PRINCIPAL WINNERS
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
Best In Show124Collooney Double Dutch At Windwalker (Whippet)
Res. Best In Show64Alayglow Um Um Raicher SH CM (G.S. Pointer)
Best Special Minor Puppy37Hernwood Top Gear At Capledrae (Gordon Setter)
Best Special Puppy215Jezebel The Astonishing Sophtspot (Imp) (Dalmatian)
Best Special Veteran420Ailort Frederika SH CM (BSD (Groenendael))

GUNDOG
 
1. Retriever (Golden) - Graduate
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
2
Lochtaymor Jane Eyre  
 
2. Retriever (Golden) - Limit
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
2
Lochtaymor Jane Eyre  
 
3. Retriever (Golden) - Open
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
5
Rannaleroch Beinn Bhreac JW
 
4. Retriever (Flat Coated) - Graduate
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
10
Rotherfield Chaos Of A Star  
8
Aricdell Leonidas At Damashii  
 
5. Retriever (Flat Coated) - Open
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
13
Orkhatos Lucas At Auchinbreck
14
Steelriver Hot & Hazy SH CM  
 
6. Retriever (Labrador) - Graduate
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
17
Binnaig Just Blonde  
20
Afinmore Alana  
16
Doonvalley Strudel  
18
Seatallan Weigela At Kiltyrie  
 
7. Retriever (Labrador) - Limit
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
24
Afinmore Alexandrova
27
Exelby Zac Posen  
26
Taraloch Tropicana  
23
Velvetine Dawns Early Lite  
 
8. Retriever (Labrador) - Open
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
28
Afinmore Antora  
30
Dakross Dionne Warwick At Murlaggan  
27
Exelby Zac Posen  
29
Claychalk Costa Mila At Strathlana  
 
9. Hungarian Vizsla - Open
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
32
Greentimbers Franciska At Oroshaza
31
Greentimbers Franco  
33
Oroshaza Yinka  
34
Rosie Boy At Twechar  
 
10. English Setter - Open
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
36
Swannery Valentino's Legacy To Caspellwynd SH CM
 
11. Gordon Setter - Open
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
37
Hernwood Top Gear At Capledrae
38
Hernwood Black Pearl  
40
Balnakeil An Caisteal  
 
12. Irish Setter - Graduate
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
43
Drumwhaur Ballerina  
42
Drumwhaur Bella Rosa  
41
Drumwhaur Bella  
 
13. Irish Setter - Limit
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
46
Drumwhaur Good As Gold  
45
Glencarron Summer Lovin JW  
44
Drumwhaur Irish Gold  
 
14. Irish Setter - Open
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
47
Glencarron Olympic Gold SH CM
 
15. Spaniel (Cocker) - Open
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
49
Lynwater Red Kite
50
Lynshow Dancing With Hope  
48
Wishuswell Echo Springs  
 
16. A.V.N.S.C. Gundog - Graduate
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
52
Donarden Madame Butterfly (English Springer Spaniel)  
59
Valentisimos Olli Dante (Spanish Water Dog)  
55
Calmerell Rock Diva At Twechar (German Shorthaired Pointer)  
58
Impressive Lady Three Ponds Valley At Swona (English Springer Spaniel)  
 
17. A.V.N.S.C. Gundog - Open
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
64
Alayglow Um Um Raicher SH CM (German Shorthaired Pointer)
77
Hastabbi Devon Magic For Oaklaw JW SH CM (Italian Spinone)  
63
Maursett Murtagh At Eilandon (Clumber Spaniel)  
61
Cedar Sunset (Welsh Springer Spaniel)  
 
Gundog Group - (Group Winners)
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
64
Alayglow Um Um Raicher SH CM (German Shorthaired Pointer)  
47
Glencarron Olympic Gold SH CM (Irish Setter)  
32
Greentimbers Franciska At Oroshaza (Hungarian Vizsla)  
37
Hernwood Top Gear At Capledrae (Gordon Setter)  
 
18. A.V. Gundog - Minor Puppy
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
37
Hernwood Top Gear At Capledrae (Gordon Setter)  
17
Binnaig Just Blonde (Retriever (Labrador))  
65
Calmerell Bederkesaer (German Shorthaired Pointer)  
69
Drumwhaur Sunshine Girl (Irish Setter)  
 
