PRINCIPAL WINNERS
Judge: Mr J Falconer (Scarista)
Best In Show183Habiba Go Forth (Chinese Crested)
Res. Best In Show53Zorbaloo Howlin Wolf (Akita)
Best Special Minor Puppy567Lochtaymor Conquistador For Glormhorcu (Golden Retriever)
Best Special Puppy133Helydon Fabulous Freya (Min. Wire-Haired Dachshund)
Best Special Veteran447IR CH Aritaur Tomahawk Marillium SH CM (Dobermann)

UTILITY
 
1. French Bulldog - Open
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
3
Mossport Margarita
2
Habiba Easy As Pie  
4
Mossport Michelangelo  
1
Bullfighter At Tarbhchu  
 
2. Lhasa Apso - Graduate
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
5
Cheolview Freddy At Kilbrogan  
8
Red Gem For Zaylon  
9
Lhasenna Dkon-Pachi  
7
Cheolview Chantilly Lace  
 
3. Lhasa Apso - Open
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
15
Polien Bilbo Baggins
13
Luekiki Diemos To Spyanki JW SH CM  
12
Nemmi Impetuous Belazieth  
11
Rangimaria Lil Town Flirt  
 
4. Tibetan Terrier - Open
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
No results - Either no entries or all were absent
 
5. Japanese Shiba Inu - Open
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
20
Jiltrain Feel The Force From Cherkhan
19
Lethnot Twoson Wrangler  
18
Lethnot Dixie Chick  
21
Lethnot Carolina Moon Over Cherkhan  
 
6. Shih Tzu - Open
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
24
Kimevan Man In Black
22
Thaisu Hot House Flower  
23
Shirshaun The Lucky One  
25
Jazala Austentatious  
 
7. Tibetan Spaniel - Open
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
31
Balgay Ja Gya Gar
587
Tibbymills Ace Of Hearts  
27
Balgay A Kyos Ma At Niord  
28
Balgay Ja Rmang Iam Av Tuyet  
 
8. Miniature Schnauzer - Graduate
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
33
Loki Dragsnes Trickster
 
9. Miniature Schnauzer - Open
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
No results - Either no entries or all were absent
 
10. Schnauzer - Open
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
44
Achnacarry Sashas Girl
48
Achnacarry Records Boy  
45
Achnacarry Sophies Girl  
46
Khanate New Tricks  
 
11. Keeshond - Open
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
50
Kichigai Lord Of The Dance SH CM
49
Kichigai Limited Edition  
 
12. A.V.N.S.C. Utility - Graduate
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
53
Zorbaloo Howlin Wolf (Akita)
56
Stormavon Sandpiper With Spencerian (German Spitz(Klein))  
58
Mahooli Liquorice Twist (Poodle (Min.))  
 
13. A.V.N.S.C. Utility - Open
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
62
Minarets Worth The Wait (Poodle (Min.))  
64
Roside Dazzling Dior (Chow Chow)  
61
Aradet Zulu Von Zorbaloo (Schipperke)  
 
Utility Group - (Group Winners)
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
53
Zorbaloo Howlin Wolf (Akita)  
20
Jiltrain Feel The Force From Cherkhan (Japanese Shiba Inu)  
24
Kimevan Man In Black (Shih Tzu)  
44
Achnacarry Sashas Girl (Schnauzer)  
 
14. A.V. Utility - Minor Puppy
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
20
Jiltrain Feel The Force From Cherkhan (Japanese Shiba Inu)  
69
Seirian Skydancer With Spencerian (German Spitz (Klein))  
72
Dinastii The Ullusion (Poodle (Std.))  
67
Balgay Tym Tu Re Member (Tibetan Spaniel)  
 
15. A.V. Utility - Puppy
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
21
Lethnot Carolina Moon Over Cherkhan (Japanese Shiba Inu)  
76
Zaylon Tearaway Ted (Lhasa Apso)  
2
Habiba Easy As Pie (French Bulldog)  
78
Minarets Here Comes Alice (Poodle (Min.))  
 
