybrae Three Against One At Iluvadane  
355
Lomondane Dinnae Dae That  
360
Jacqukir Strike A Pose  
 
83. Hovawart - Open
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
368
Fasskoleys Ailsacraig
369
Fasskoleys Mathan  
 
84. Siberian Husky - Graduate
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
627
Glenbranter Summat Special At Mydisa JW SHCM
626
Elfin Lady Silver Cloud At Mydisa  
370
Westeraird Silver Mist  
371
Nykojan Sherbert Fizz  
 
85. Siberian Husky - Open
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
624
Matanuska Rhapsody At Mydisa  
625
Icebex Space Cowboy At Mydisa  
372
Nykojan Dusky Star  
374
Frostyfurs Santa Paws Of Sledsuka  
 
86. Dobermann - Graduate
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
375
Caadak Dunnie Wassal SH CM  
377
Stormhold Elite Warlord For Toffarbach  
376
Stormhold Electra  
379
Satinea Angelina For Malibray  
 
87. Dobermann - Open
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
382
Knecht Marek
380
Malibray Best For Last At Jillanjon  
387
Camperdown Glas Tulaichean  
386
Supeta's Troublemaker For Toffarbach JW SH CM  
 
88. A.V.N.S.C. Working - Graduate
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
391
Chandlimore Smooth Spirit At Alpentire (St. Bernard)  
390
Cristakell Quinn Ruby (Alaskan Malamute)  
393
Cartmel's El Dorado With Mitsui (Portuguese Water Dog)  
388
Jomiriclus Galileo For Wasserhund (Leonberger)  
 
89. A.V.N.S.C. Working - Open
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
399
Seafar Last Tango In Paris JW SH CM (Newfoundland)
400
Medvebergi Maszkos Hajnal Nandobuxa In Prideofelsa (IMP HUNG) (Leonberger)  
398
Elnside Going The Distance (Bernese Mountain Dog)  
397
Cristakell Reducto (Alaskan Malamute)  
 
Working Group - (Group Winners)
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
399
Seafar Last Tango In Paris JW SH CM (Newfoundland)  
382
Knecht Marek (Dobermann)  
342
Dabraco My Guy SH CM (Rottweiler)  
627
Glenbranter Summat Special At Mydisa (Siberian Husky)  
 
90. A.V. Working - Minor Puppy
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
331
Trimountium Foo Fighter (Boxer)  
404
Quincebois Redwood (Hovawart)  
349
Clannalba Eile Braigh Mharr (Great Dane)  
 
91. A.V. Working - Puppy
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
390
Cristakell Quinn Ruby (Alaskan Malamute)  
354
Alsphuzazz Fact Or Fiction (Great Dane)  
 
92. A.V. Working - Special Yearling
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
400
Medvebergi Maszkos Hajnal Nandobuxa In Prideofelsa (IMP HUNG) (Leonberger)  
370
Westeraird Silver Mist (Siberian Husky)  
375
Caadak Dunnie Wassal SH CM (Dobermann)  
373
Coldfeets Crazy (Siberian Husky)  
 
93. A.V. Working - Veteran
Judge: Mrs M Reid (Birkenbush)
408
Lomondane Gaunyersel (Great Dane)  
407
Dabraco Fairy Tale (Rottweiler)  
 
PASTORAL
 
94. Bearded Collie - Graduate
Judge: Mrs A Adamson
411
Dychix Whistle And Bells At Braesnobel  
413
Franlane Brig O'Doone  
415
Clovabrae Solar Flair  
414
Innkalies Culloden Sporran  
 
95. Bearded Collie - Open
Judge: Mrs A Adamson
416
Braedoon Highland Laddie At Razkal JW SH CM
 
96. Border Collie - Graduate
Judge: Mrs A Adamson
417
Windwalker Game On  
419
Wizaland Whiskey In The Jar  
418
Locheil Match Maker Star Boy  
 
97. Border Collie - Limit
Judge: Mrs A Adamson
420
Forrestwalk Follow Me  
421
Dalguise Celtic Rainbow  
418
Locheil Match Maker Star Boy  
 
98. Border Collie - Open
Judge: Mrs A Adamson
422
Ravenskirk Ms Independence SH CM
418
Locheil Match Maker Star Boy  
 
99. Collie (Rough) - Graduate
Judge: Mrs A Adamson
423
Forrestwalk Rocket Man  
 
100. Collie (Rough) - Open
Judge: Mrs A Adamson
432
Shanaburn Magical Kisses JW SH CM
428
Starlenga Mysterious Girl At Forrestwalk  
433
Starlenga Jimmy Mack  
 