19. A.V. Gundog - Puppy
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
72
Swannery Carlochy At Bargrennan (English Setter)  
69
Drumwhaur Sunshine Girl (Irish Setter)  
21
Bonnieburns Mama Mia At Taraloch (Retriever (Labrador))  
76
Purbarn You Are Everything (Retriever (Golden))  
 
20. A.V. Gundog - Graduate
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
59
Valentisimos Olli Dante (Spanish Water Dog)  
18
Seatallan Weigela At Kiltyrie (Retriever (Labrador))  
42
Drumwhaur Bella Rosa (Irish Setter)  
19
Alanwood Serene Oasis (Retriever (Labrador))  
 
21. A.V. Gundog - Open
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
77
Hastabbi Devon Magic For Oaklaw JW SH CM (Italian Spinone)  
27
Exelby Zac Posen (Retriever (Labrador))  
2
Lochtaymor Jane Eyre (Retriever (Golden))  
48
Wishuswell Echo Springs (Spaniel (Cocker))  
 
22. A.V. Gundog - Veteran
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
82
Eneleon Loch Loyal By Kiltyrie (Retriever (Labrador))  
80
Orkhatos Pemberley At Auchinbreck SH CM (Retriever (Flat Coated))  
79
Carriegame Cracker At Bonnieburns (Retriever (Labrador))  
 
HOUND
 
23. Deerhound - Graduate
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
83
Fintralgor Red Red Rose
84
Dorrator Garvey  
88
Rosslyn Qonnor  
87
Breesfalt Isabella To Arrachogaidh  
 
24. Deerhound - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
90
Dorrator Song For Drella  
89
Cusidh Caol Muile  
87
Breesfalt Isabella To Arrachogaidh  
 
25. Saluki - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
95
Mumtaz Herculese
96
Sirtanome Safiy  
98
Ruweis Thamiin  
97
Ruweis Izdihaar  
 
26. Dachshund (Long-Haired) - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
101
Bronia Mr Tod At Kindeace
100
CH Bronia Judas Kiss At Cheguevar SH CM  
102
Kindeace Rita Ora  
 
27. Dachshund (Wire-Haired) - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
104
Kindeace See Emily Play
105
Tendrow Replays The Red Guy At Kindeace  
103
Kindeace Blue Savannah SH CM  
 
28. Petit Basset Griffon Vendeen - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
106
Callydena Baileys On Ice
108
Debucher Sybelle  
 
29. Beagle - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
112
Gempeni Flower Girl
110
Macall WallyB  
109
Serenaker Sogni D'Oro At Tacomadream  
111
Misken Wee Brammer  
 
30. Whippet - Graduate
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
119
Sakota Absolutely Super  
118
Zoraden Caramel Latte At Marvidara  
115
Mossbawnhill Still Reighin With Zigouse  
114
Aberlark Dream Baby  
 
31. Whippet - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
124
Collooney Double Dutch At Windwalker
123
Mossbawnhill Worth The Wait For Zigouse  
126
Cobyco Chance To Dance  
116
Leeall She's The One  
 
32. A.V.N.S.C. Hound - Graduate
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
No results - Either no entries or all were absent
 
33. A.V.N.S.C. Hound - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
136
Rakefoot Hugo Lipiquer (Basset Hound)
135
Boughton Blazing Bridges Over Hallimans (Greyhound)  
132
Windy Towers Lucky Star (Dachshund (Mini. Smooth-Haired))  
 
Hound Group - (Group Winners)
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
124
Collooney Double Dutch At Windwalker (Whippet)  
95
Mumtaz Herculese (Saluki)  
83
Fintralgor Red Red Rose (Deerhound)  
106
Callydena Baileys On Ice (Petit Basset Griffon Vendeen)  
 
34. A.V. Hound - Minor Puppy
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
142
Rathcreevagh First Experience (Deerhound)  
139
Dapperdawg Seven Of Nine (Beagle)  
102
Kindeace Rita Ora (Dachshund (Long-Haired))  
141
Celticmoon Shadow Magic (Deerhound)  
 
35. A.V. Hound - Puppy
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
101
Bronia Mr Tod At Kindeace (Dachshund (Long-Haired))  
84
Dorrator Garvey (Deerhound)  
139
Dapperdawg Seven Of Nine (Beagle)  
144
Arnbog Lady Honeysuckle (Whippet)  
 