16. A.V. Utility - Open
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
14
Spyanki Exquisite Kisses SH CM (Lhasa Apso)  
58
Mahooli Liquorice Twist (Poodle (Min.))  
31
Balgay Ja Gya Gar (Tibetan Spaniel)  
 
17. A.V. Utility - Veteran
Judge: Mrs J Purves (Bulabs)
83
Cherkhan Rythm'n Blues At Lethnot SH CM (Japanese Shiba Inu)  
86
Kimevan No Ordinary Boy (Shih Tzu)  
81
CH Thaisu Back To Bedlam (Shih Tzu)  
 
HOUND
 
18. Dachshund (Long-Haired) - Open
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
91
Kindeace Rita Ora
89
Abydachs Summer Dream At Kindeace SH CM  
90
Bronia Mr Tod At Kindeace  
87
Bronia Plutus SH CM  
 
19. Dachshund (Wire-Haired) - Open
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
94
Tendrow Replays The Red Guy At Kindeace
92
Kindeace Blue Savannah SH CM  
 
20. Petit Basset Griffon Vendeen - Open
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
97
Haliston Didier
98
Callydena Baileys On Ice  
99
Debucher Sybelle  
96
Clonallan Just Beginning  
 
21. Basset Hound - Open
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
101
Rakefoot Hugo Lipiquer
100
Brecon's Tia  
 
22. Deerhound - Graduate
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
103
Celticmoon Shadow Magic
102
Cusidh Eilidh  
105
Moireach Osprey Of Fingon  
 
23. Deerhound - Open
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
107
Fintralgor Red Red Rose  
 
24. Saluki - Open
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
114
Dacfolke Azurite With Zxylasahlaam
113
Ruweis Thamiin  
111
Sirtanome Safiy  
112
Ruweis Izdihaar  
 
25. Whippet - Graduate
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
115
Charles Cymone Synergy (IMP POL)  
119
Collooney Zippity Do Dah  
122
Khabaraytime Hello Sailor By Berwicklaw  
116
Barnesmore Paint It Black  
 
26. Whippet - Limit
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
124
Normaina Mischief Maker
123
Windwalker Queen Of Hearts  
125
Berwicklaws Harbour Master SH CM  
 
27. Whippet - Open
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
128
Normaina Border Reiver  
129
Zoraden Caramel Latte At Marvidara  
126
Ballenbreich Txtme Soon  
131
Scottish Girl By Berwicklaw SH CM  
 
28. A.V.N.S.C. Hound - Graduate
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
133
Helydon Fabulous Freya (Dachshund (Min. Wire-Haired))
132
Jimanns Fun Lovin Criminal (Rhodesian Ridgeback)  
134
Khamis Pacific Tiger (Afghan Hound)  
 
29. A.V.N.S.C. Hound - Open
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
137
Rudifern Midnight In Moscow Fae Ballenbreich SH CM (Borzoi)  
138
Helydon Caledonian Cracker (Dachshund (Min. Wire-Haired))  
140
Boughton Blazing Bridges Over Hallimans (Greyhound)  
 
Hound Group - (Group Winners)
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
91
Kindeace Rita Ora (Dachshund (Long-Haired))  
101
Rakefoot Hugo Lipiquer (Basset Hound)  
94
Tendrow Replays The Hard Guy At Kindeace (Dachshund (Wire-Haired))  
97
Haliston Didier (Petit Basset Griffon Vendeen)  
 
30. A.V. Hound - Minor Puppy
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
144
Collooney Truly Scrummy (Whippet)  
142
Sylleka Northern Soul Girl At Brascua (Whippet)  
143
Wolfhouse Avantgarde (IMP DNK) (Irish Wolfhound)  
145
Pineron Pattyestet Classic At Hallimans (IMP FIN) (Greyhound)  
 
31. A.V. Hound - Puppy
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
133
Helydon Fabulous Freya (Dachshund (Min. Wire-Haired))  
142
Sylleka Northern Soul Girl At Brascua (Whippet)  
119
Collooney Zippity Do Dah (Whippet)  
134
Khamis Pacific Tiger (Afghan Hound)  
 
32. A.V. Hound - Graduate
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
113
Ruweis Thamiin (Saluki)  
96
Clonallan Just Beginning (Petit Basset Griffon Vendeen)  
116
Barnesmore Paint It Black (Whippet)  
146
Helydon Faithful Firefly (Dachshund (Min. Wire-Haired))  
 
33. A.V. Hound - Open
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
127
Aberlark Dream Baby (Whippet)  
112
Ruweis Izdihaar (Saluki)  
95
Clonallan Guinevere (Petit Basset Griffon Vendeen)  
 
34. A.V. Hound - Veteran
Judge: Mrs L Binks (Tannahill)
128
Normaina Border Reiver (Whippet)  
131
Scottish Girl By Berwicklaw SH CM (Whippet)  
149
Mistweave Messaround At Hallimans (Greyhound)  
 