101. Australian Shepherd - Open
Judge: Mrs A Adamson
434
Bleuroyal One Cool Kiwi (IMP)
436
Casper Zo Zubrej (IMP SLOV)  
 
102. Welsh Corgi (Pembroke) - Graduate
Judge: Mrs A Adamson
437
Nesden Bernera
 
103. Welsh Corgi (Pembroke) - Open
Judge: Mrs A Adamson
438
Nesden Dawn Glory  
439
Cristaluna's Apache Spirit Of Keltybrae  
440
Kindrummond Sophie At Keltybrae  
 
104. Shetland Sheepdog - Graduate
Judge: Mrs A Adamson
442
Degallo The Gambler
443
Orean Rory Runrigg At Clarejj  
445
Donallin Moments Of Magic  
441
Shellamoyed Sweet Harmony  
 
105. Shetland Sheepdog - Limit
Judge: Mrs A Adamson
451
Eilnworb Elsinore Of Clemwood  
447
Orean Show Girl At Clarejj  
446
Leterikhills Emma's Boy SH CM  
448
Laurelwood Tri Bob  
 
106. Shetland Sheepdog - Open
Judge: Mrs A Adamson
452
Degallo The Adjudicator  
454
Donallin Magic Moments  
 
107. A.V.N.S.C. Pastoral - Graduate
Judge: Mrs A Adamson
457
Revloch Indiana Jones (IKC) (BSD (Groenendael))
459
Netsrik Teany Bopper (German Shepherd Dog)  
456
Lumiere De Lavie Dreamlike Felix (IMP UKR) (Samoyed)  
460
Samnouska Chase The Ace (Samoyed)  
 
108. A.V.N.S.C. Pastoral - Open
Judge: Mrs A Adamson
464
Netsrik Get Up And Go (German Shepherd Dog)  
460
Samnouska Chase The Ace (Samoyed)  
 
Pastoral Group - (Group Winners)
Judge: Mrs A Adamson
416
Braedoon Highland Laddie At Razkal JW SH CM (Bearded Collie)  
432
Shanaburn Magical Kisses JW SH CM (Collie (Rough))  
457
Revloch Indiana Jones (IKC) (BSD (Groenendael))  
434
Bleuroyal One Cool Kiwi (IMP) (Australian Shepherd)  
 
109. A.V. Pastoral - Minor Puppy
Judge: Mrs A Adamson
468
Mybeards Murray At Atholl (Polish Lowland Sheepdog)  
467
Sapphire Sundance (Samoyed)  
469
Ingledene Gold Lace (Collie (Rough))  
466
Leterikhills Emma's Guy (Shetland Sheepdog)  
110. A.V. Pastoral - Puppy
Judge: Mrs A Adamson
472
Franlane Time Will Tell (Bearded Collie)  
456
Lumiere De Lavie Dreamlike Felix (IMP UKR) (Samoyed)  
475
Clemwood Solitaire (Shetland Sheepdog)  
413
Franlane Brig O'Doone (Bearded Collie)  
 
111. A.V. Pastoral - Open
Judge: Mrs A Adamson
434
Bleuroyal One Cool Kiwi (IMP) (Australian Shepherd)  
451
Eilnworb Elsinore Of Clemwood (Shetland Sheepdog)  
411
Dychix Whistle And Bells At Braesnobel (Bearded Collie)  
437
Nesden Bernera (Welsh Corgi (Pembroke))  
 
112. A V. Pastoral - Veteran
Judge: Mrs A Adamson
464
Netsrik Get Up And Go (German Shepherd Dog)  
438
Nesden Dawn Glory (Welsh Corgi (Pembroke))  
 
TOY
 
113. Miniature Pinscher - Open
Judge: Mr D Hick (Datiro)
No results - Either no entries or all were absent
 
114. Chihuahua (Smooth Coat) - Graduate
Judge: Mr D Hick (Datiro)
484
Muirfauld Ditas Diamond  
482
Hughgra I'm Coming Out  
483
Hughgra It's My Turn  
485
Gie It Laldy At Neartmhor  
 
115. Chihuahua (Smooth Coat) - Open
Judge: Mr D Hick (Datiro)
492
Hughgra One Shining Moment
491
Firestorm From Dorlynnis  
493
Ingerdorm Tar Baby  
494
Royal Harrys Delight  
 