36. A.V. Hound - Graduate
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
96
Sirtanome Safiy (Saluki)  
110
Macall WallyB (Beagle)  
98
Ruweis Thamiin (Saluki)  
145
Brecon's Tia (Basset Hound)  
 
37. A.V. Hound - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
97
Ruweis Izdihaar (Saluki)  
145
Brecon's Tia (Basset Hound)  
 
38. A.V. Hound - Veteran
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
146
Mistweave Messaround At Hallimans (Greyhound)  
 
UTILITY
 
39. Dalmatian - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
148
Sophtspot Ever Ready
150
Sassafras Black Current  
149
Sophtspot Fever Pitch  
 
40. Bulldog - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
No results - Either no entries or all were absent
 
41. Lhasa Apso - Graduate
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
154
Nemmi Independant  
156
Lhasenna Bumo Dagsi  
153
Cheolview Chantilly Lace  
152
Brown Eyes Of Sound  
 
42. Lhasa Apso - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
161
Luekiki Diemos To Spyanki JW SH CM
160
Nemmi Impetuous Belazieth  
159
Rangimaria Lil Town Flirt  
158
Cheolview Faithful  
 
43. Tibetan Terrier - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
162
Shatansa Show Stopper Sam
 
44. Eurasier - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
No results - Either no entries or all were absent
 
45. Japanese Shiba Inu - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
170
Lethnot Twoson Wrangler
168
Trixwood On Silent Wing To Zaandam  
169
Lethnot Dixie Chick  
167
Trixwood Another Hero Among Zaandam  
 
46. Shih Tzu - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
171
Permac Summer Knight
174
Jazala Austentatious  
173
Shirshaun The Lucky One  
 
47. Miniature Schnauzer - Graduate
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
175
Kashola I Started Something
181
Zalmayo Wha's Chuckling At Makbev  
176
Blomendal Ragdoll Of Rynuan  
 
48. Miniature Schnauzer - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
182
Acasia Showtime Girl For Kashola SH CM  
189
Macbev Let The Sparks Fly SH CM  
176
Blomendal Ragdoll Of Rynuan  
 
49. Schnauzer - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
195
Achnacarry Records Boy
 
50. Poodle (Miniature) - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
196
Alcron Red Hot With Mitsui
197
Mahooli Liquorice Twist  
198
Vangeal Spaidell  
 
51. A.V.N.S.C. Utility - Graduate
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
204
Dinastii After The Glow (Poodle (Standard))  
203
Kichigai Lord Of The Dance (Keeshond)  
202
Balgay A Rje Ma (Tibetan Spaniel)  
 
52. A.V.N.S.C. Utility - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
206
Kichigai Limited Edition (Keeshond)
209
Sarnia Mister Magician With Mitsui SH CM ( Poodle (Standard))  
210
Reesburg Rainbow Warrior (Keeshond)  
208
Balgay A Yzi Bdag (Tibetan Spaniel)  
 
Utility Group - (Group Winners)
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
161
Luekiki Diemos To Spyanki JW SH CM (Lhasa Apso)  
175
Kashola I Started Something (Miniature Schnauzer)  
170
Lethnot Twoson Wrangler (Japanese Shiba Inu)  
148
Sophtspot Ever Ready (Dalmatian)  
 
53. A.V. Utility - Minor Puppy
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
148
Sophtspot Ever Ready (Dalmatian)  
213
Lethnot Houstons Problem (Japanese Shiba Inu)  
212
Rynuan Strike A Pose (Miniature Schnauzer)  
149
Sophtspot Fever Pitch (Dalmatian)  
 
54. A.V. Utility - Puppy
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
215
Jezebel The Astonishing Sophtspot (IMP) (Dalmatian)  
219
Balgay Ja Gya Gar (Tibetan Spaniel)  
195
Achnacarry Records Boy (Schnauzer)  
217
Daniello Ace Ventura (French Bulldog)  
 
55. A.V. Utility - Open
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
204
Dinastii After The Glow (Poodle (Standard))  
217
Daniello Ace Ventura (French Bulldog)  
210
Reesburg Rainbow Warrior (Keeshond)  
162
Shatansa Show Stopper Sam (Tibetan Terrier)  
 