TOY
 
35. Miniature Pinscher - Open
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
151
Allanabru Just 'N Illusion JW SH CM
150
Allanabru Just 'N Credible JW SH CM  
152
Allanabru Saucey Savours JW  
 
36. Chihuahua (Smooth Coat) - Open
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
155
Royal Harry's Delight
153
Dandyfluffs Super Mario  
154
Cliffords High Kicking Girl  
 
37. Chihuahua (Long Coat) - Open
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
161
Tampico Princess Ellimay
162
Micielo Pretty In Pink  
163
Craigmars Ozzys Lad  
160
Tampico Deliciously Hot  
 
38. Griffon Bruxellois - Open
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
166
Gilderoak For Your Eyes Only
167
Cicely Cote Dior At Osthaen  
 
39. Pomeranian - Graduate
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
174
Moipom Silversmith  
171
Angel Sent From Heaven To Zaandam (IMP RUS)  
170
Veltuds Summer Lovin  
169
Sylvids Heather Cream  
 
40. Pomeranian - Open
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
175
Sylvids Thistle Do JW SH CM
179
CH Degsy Star Man At Pakov JW  
177
Carberry Midnight Quest  
176
Zaandam Black Magic Yoschi  
 
41. Japanese Chin - Open
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
No results - Either no entries or all were absent
 
42. Chinese Crested - Open
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
183
Habiba Go Forth
181
Nisyros Arapaho  
182
Queshian Norty Naked Angel  
184
Baojin Tartan Warrior  
 
43. Pug - Graduate
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
193
Rivertoy God's Gift  
191
Sephina Miss Moneypenny At Todharlan  
190
Gramatti Laird Of The Ring Via Hugieboogie  
189
Beltoy Dolly Bird At Habiba  
 
44. Pug - Open
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
199
Lorddark Lord Of Greyskull At Zheridons (IMP BEL) JW SH CM
200
Adoram Black Onyx  
190
Gramatti Laird Of The Ring Via Hugieboogie  
198
Prince Codi At Crissam SH CM  
 
45. Cavalier King Charles Spaniel - Graduate
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
204
Chantismere Push My Button JW  
202
Kinvaar Theodora Of Calaten  
201
Kavenka Queen Of Spades  
 
46. Cavalier King Charles Spaniel - Limit
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
207
Sandbrae Rockabye  
 
47. Cavalier King Charles Spaniel - Open
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
212
Sorata I Am What I Am At Grajenco SH CM
210
Blairburn Bits N Bobs Of Calaten SH CM  
209
Kavenka Minnie The Minx  
211
Cavallino Jaeger  
 
48. Papillon - Graduate
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
215
Papplewick Penhaligon At Adinaken
214
Craigaber Rolex  
 
49. Papillon - Limit
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
216
Craigaber Timewatch JW  
217
Adinaken Pretty Puzzled  
 
50. Papillon - Open
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
218
Pyatshaw Ravel
 
51. A.V.N.S.C. Toy - Graduate
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
221
Stemarie Summer Dreams (Yorkshire Terrier)
222
Ingerdorm Affenlicious (Affenpinscher)  
220
Randallcarr Royal Tattoo (English Toy Terrier)  
 
52. A.V.N.S.C. Toy - Open
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
227
Toni Maries Delight (Bichon Frise)  
222
Ingerdorm Affenlicious (Affenpinscher)  
 
Toy Group - (Group Winners)
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
183
Habiba Go Forth (Chinese Crested)  
175
Sylvids Thistle Do JW SH CM (Pomeranian)  
199
Lorddark Lord Of Greyskull At Zheridons (IMP BEL) (Pug)  
151
Allanabru Just 'N Illusion JW SH CM (Min. Pinscher)  
 
53. A.V. Toy - Minor Puppy
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
229
Yarburg History Love For Zaandam (IMP RUS) (Pomeranian)  
231
Eithlynn Forever Sunshine At Dixidoo (Bichon Frise)  
230
Powerforce Hogmanay (Papillon)  
185
Clanest Cavalier (Chinese Crested)  
 
54. A.V. Toy - Puppy
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
174
Moipom Silversmith (Pomeranian)  
233
Timbric The Look Of Love (Cavalier King Charles Spaniel  
234
Baojin Tartan Warlord (Chinese Crested)  
 