116. Chihuahua (Long Coat) - Open
Judge: Mr D Hick (Datiro)
498
Natimuk Lady Rowena
503
Tidos Charlie He's My Darling At Kirlasidh  
500
Tampico Deliciously Hot  
495
Belldinla Ambers Delight  
 
117. Griffon Bruxellois - Open
Judge: Mr D Hick (Datiro)
505
Gilderoak For Your Eyes Only
506
Cicely Cote Dior At Osthaen  
507
Gilderoak James Bond JW SH CM  
 
118. Pomeranian - Graduate
Judge: Mr D Hick (Datiro)
511
Angel Sent From Above To Zaandam (IMP RUS)  
510
Sylvids Heather Cream  
512
Yarburg History Love For Zaandam (IMP RUS)  
513
Earnpride Foxtrot  
 
119. Pomeranian - Open
Judge: Mr D Hick (Datiro)
516
Sylvids Thistle Do JW SH CM
519
Zaandam Black Magic Yoschi  
521
Earnpride Let's Dance  
518
Carripom Claud Van Dan Von Zaandam  
 
120. Chinese Crested - Graduate
Judge: Mr D Hick (Datiro)
522
Belldinla Cosmic Moon
523
Nisyros Arapaho At Elfallons  
 
121. Chinese Crested - Open
Judge: Mr D Hick (Datiro)
No results - Either no entries or all were absent
 
122. Affenpinscher - Open
Judge: Mr D Hick (Datiro)
525
Black Magic At Ingerdorm
527
Ingerdorm Cyndi SH CM  
528
CH Ingerdorm Rebus JW SH CM  
526
Ingerdorm Affenlicious  
 
123. Pug - Graduate
Judge: Mr D Hick (Datiro)
536
Sephina All Shook Up At Eivisah  
539
Gramatti Laird Of The Ring Via Hugieboogie  
534
Tangetoppen's Quality Has A Name At Tartanmops  
538
Ruvicha Little Miss Lola  
 
124. Pug - Open
Judge: Mr D Hick (Datiro)
545
Rivertoy God's Gift
544
Sephina Miss Moneypenny At Todharlan  
543
Lorddark Lord Of Greyskull At Zheridons (IMP BEL) JW SH CM  
534
Tangetoppen's Quality Has A Name At Tartanmops  
 
125. Cavalier King Charles Spaniel - Graduate
Judge: Mr D Hick (Datiro)
546
Bellflows Gentle Little Man  
548
Trootlicks Teenie Fae Troon At Kirkjuvagre  
549
Narayden Black Coffee  
547
Cavilera Dot Dot Dash  
 
126. Cavalier King Charles Spaniel - Limit
Judge: Mr D Hick (Datiro)
550
Bellflows Kissed By An Angel  
551
Sandbrae Rockabye  
 
127. Cavalier King Charles Spaniel - Open
Judge: Mr D Hick (Datiro)
553
Trootlicks Scapa Vidar
556
Sorata I Am What I Am At Grajenco SH CM  
554
Cavilera Charming Charlie  
549
Narayden Black Coffee  
 
128. Papillon - Graduate
Judge: Mr D Hick (Datiro)
558
Craigaber Rolex  
562
Adinaken Pretty Puzzled  
557
Calajoy Simply Ava  
559
Carrollryan Heartbreaker  
 
129. Papillon - Open
Judge: Mr D Hick (Datiro)
568
Pamhurst Halli Bee
567
Papplewick Penhaligon At Adinaken  
566
Calajoy Mystic Mia  
565
Craigaber Timewatch JW  
 
130. A.V.N.S.C. Toy - Graduate
Judge: Mrs A Adamson
570
Wenmoray September Song At Stemarie (Yorkshire Terrier)  
573
Alilurose White Thor Dragon (Bichon Frise)  
 
131. A.V.N.S.C. Toy - Open
Judge: Mrs A Adamson
576
Clynymona My Guy At Ingerdorm SH CM (Bolognese)
578
Starforth's Just Loving You At Pearlwhite SH CM (Bichon Frise)  
574
Tillashby Michi At Bellflows (Japanese Chin)  
569
Clynymona Hercules Morse At Ingerdorm SH CM (Bolognese)  
 