56. A.V. Utility - Veteran
Judge: Mr D Shields (Wilholme)
223
Cherkhan Rythm 'N Blues At Lethnot SH CM (Japanese Shiba Inu)  
224
Coroinn Smokey Quartz (Tibetan Terrier)  
225
Torfness Storm In A Teacup (Tibetan Spaniel)  
 
TERRIER
 
57. Border Terrier - Graduate
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
228
Remony Winter's Diamond JW  
227
Shiftyfox Blue Moon  
226
Shiftyfox Angel Rosie  
 
58. Border Terrier - Open
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
229
Remony Runrig
230
My Morning Sunshine  
 
59. Cairn Terrier - Open
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
232
Sybster Sanderoma
233
Eglish Spitting Image With Essdeeeff  
234
Eglish Willies Wee Man With Essdeeeff  
 
60. Fox Terrier (Smooth) - Open
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
238
Turflindie Trombones At Dawn
236
Terrahawk Mons Meg  
237
Turflindie Maestro Please  
235
Turflindie Miss Symphonee  
 
61. Fox Terrier (Wire) - Open
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
239
Granddach Razzle Dazzle
242
Hungry Eyes  
244
Ratheden Romance  
243
Ratheden Silver Sunset  
 
62. Airedale Terrier - Open
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
247
Nedella Sparks In The Park At Arngask SH CM
245
Muliebrity Crowning Glory SH CM  
246
Crillee Cool Running  
 
63. Staffordshire Bull Terrier - Open
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
248
Revelry Dress N' Decorum
 
64. A.V.N.S.C. Terrier - Graduate
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
251
Kirktonhill Rumour Has It (Soft Coated Wheaten Terrier)
252
Auchenbathie Cream Delight (Skye Terrier)  
250
Kirktonhill What I Believe (Soft Coated Wheaten Terrier)  
253
Marrcrieff Glen Glamis (Skye Terrier)  
 
65. A.V.N.S.C. Terrier - Open Dog
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
260
Lam-Baias Mad Max At Marrcrieff (Skye Terrier)  
258
Knowlespring Daredevil Dan With Mitsui SH CM (Skye Terrier)  
254
Corrievrackie Garnet SH CM (Lakeland Terrier)  
256
Montelle Ring Master At Terrahawk (Irish Terrier)  
 
66. A.V.N.S.C. Terrier - Open Bitch
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
261
Corrievrackie Opal SH CM (Lakeland Terrier)  
263
Celticbridge Dawn Spangles At Auchenbathie (Skye Terrier)  
264
Eskwyre Hustle 'N' Bustle To Turflindie ( Lakeland Terrier)  
 
Terrier Group - (Group Winners)
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
247
Nedella Sparks In The Park At Arngask SH CM (Airedale Terrier)  
251
Kirktonhill Rumour Has It (Soft Coated Wheaten Terrier)  
248
Revelry Dress N' Decorum (Staffordshire Bull Terrier)  
229
Remony Runrig (Border Terrier)  
 
67. A.V. Terrier - Minor Puppy
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
266
Oregill Hot Rod To Corrievrackie (Lakeland Terrier)  
267
Pepperknowe Party 'N' Paris (West Highland White Terrier)  
227
Shiftyfox Blue Moon (Border Terrier)  
 
68. A.V. Terrier - Puppy
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
251
Kirktonhill Rumour Has It (Soft Coated Wheaten Terrier)  
248
Revelry Dress N' Decorum (Staffordshire Bull Terrier)  
226
Shiftyfox Angel Rosie (Border Terrier)  
250
Kirktonhill What I Believe (Soft Coated Wheaten Terrier)  
 
69. A.V. Terrier - Open
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
254
Corrievrackie Garnet SH CM  
230
My Morning Sunshine (Border Terrier)  
 
70. A.V. Terrier - Veteran
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
272
Celticbridge Moon Rocket At Auchenbathie (Skye Terrier)  
254
Corrievrackie Garnet SH CM (Lakeland Terrier)  
230
Sybster Spring Into Summer SH CM (Cairn Terrier)  
 
WORKING
 
71. Boxer - Graduate
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
274
Rum Swizle At Blairwood  
276
I'm The New Boy  
281
Marbelton Dance With Me With Kiranjon  
275
Xena Pict Princess  
 