55. A.V. Toy - Graduate
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
202
Kinvaar Theodora Of Calaten (Cavalier King Charles Spaniel)  
163
Craigmars Ozzys Lad (Chihuahua (Long Coat))  
184
Baojin Tartan Warrior (Chinese Crested)  
225
Hamlock Sweet Talkin Woman (Affenpinscher)  
 
56. A.V. Toy - Open
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
235
Konishiki Godiva Scherzando (Chinese Crested)  
210
Blairburn Bits N Bobs Of Calaten SH CM (Cavalier King Charles Spaniel)  
 
57. A.V. Toy - Veteran
Judge: Mrs A Falconer (Scarista)
218
Pyatshaw Ravel (Papillon)  
237
Allanabru Pounce N' Bounce SH CM JW (Min. Pinscher)  
210
Blairburn Bits N Bobs Of Calaten SH CM (Cavalier King Charles Spaniel)  
239
Meerwings The Swallow Tail By Pyatshaw (Papillon)  
 
PASTORAL
 
58. Bearded Collie - Graduate
Judge: Dr J H Hill (Molson)
240
Braedoon Highland Laddie At Razkal JW SH CM  
241
Clovabrae Solar Flair  
 
59. Bearded Collie - Open
Judge: Dr J H Hill (Molson)
240
Braedoon Highland Laddie At Razkal JW SH CM
242
Talluarchy Angel Wings  
 
60. Border Collie - Graduate
Judge: Dr J H Hill (Molson)
244
Dalond Blaze Of Glory  
245
Foxite Jades Shadow  
247
Jupavia First Love  
 
61. Border Collie - Limit
Judge: Dr J H Hill (Molson)
250
Dalguise Celtic Rainbow
248
Janbell Rudeboy IR JNR CH CJW13  
 
62. Border Collie - Open
Judge: Dr J H Hill (Molson)
252
IR SH CH Locheil Great Expectations  
254
Ravenskirk Ms Independence SH CM  
 
63. Collie (Rough) - Graduate
Judge: Dr J H Hill (Molson)
256
Caronlea Charlie Brown At Degallo  
 
64. Collie (Rough) - Open
Judge: Dr J H Hill (Molson)
257
Shanaburn Magical Kisses JW
259
Lomondvale Chrissy Pressie  
 
65. Australian Shepherd - Open
Judge: Dr J H Hill (Molson)
261
Bleuroyal One Cool Kiwi (IMP)
265
Lamintone Celestial Storm  
260
Autumnhaze Cupids Arrow  
 
66. Welsh Corgi (Pembroke) - Post Graduate
Judge: Dr J H Hill (Molson)
266
Nesden Bernera  
 
67. Welsh Corgi (Pembroke) - Open
Judge: Dr J H Hill (Molson)
269
Nesden Dawn Glory
 
68. Shetland Sheepdog - Graduate
Judge: Mr S Corrigan (Catdanse)
272
Degallo The Gambler  
277
Donallin Magical Moments  
276
Rengala Taken By Storm JW  
278
Spencerian Unlikey Angel  
 
69. Shetland Sheepdog - Limit
Judge: Mr S Corrigan (Catdanse)
279
Ellenyorn Endless Love
281
Ashkirk Ladybird  
282
Maryville My Valen Tyne  
283
Degallo Leave It To Me  
 
70. Shetland Sheepdog - Open
Judge: Mr S Corrigan (Catdanse)
284
CH Ellenyorn Northern Star JW  
285
Ashkirk Heads Or Tails  
290
Degallo The Likely Lad  
286
Ashkirk Lord Of The Ring  
 
71. A.V.N.S.C. Pastoral - Graduate
Judge: Dr J H Hill (Molson)
No results - Either no entries or all were absent
 
72. A.V.N.S.C. Pastoral - Open
Judge: Dr J H Hill (Molson)
292
Rhialis Psyche (Norwegian Buhund)
293
Silkata Field Of Dreams (Hungarian Puli)  
 
Pastoral Group - (Group Winners)
Judge: Dr J H Hill (Molson)
279
Ellenyorn Endless Love (Shetland Sheepdog)  
257
Shanaburn Magical Kisses JW (Collie (Rough))  
261
Bleuroyal One Cool Kiwi (IMP) (Australian Shepherd Dog)  
240
Braedoon Highland Laddie At Razkal JW SH CM (Bearded Collie)  
 
73. A.V. Pastoral - Minor Puppy
Judge: Dr J H Hill (Molson)
296
Fosterbrie Prosper (Briard)  
256
Caronlea Charlie Brown At Degallo (Collie (Rough))  
277
Donallin Magical Moments (Shetland Sheepdog)  
295
Glenesk Laird (G.S.D.)  
 