Toy Group - (Group Winners)
Judge: Mrs A Adamson
492
Hughgra One Shining Moment (Chihuahua (Smooth Coat))  
525
Black Magic At Ingerdorm (Affenpinscher)  
576
Clynymona My Guy At Ingerdorm SH CM (Bolognese)  
516
Sylvids Thistle Do JW SH CM (Pomeranian)  
 
132. A.V. Toy - Minor Puppy
Judge: Mrs A Adamson
537
Megipugi's Hole In One (Pug)  
581
Romeo In Love Tai Lauras For Zaandam (Pomeranian)  
584
Sharlarna Fuji (Japanese Chin)  
533
Divapug Thistle Dae Fir Me (Pug)  
 
133. A.V. Toy - Puppy
Judge: Mrs A Adamson
525
Black Magic At Ingerdorm (Affenpinscher)  
590
Kalorapugs Ruby Duchess (Pug)  
587
Thistletop Cleopatra At Bellflows (Japanese Chin)  
560
Ballytomais Red Diamond (Papillon)  
 
134. A.V. Toy - Open
Judge: Mrs A Adamson
578
Starforth's Just Loving You At Pearlwhite SH CM (Bichon Frise)  
591
Oakmyst All That Jazz At Taylarig (Pomeranian)  
494
Royal Harrys Delight (Chihuahua (Smooth Coat))  
561
Powerforce Hogmanay (Papillon)  
 
135. A.V. Toy - Veteran
Judge: Mrs A Adamson
593
Meerwings The Swallow Tale By Pyatshaw (Papillon)  
594
Pyatshaw Ravel (Papillon)  
555
Cavallino Jaeger (Cavalier King Charles Spaniel)  
551
Sandbrae Rockabye (Cavalier King Charles Spaniel)  
 
JUNIOR HANDLING
 
136. Junior Handling 6-11yrs
Judge: Mrs S Caldow (Livlandean)
150
Chloe Clements (Age 10)  
258
Charlotte Fraser (Age 9)  
208
Anna Marshall (Age 6)  
 
137. Junior Handling 12-16yrs
Judge: Mrs S Caldow (Livlandean)
86
Hanna Wiseman (Age 15)
213
Emily Willingale (Age 13)  
586
Ashley Louise Blair (Age 15)  
537
Murray Kwiatowski (Age 12)  
 
VARIETY CLASSES
 
138. A.V. Bred By Exhibitor - Open
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
375
Caadak Dunnie Wassal SH CM (Dobermann)  
2
Lochmuick River Magic (Retriever (Golden))  
265
CH Bothlyn Brigadoon JW (Dachshund (Min. Wire-Haired))  
306
Kirktonhill What I Believe (Soft Coated Wheaten Terrier)  
 
139. A.V. Not Bred By Exhibitor
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
578
Starforth's Just Loving You At Pearlwhite SH CM (Bichon Frise)  
5
Eyevalley Macallan Of Glentochty (Retriever (Golden))  
304
Thistlebe Them There Eyes (Soft Coated Wheaten Terrier)  
393
Cartmel's El Dorado With Mitsui (Portuguese Water Dog)  
 
140. A.V.P.C.C. Stakes - Puppy
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
207
Sarnia Mystical Magician With Mitsui (Poodle (Standard))  
270
Bothlyn Dancing Queen (Dachshund (Min. Wire-Haired))  
331
Trimountium Foo Fighter (Boxer)  
303
Hobel Turn Around Imp (Soft Coated Wheaten Terrier)  
 
141. A.V.P.C.C. Stakes - Open Dog
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
5
Eyevalley Macallan Of Glentochty (Retriever (Golden))  
128
Sarnia Mister Magician With Mitsui SH CM (Poodle (Standard))  
193
Kichigai Lord Of The Dance SH CM (Keeshond)  
369
Fasskoleys Mathan (Hovawart)  
418
Locheil Match Maker Star Boy (Border Collie)  
 
142. A.V.P.C.C. Stakes - Open Bitch
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
578
Starforth's Just Loving You At Pearlwhite SH CM (Bichon Frise)  
381
Emerald Divinity SH CM (Dobermann)  
2
Lochmuick River Magic (Retriever (Golden))  
306
Kirktonhill What I Believe (Soft Coated Wheaten Terrier)  
304
Thistlebe Them There Eyes (Soft Coated Wheaten Terrier)  
 
143. A.V. Stakes - Brace
Judge: Mrs L Bolton (Rikarlo)
381
Coutts Brace Of Dobermanns  
 
NOT FOR COMPETITION
 
144. Not For Competition
 
Entries in this class are not judged.