72. Boxer - Open
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
287
Surfstone Storm Trooper
289
Kiranjon Wish Upon A Star  
286
Surfstone Midnight Storm  
284
Delta Blues At Blairwood  
 
73. Rottweiler - Graduate
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
290
Dabraco My Guy
292
Jantavia Private Commando At Zorgs  
291
Jianerot Cuba At Julzez  
294
Osthaen All That Glitters  
 
74. Rottweiler - Open
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
298
Osthaen Dark Defender  
297
Dortmund Glamour Girl At Granjolea JW  
295
Reikkson Ready For Action JW SH CM  
296
Zorgs Bourbon Flamingo  
 
75. Dobermann - Graduate
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
303
Supeta's Troublemaker For Toffarbach  
301
Amazon Valentina For Lynfryd's  
304
Camperdown Carn Aosda  
300
Caadak Dunnie Wassal  
 
76. Dobermann - Open
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
305
Camperdown Glas Tulaichean
306
Jojavik Pinball Wizard At Raithcor JW  
307
Caadak Ca Cannie  
 
77. Great Dane - Graduate
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
313
Clannalba Blae Balach SH CM  
314
Jacqukir Strike A Pose  
310
Allours Lord Jason At Danewell  
312
Clonallan Rainbow Bright At Gretadane  
 
78. Great Dane - Open
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
315
Lomondane Am No Glaikit SH CM
316
CH Lomondane Its Nae Bother JW SH CM  
318
CH Lomondane A Guid Blether SH CM  
317
Allours Paloma  
 
79. Hovawart - Open
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
321
Minches Chief Riever
320
Fasskoleys Silkie  
322
Fasskoleys Ailsacraig  
323
Fasskoleys Mathan  
 
80. Siberian Husky - Graduate
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
328
Glenbranter Summat Special At Mydisa  
329
Matanuska Rhapsody At Mydisa  
324
Zakistorti Picture Perfect  
325
Westeraird Silver Mist  
 
81. Siberian Husky - Limit
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
333
Frostyfurs Zeus Of Sledsuka  
328
Glenbranter Summat Special At Mydisa  
334
Icebex Space Cowboy At Mydisa  
330
Zakistorti's Enchanted  
 
82. Siberian Husky - Open
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
337
Frostyfurs Santa Paws Of Sledsuka
338
Elfin Lady Silver Cloud At Mydisa  
 
83. A.V.N.S.C. Working - Graduate
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
342
Blacktide In The Name Of Love (Newfoundland)
344
Camppes As If By Magic (IMP SWE) (Alaskan Malamute)  
339
Jomiriclus Final Speech For Wasserhund (Leonberger)  
343
Seafar Last Tango In Paris (Newfoundland)  
 
84. A.V.N.S.C. Working - Open
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
340
Floskirk Berneray (Bernese Mountain Dog)  
 
Working Group - (Group Winners)
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
290
Dabraco My Guy (Rottweiler)  
315
Lomondane Am No Glaikit SH CM (Great Dane)  
305
Camperdown Glas Tulaichean (Dobermann)  
321
Minches Chief Riever (Hovawart)  
 
85. A.V. Working - Minor Puppy
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
347
Kiranjon Kisses From Heaven (Boxer)  
349
Nerroli Fairi Tale Teller (Boxer)  
 
86. A.V. Working - Puppy
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
350
Moorbull Back To The Future At Dreadnot (Bullmastiff)  
352
Carranisle Masked Monsieur (Great Dane)  
339
Jomiriclus Final Speech For Wasserhund (Leonberger)  
301
Amazon Valentina For Lynfryd's (Dobermann)  
 
87. A.V. Working - Open
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
319
Zwartbos Arreton (Hovawart)  
325
Westeraird Silver Mist (Siberian Husky)  
 
88. A.V. Working - Veteran
Judge: Mr N Morgan (Telenndu)
354
Nearctic Ginny Weasley At Gylemuir SH CM (Dobermann)  
356
Glenauld Gina At Rudino SH CM (Boxer)  
309
Camperdown Dink Dink (Dobermann)  
355
Minches Kee's Killarney (Hovawart)  
 