74. A.V. Pastoral - Puppy
Judge: Dr J H Hill (Molson)
277
Donallin Magical Moments (Shetland Sheepdog)  
 
75. A.V. Pastoral - Graduate
Judge: Dr J H Hill (Molson)
272
Degallo The Gambler (Shetland Sheepdog)  
297
Spencerian Mr Rock 'N' Roll (Shetland Sheepdog)  
266
Nesden Bernera (Welsh Corgi (Pembroke))  
 
76. A.V. Pastoral - Open
Judge: Dr J H Hill (Molson)
No results - Either no entries or all were absent
 
77. A.V. Pastoral - Veteran
Judge: Dr J H Hill (Molson)
299
Ailort Frederika SH CM (BSD (Groenendael))  
290
Degallo The Likely Lad (Shetland Sheepdog)  
287
Rivvalee Dark Elegance (Shetland Sheepdog)  
259
Lomondvale Chrissy Pressie (Collie (Rough))  
 
TERRIER
 
78. Border Terrier - Graduate
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
303
Shiftyfox Angel Rosie  
304
Shiftyfox Blue Moon  
305
Flutorum Artful Dodger  
 
79. Border Terrier - Open
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
308
Remony Runrig
303
Shiftyfox Angel Rosie  
304
Shiftyfox Blue Moon  
 
80. Cairn Terrier - Open
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
313
Eglish Willies Wee Man With Essdeeeff
312
Eglish Spitting Image With Essdeeeff  
 
81. Fox Terrier (Smooth) - Open
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
317
Turflindie Trombones At Dawn
316
Turflindie Maestro Please  
314
Turflindie Miss Symphonee  
 
82. Fox Terrier (Wire) - Open
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
321
Harry Lime
319
Granddach Razzle Dazzle  
320
Ratheden Romulus  
318
Brocolitia Talk O The North IR JNR CH SH CM  
 
83. Airedale Terrier - Open
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
No results - Either no entries or all were absent
 
84. Skye Terrier - Open
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
327
Lavaux Spirit Of The Isle Of Gallondean SH CM
 
85. A.V.N.S.C. Terrier - Graduate
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
332
Oregill Hot Rod To Corrievrackie (Lakeland Terrer)
336
Kirktonhill What I Believe (Soft Coated Wheaten Terrier)  
335
Pepperknowe Och Aye The Noo (West Highland White Terrier)  
337
Eskwyre Hustle 'N' Bustle To Turflindie (Lakeland Terrier)  
 
86. A.V.N.S.C. Terrier - Open Dog
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
338
Montelle Ring Master At Terrahawk (Irish Terrier)  
 
87. A.V.N.S.C. Terrier - Open Bitch
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
337
Eskwyre Hustle 'N' Bustle To Turflindie (Lakeland Terrier)  
 
Terrier Group - (Group Winners)
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
332
Oregill Hot Rod To Corrievrackie (Lakeland Terrier)  
308
Remony Runrig (Border Terrier)  
321
Harry Lime (Fox Terrier (Wire))  
327
Lavaux Spirit Of The Isle Of Gallondean SH CM (Skye Terrier)  
 
88. A.V. Terrier - Minor Puppy
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
345
Remony Frosted Ivy (Border Terrier)  
305
Flutorum Artful Dodger (Border Terrier)  
 
89. A.V. Terrier - Puppy
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
347
Pepperknowe Party 'N' Paris (West Highland White Terrier)  
332
Oregill Hot Rod To Corrievrackie (Lakeland Terrier)  
303
Shiftyfox Angel Rosie (Border Terrier)  
348
Foxtrot Teal (Border Terrier)  
 
90. A.V. Terrier - Open
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
332
Oregill Hot Rod To Corrievrackie (Lakeland Terrier)  
319
Granddach Razzle Dazzle (Fox Terrier (Wire))  
 
91. A.V. Terrier - Veteran
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
No results - Either no entries or all were absent
 
WORKING
 
92. Boxer - Special Yearling
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
352
Pictland Yankee Lunar Lass  
353
Rum Swizle At Blairwood  
356
Nerroli Fairi Tale Teller  
354
I'm The New Boy  
 