PASTORAL
 
89. Shetland Sheepdog - Graduate
Judge: Miss C Mills (Clanscot)
358
Ashkirk Touch Of Class  
 
90. Shetland Sheepdog - Limit
Judge: Miss C Mills (Clanscot)
360
Bluequarry Blue Boy
361
Murieston Prince Charming  
362
Ashkirk Ladybird  
 
91. Shetland Sheepdog - Open
Judge: Miss C Mills (Clanscot)
365
Murieston Golden Valentino  
366
Ashkirk Heads Or Tails  
367
Ashkirk Lord Of The Ring  
 
92. Bearded Collie - Graduate
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
370
Braedoon Highland Laddie At Razkal SH CM  
369
Kiltondale Liadhich With Quothquan  
368
Potterdale Coral Cloud With Franlane  
 
93. Bearded Collie - Open
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
370
Braedoon Highland Laddie At Razkal SH CM
371
Menander Deheune  
369
Kiltondale Liadhich With Quothquan  
368
Potterdale Coral Cloud With Franlane  
 
94. Border Collie - Graduate
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
374
Windwalker Game On  
373
Dalond Blaze Of Glory  
372
Rannaleroch Oopsadaisy  
 
95. Border Collie - Limit
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
376
Dalguise Celtic Rainbow  
375
Janbell Rudeboy IR JNR CH CJW13  
 
96. Border Collie - Open
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
379
Locheil Return To Oz JW SH CM
377
SH CH Miraje A Touch Of Tartan  
382
Ravenskirk Ms Independence SH CM  
381
Ravenskirk Calendar Girl  
 
97. Collie (Rough) - Open
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
386
Shanaburn Magical Kisses
383
Camanna Colour Change  
389
Ladnar Perfect Time At Thistlewing  
385
Lynmack All That You Wish For  
 
98. Australian Shepherd - Open
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
394
Preeminent Line New Jersey (POL IMP)
391
Bleuroyal Miss Attitude At Rannaleroch CHL IMP CHI JN CH  
393
Blueroyal One Cool Kiwi  
392
Autumnhaze Cupids Arrow  
 
99. Welsh Corgi (Pembroke) - Graduate
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
397
Light Up My World  
396
Keltybrae Kiki Dee  
395
Nesden Bernera  
 
100. Welsh Corgi (Pembroke) - Limit
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
398
Kindrummond Sophie At Kelty Brae  
399
Blazerae Royal Jester JW  
 
101. Welsh Corgi (Pembroke) - Open
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
401
Whitebarn Samuel Whiskers At Saniaquinto SH CM
400
Nesden Dawn Glory  
403
Doulinhaugh Lady In Red  
402
Cristaluna's Apache Spirit Of Keltybrae  
 
102. A.V.N.S.C. Pastoral - Graduate
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
406
Rhialis Psyche (Norwegian Buhund)  
407
Netsrik Teany Bopper (GSD)  
 
103. A.V.N.S.C. Pastoral - Open
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
409
Bergeau Scotch Mist At Cultlea SH CM (BSD (Tervueren))  
411
Netsrik Imagination (GSD)  
 
Pastoral Group - (Group Winners)
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
370
Braedoon Highland Laddie At Razkal SH CM (Bearded Collie)  
360
Bluequarry Blue Boy (Shetland Sheepdog)  
394
Preeminent Line New Jersey (POL IMP) (Australian Shepherd)  
386
Shanaburn Magical Kisses (Collie (Rough))  
 
104. A.V. Pastoral - Minor Puppy
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
413
Ludas Matyi Akac (Hungarian Puli)  
 
105. A.V. Pastoral - Puppy
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
358
Ashkirk Touch Of Class (Shetland Sheepdog)  
415
Rannaleroch Scotch Bonnet (Australian Shepherd)  
406
Rhialis Psyche (Norwegian Buhund)  
374
Windwalker Game On (Border Collie)  
 
106. A.V. Pastoral - Graduate
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
395
Nesden Bernera (Welsh Corgi (Pembroke))  
 
107. A.V. Pastoral - Open
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
411
Netsrik Imagination (GSD)  
 
108. A. V. Pastoral - Veteran
Judge: Mr M J Ewing (Sommerville)
420
Ailort Frederika SH CM (BSD (Groenendael))  
419
CH Blazerae High Flyer At Saniaquinto SH CM (Welsh Corgi (Pembroke))  
400
Nesden Dawn Glory (Welsh Corgi (Pembroke))  
403
Doulinhaugh Lady In Red (Welsh Corgi (Pembroke))  
 
TOY
 
109. Miniature Pinscher - Open
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
423
Allanabru Saucey Savours JW
 
110. Chihuahua (Smooth Coat) - Open
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
428
Cliffords High Kicking Girl
429
Meta Lamond Of Perth  
 
111. Chihuahua (Long Coat) - Open
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
432
Natimuk Lady Rowena
435
Craigmars Ozzys Lad  
 
112. Griffon Bruxellois - Open
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
436
Gilderoak For Your Eyes Only
437
Cicely Cote Dior At Osthaen  
438
Qtgriff Winning Ways For Osthaen  
441
Grajenco Klass Act At Calanru SH CM  
 
113. Pomeranian - Graduate
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
444
Sylvids Thistle Do JW SH CM
443
Sylvids Heather Cream  
446
Zaandam First Love Lily  
445
Ange Sent From Heaven To Zaandam (IMP RUS)  
 
114. Pomeranian - Open
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
447
Veltuds Summer Lovin  
448
Carripom Claud Van Dan Von Zaandam  
450
Oakmyst All That Jazz At Taylarig  
449
Zaandam Black Magic Yoschi  
 
115. Japanese Chin - Open
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
451
Sleepyhollow Sapphire Diva At Anjuli SH CM
 
116. Chinese Crested - Open
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
463
Queshian Bold And Bear
464
Bryelis If Looks Could Kill  
462
Zucci Mr Burberry Von Queshian  
459
Queshian Norty Naked Angel  
 
117. Pug - Graduate
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
472
Mr Choo By Bringiton
470
Belleekstar Toyboy  
467
Eastonite Pearl Earing In Crissam  
469
Gramatti Laird Of The Ring With Hugieboogie  
 
118. Pug - Open
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
475
Prince Codi At Crissam SH CM  
477
Rivertoy Fresh Water Pearl  
469
Gramatti Laird Of The Ring With Hugieboogie  
476
Tsuselena Miss Pixie La La  
 
119. Cavalier King Charles Spaniel - Graduate
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
481
Chantismere Push My Button JW
478
Peakdown Skyfall At Cavallino  
483
Cavallino Buttons  
485
Lyncreag Leading Light At Carleny  
 
120. Cavalier King Charles Spaniel - Limit
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
486
Peakdown Ryan At Cavallino  
487
Kinvaar Theodora Of Calaten  
488
Sandbrae Rockabye  
 
121. Cavalier King Charles Spaniel - Open
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
489
Peakdown Micawber At Cavallino  
491
Blairburn Bits N Bobs Of Calaten SH CM  
495
Rothes Hazel At Carleny  
494
Turretbank Touch Of Gold  
 
122. Papillon - Graduate
Judge: Miss C Mills (Clanscot)
500
Papplewick Penhaligon At Adinaken
496
Caraideas Ragna  
499
Volpecula Snapdragon  
498
Pyatshaw Parable  
 
123. Papillon - Limit
Judge: Miss C Mills (Clanscot)
502
Craigaber Timewatch JW  
504
Adinaken Pretty Puzzled  
501
Calajoy Mystic Mia  
 
124. Papillon - Open
Judge: Miss C Mills (Clanscot)
505
Meerwings The Swallow Tale By Pyatshaw  
506
Volpecula Parure  
 
125. A.V.N.S.C. Toy - Graduate
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
510
Ingerdorm Affenlicious (Affenpinscher)
514
Palacegarden Jake (Pekingese)  
 
126. A.V.N.S.C. Toy - Open
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
515
Laid Back Jack (Italian Greyhound)  
516
Keelindee Nievie Noodles (Italian Greyhound)  
 
Toy Group - (Group Winners)
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
444
Sylvids Thistle Do JW SH CM (Pomeranian)  
463
Queshian Bold And Bear (Chinese Crested)  
451
Sleepyhollow Sapphire Diva At Anjuli SH CM (Japanese Chin)  
436
Gilderoak For Your Eyes Only (Griffon Bruxellois)  
 