93. Boxer - Post Graduate
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
361
Surfstone Midnight Storm  
364
Wilflo Miss Illusive At Rudino SH CM  
363
Kiranjon All That Jazz For Jasrumjarvie  
366
Marbelton Come Dance With Me With Kiranjon  
 
94. Boxer - Open
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
369
Surfstone Storm Trooper
373
Kiranjon Wish Upon A Star  
374
Kiranjon Wishes Were Kisses  
370
Kiranjon Dream On With Jasrumjarvie  
 
95. Rottweiler - Graduate
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
378
Osthaen All That Glitters  
376
Granjolea Andora  
377
Osthaen Addicted To Love  
 
96. Rottweiler - Open
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
380
Dabraco My Guy
381
Reikkson Ready For Action JW SH CM  
383
Dortmund Glamour Girl At Granjolea JW SH CM  
384
Osthaen Dark Defender  
 
97. Great Dane - Graduate
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
386
Garsak All In The Game  
391
Carranisle Masked Monsieur  
388
Clonallan Rainbow Bright At Gretadane  
392
Clannalba Clansman Of Tayhamblue  
 
98. Great Dane - Open
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
393
Lomondane Am No Glaikit SH CM
398
Jacqukir Strike A Pose  
394
CH Lomondane Its Nae Bother JW SH CM  
396
Castleon Nae Stripes  
 
99. Hovawart - Open
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
405
Fasskoleys Ailsacraig
402
Minches Chief Riever  
401
Fasskoleys Silkie  
400
Zwartbos Arreton  
 
100. Siberian Husky - Post Graduate
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
No results - Either no entries or all were absent
 
101. Siberian Husky - Open
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
No results - Either no entries or all were absent
 
102. Dobermann - Graduate
Judge: Miss L Cairns (Lamarg)
420
Satinea Angelina For Malibray  
413
Caadak Dunnie Wassal  
415
Korifey Onyx  
417
Stormhold Elite Warlord For Toffarbach  
 
103. Dobermann - Open
Judge: Miss L Cairns (Lamarg)
423
Tom-Dober Stardust Marillium HUN JNR CH JW SH CM
425
Supeta's Troublemaker For Toffarbach JW  
424
Stormhold's Capella  
426
Camperdown Glas Tulaichean  
 
104. A.V.N.S.C. Working - Graduate
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
430
Sanmarwell A Trick In The Tail SH CM (Bernese Mountain Dog)  
432
Newgradens Bootylicious (Newfoundland)  
429
Floskirk Berneray (Bernese Mountain Dog)  
 
105. A.V.N.S.C. Working - Open
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
433
Elnside Going The Distance (Bernese Mountain Dog)
 
Working Group - (Group Winners)
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
369
Surfstone Storm Trooper (Boxer)  
423
Tom-Dober Stardust Marillium HUN JNR CH JW SH CM (Dobermann)  
393
Lomondane Am No Glaikit SH CM (Great Dane)  
380
Dabraco My Guy (Rottweiler)  
 
106. A.V. Working - Minor Puppy
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
416
Stormhold Electra (Dobermann)  
436
Diplomatic's Nicolas Cage Jr (IMP SWE) (Great Dane)  
417
Stormhold Elite Warlord For Toffarbach (Dobermann)  
438
Yandamar The Mighty Flynn At Ranaldane (AI) (Great Dane)  
 
107. A.V. Working - Puppy
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
442
Monikoona Hurricane (Alaskan Malamute)  
443
Clannalba's Nuadh Geansaidh Of Tayhamblue (Great Dane)  
 
108. A.V. Working - Open
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
433
Elnside Going The Distance (Bernese Mountain Dog)  
421
Caadak Ca Cannie (Dobermann)  
371
Queensgrove Scotch Blend SH CM (Boxer)  
413
Caadak Dunnie Wassal (Dobermann)  
 
109. A.V. Working - Veteran
Judge: Mrs L Glass (Gaindyke)
447
IR CH Aritaur Tomahawk Marillium SH CM (Dobermann)  
444
Wilflo Boyce Boy (Boxer)  
446
CH Lomondane Coorie In Tae Hazedan JW (Great Dane)  
445
Lomondane Gaunyersel (Great Dane)  
 
GUNDOG
 
110. Retriever (Golden) - Graduate
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
453
Glynerva Leading Lady  
451
Glenhaven Scarlett O'Hara  
457
Eyevalley Macallan Of Glentochty  
458
Purbarn You Are Everything  
 