127. A.V. Toy - Minor Puppy
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
521
Volpecula Anemone (Papillon)  
520
Caraideas Figaro (Papillon)  
446
Zaandam First Love Lily (Pomeranian)  
468
Ruvicha Little Miss Lola (Pug)  
 
128. A.V. Toy - Puppy
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
464
Bryelis If Looks Could Kill (Chinese Crested)  
467
Eastonite Pearl Earing In Crissam (Pug)  
529
Calajoy Simply Ava (Papillon)  
525
Shadedmoon's Fortune (Italian Greyhound)  
 
129. A.V. Toy - Graduate
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
428
Cliffords High Kicking Girl (Chihuahua (Smooth Coat))  
510
Ingerdorm Affenlicious (Affenpinscher)  
500
Papplewick Penhaligon At Adinaken (Papillon)  
514
Palacegarden Jake (Pekingese)  
 
130. A.V. Toy - Open
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
504
Adinaken Pretty Puzzled (Papillon)  
515
Laid Back Jack (Italian Greyhound)  
491
Blairburn Bits N Bobs Of Calaten SH CM (Cavalier King Charles Spaniel)  
 
131. A.V. Toy - Veteran
Judge: Mrs A Skelton (Adnamashan)
533
Pyatshaw Ravel (Papillon)  
492
Cavallino Jaeger (Cavalier King Charles Spaniel)  
488
Sandbrae Rockabye (Cavalier King Charles Spaniel)  
 
VARIETY CLASSES
 
132. A.V. Bred By Exhibitor - Open
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
159
Rangimaria Lil Town Flirt (Lhasa Apso)  
103
Kindeace Blue Savannah SH CM (Dachshund (Wire-Haired))  
275
Xena Pict Princess (Boxer)  
102
Kindeace Rita Ora (Dachshund (Long-Haired))  
162
Shatansa Show Stopper Sam (Tibetan Terrier)  
 
133. A.V. Not Bred By Exhibitor - Open
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
161
Luekiki Diemos To Spyanki JW SH CM (Lhasa Apso)  
318
CH Lomondane A Guid Blether SH CM (Great Dane)  
77
Hastabbi Devon Magic For Oaklaw JW SH CM (Italian Spinone)  
105
Tendrow Replays The Red Guy At Kindeace (Dachshund (Wire-Haired))  
 
134. A.V.P.C.C. Stakes - Puppy
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
220
Mitchtons Anna Nikkala (French Bulldog)  
212
Rynuan Strike A Pose (Min. Schnauzer)  
339
Jomiriclus Final Speech For Wasserhund (Leonberger)  
174
Jazala Austentatious (Shih Tzu)  
523
Turretbank The Magician (Cavalier King Charles Spaniel)  
 
135. A.V.P.C.C. Stakes - Open Dog
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
161
Luekiki Diemos To Spyanki JW SH CM (Lhasa Apso)  
77
Hastabbi Devon Magic For Oaklaw JW SH CM (Italian Spinone)  
379
Locheil Return To Oz JW SH CM (Border Collie)  
247
Nedella Sparks In The Park At Arngask SH CM (Airedale Terrier)  
189
Macbev Let The Sparks Fly SH CM (Min. Schnauzer)  
 
136. A.V.P.C.C. Stakes - Open Bitch
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
297
Dortmund Glamour Girl At Granjolea JW (Rottweiler)  
394
Preeminent Line New Jersey (POL IMP) (Australian Shepherd Dog)  
104
Kindeace See Emily Play (Dachshund (Wire-Haired))  
182
Acasia Showtime Girl For Kashola SH CM (Min. Schnauzer)  
275
Xena Pict Princess (Boxer)  
 
137. A.V. Stakes - Brace
Judge: Ms I Glen (Wilholme)
No results - Either no entries or all were absent
 
JUNIOR HANDLING
 
138. Junior Handling 6-11yrs
Judge: Miss C Mills (Clanscot)
516
Jessica Bromhead (Age 11)  
123
Louise Downing-Christie (Age 11)  
414
Kieren Babiak (Age 7)  
 
139. Junior Handling 12-16 yrs
Judge: Miss C Mills (Clanscot)
50
Carla May (Age 12)
59
Hanna Wiseman (Age 14)  
48
Hunter MacDonald (Age 12)  
 
NOT FOR COMPETITION
 
140. Not For Competition
 
Entries in this class are not judged.