111. Retriever (Golden) - Open
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
463
Glynerva Matinee Idol
461
Gibbglen He's The One  
465
Lochtaymor Murrymint At Glormhorcu  
458
Purbarn You Are Everything  
 
112. Retriever (Flat Coated) - Graduate
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
467
Aricdell Leonidas At Damashii
 
113. Retriever (Flat Coated) - Open
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
470
Orkhatos Lucas At Auchinbreck  
 
114. Retriever (Labrador) - Graduate
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
476
Seatallan Weigela At Kiltyrie  
475
Richbourne Thrilled To Bits  
478
Strathlana The Captain  
473
Bonnieburns Bubblicious  
 
115. Retriever (Labrador) - Limit
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
482
Alanwood Serene Oasis  
483
Taraloch Tropicana  
481
Fieldandson Gentle Breeze  
 
116. Retriever (Labrador) - Open
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
486
Claychalk Costa Mila At Strathlana
485
Velvetine Dawns Early Lite  
 
117. Hungarian Vizsla - Open
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
490
Greentimbers Franciska At Oroshaza
491
Oroshaza Yinka  
492
Flushpoint Rhapsody In Donurie  
 
118. Gordon Setter - Open
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
497
Hernwood Black Pearl
501
Lainnireach Highland Way  
500
Somerled Glen Urquart  
 
119. Irish Setter - Graduate
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
508
Drumwhaur Ballerina  
507
Drumwhaur Sunshine Girl  
504
Balnagown Lucrezia  
506
Summergate Rumour Has It  
 
120. Irish Setter - Limit
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
510
Jetstars Little Dr Gub Gub Avec Summergate (IMP FIN)  
509
Drumwhaur Irish Gold  
511
Drumwhaur Summer Song  
512
Drumwhaur Good As Gold  
 
121. Irish Setter - Open
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
515
Drumwhaur Heart Of Gold
509
Drumwhaur Irish Gold  
514
Balnagown Ruby Tuesday  
513
Kettlehills Star Performer  
 
122. German Wirehaired Pointer - Graduate
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
516
Normbar Strathisla  
518
Gitta Vom Horster-Bruch Mit Helydon (IMP DEU)  
 
123. German Wirehaired Pointer - Open
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
517
SH CH Arielle Vom Glinzergrund Mit Helydon (IMP DEU)
520
Lord Of The Isles  
 
124. Spaniel (Cocker) - Junior
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
521
Whinburn Little Grouse  
523
Totenkopf Magic Touch JW  
524
Lynshow Khristian  
525
Thurness The Illusionist  
 
125. Spaniel (Cocker) - Post Graduate
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
528
Briconess Solar Flare  
523
Totenkopf Magic Touch JW  
530
Lynshow Dancing With Hope  
532
Carmelfair China Model  
 
126. Spaniel (Cocker) - Open
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
542
Craigdean Callimakokr At Luanshya
541
Thurness Amber Dreams  
538
Totenkopf Phanessa  
536
Briconess Winter Eclipse  
 
127. A.V.N.S.C. Gundog - Graduate
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
546
Quebaikei Gavees Remise (Italian Spinone)
553
Sonnetend Dot To Dot To Cabharan (Field Spaniel)  
555
Zarozinia Cleopatra Star (G.S. Pointer)  
547
Dalriach Tormore At Benreeda (R/W Irish Setter)  
 
128. A.V.N.S.C. Gundog - Open
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
556
Puddledub Poit Dhubh (G.S. Pointer)  
557
Dalriach Snow Grouse At Benreeda (R/W Irish Setter)  
 
Gundog Group - (Group Winners)
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
517
SH CH Arielle Vom Glinzergrund Mit Helydon (IMP DEU) (G.W. Pointer)  
542
Craigdean Callimakokr At Luanshya (Spaniel (Cocker))  
546
Quebaikei Gavees Remise (Italian Spinone)  
486
Claychalk Costa Mila At Strathlana (Retriever (Labrador))  
 
129. A.V. Gundog - Minor Puppy
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
567
Lochtaymor Conquistador For Glormhorcu (Retriever (Golden))  
546
Quebaikei Gavees Remise (Italian Spinone)  
565
Totenkopf Causing Chaos (Spaniel (Cocker))  
569
Zheridons Ann Dee (Spaniel (Cocker))  
 
130. A.V. Gundog - Puppy
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
576
Claychalk Daisy Dorothy (Retriever (Labrador))  
574
Benreeda All That Jazz (G.W. Pointer)  
521
Whinburn Little Grouse (Spaniel (Cocker))  
579
Raigmore Cosmic Star (Pointer)  
 
131. A.V. Gundog - Graduate
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
553
Sonnetend Dot To Dot To Cabharan (Field Spaniel)  
458
Purbarn You Are Everything (Retriever (Golden))  
456
Lochmuick River Magic (Retriever (Golden))  
544
Dalreavoch Dolly Mixture At Blairbelles (English Setter)  
 
132. A.V Gundog - Open
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
556
Puddledub Pot Dhubh (G.S. Pointer)  
482
Alanwood Serene Oasis (Retriever (Labrador))  
458
Purbarn You Are Everything (Retriever (Golden))  
511
Drumwhaur Summer Song (Irish Setter)  
 
133. A.V. Gundog - Veteran
Judge: Mrs A Massie (Aberdeen)
466
Moloko Morangie (Retriever (Golden))  
585
Craigdean Franks A Million At Luanshya (Spaniel (Cocker))  
583
Lochtaymor A Diamond Jewel At Glormhorcu (Retriever (Golden))  
515
Drumwhaur Heart Of Gold (Irish Setter)  
 
VARIETY CLASSES
 
134. A.V. Bred By Exhibitor - Open
Judge: Mr J Falconer (Scarista)
376
Granjolea Andora (Rottweiler)  
92
Kindeace Blue Savannah SH CM (Dachshund (Wire-Haired))  
91
Kindeace Rita Ora (Dachshund (Long-Haired))  
507
Drumwhaur Sunshine Girl (Irish Setter)  
 
135. A.V. Not Bred By Exhibitor - Open
Judge: Mr J Falconer (Scarista)
13
Luekiki Diemos To Spyanki JW SH CM (Lhasa Apso)  
327
Lavaux Spirit Of The Isle Of Gallondean SH CM (Skye Terrier)  
458
Purbarn You Are Everything (Retriever (Golden))  
25
Jazala Austentatious (Shih Tzu)  
 
136. A.V.P.C.C. Stakes - Puppy
Judge: Mr J Falconer (Scarista)
347
Pepperknowe Party 'N' Paris (West Highland White Terrier)  
91
Kindeace Rita Ora (Dachshund (Long-Haired))  
518
Gitta Vom Horster-Bruch Mit Helydon (IMP DEU) (G.W. Pointer)  
570
Eyevalley The Grand Duke Of Glentochty (Retriever (Golden))  
 
137. A.V.P.C.C. Stakes - Open Dog
Judge: Mr J Falconer (Scarista)
50
Kichigai Lord Of The Dance SH CM (Keeshond)  
30
Balgay A Yzi Bdag (Tibetan Spaniel)  
13
Luekiki Diemos To Spyanki JW SH CM (Lhasa Apso)  
92
Kindeace Blue Savannah (Dachshund (Wire-Haired))  
 
138. A.V.P.C.C. Stakes - Open Bitch
Judge: Mr J Falconer (Scarista)
327
Lavaux Spirit Of The Isle Of Gallondean SH CM (Skye Terrier)  
511
Drumwhaur Summer Song (Irish Setter)  
14
Spyanki Exquisite Kisses SH CM (Lhasa Apso)  
515
Drumwhaur Heart Of Gold (Irish Setter)  
383
Dortmund Glamour Girl At Granjolea JW SH CM (Rottweiler)  
 
139. A.V. Stakes - Brace
Judge: Mr J Falconer (Scarista)
H
Allan's Brace of Min. Pinschers  
D
McDonald's Brace of Tibetan Spaniels  
G
Kirkwood's Brace of Min. Wire-Haired Dachshunds  
A
McCosh & Logan's Brace of Lhasa Apsos  
M
Stephenson's Brace of Irish Setters  
 
JUNIOR HANDLING
 
140. Junior Handling 6-11yrs
Judge: Miss Claire Hoggins
587
Chloe Clements (Age 9)  
 
141. Junior Handling 12-16 yrs
Judge: Miss Claire Hoggins
530
Carla May (Age 12)
73
Michaella Donaldson (Age 14)  
25
Lucy Rudham (Age 13)  
260
Jason Reid (Age 13)  
 
NOT FOR COMPETITION
 
142. Not For Competition
 
Entries in this class are not judged.