PRINCIPAL WINNERS
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
Best In Show137Vanazzen Mini Viva JW (Miniature Poodle)
Res. Best In Show265Dronski's Amadeus JW (Dobermann)
Best Special Minor Puppy36Queshian Norty Naked Angel (Chinese Crested)
Best Special Puppy142Balgay A Yzi Bdag (Tibetan Spaniel)
Best Special Veteran350Corrievrackie Garnet SH CM (Lakeland Terrier)

TOY
 
1. Miniature Pinscher - Open
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
2
Allanabru Just 'n Illusion JW
1
Allanabru Just 'n Credible  
3
Allanabru Saucey Savours JW  
5
Allanabru She's The One  
 
2. Chihuahua (Long Coat) - Open
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
9
Jotolemar Show Stopper With Dacatelo SH CM
16
Tidos Christmas Gift  
6
Copymear Casey Jones  
7
Helmlee Vanilla Ice  
 
3. Papillon - Graduate
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
20
Adinaken Pretty Puzzled  
19
Calajoy Mystic Mia  
18
Pyatshaw Parable  
 
4. Papillon - Limit
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
22
Craigaber Timewatch JW  
 
5. Papillon - Open
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
25
CH Papplewick Pretty In Pink At Adinaken JW SH CM
23
Calajoy Could She Be Magic  
24
Meerwings The Swallow Tail By Pyatshaw  
 
6. Griffon Bruxellois - Open
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
27
Grajenco Klass Act At Calanru
28
Grajenco Royal Male  
26
Qtgriff Winning Ways For Osthaen  
 
7. Pomeranian - Graduate
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
31
Zaandam Raincloud Olaf  
30
Sylvids Thistle Do  
29
Sylvids Heather Cream  
 
8. Pomeranian - Open
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
33
Carripom Claud Van Dan Von Zaandam
34
Earnpride Foxtrot  
32
Veltuds Summer Lovin  
 
9. Chinese Crested - Open
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
36
Queshian Norty Naked Angel
40
Bryelis Next Top Model  
38
Bryelis Rupert The Bare  
 
10. Pug - Graduate
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
45
Sephina Miss Moneypenny At Todharlan  
 
11. Pug - Open
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
50
Lorddark Lord Of Greyskull At Zheridons (IMP BEL) JW SH CM
 
12. Cavalier King Charles Spaniel - Graduate
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
52
Cavallino Buttons  
53
Jadechar Olympia Of Bellflows  
54
Kinvaar Theodora Of Calaten  
55
Sandbrae Rockabye  
 
13. Cavalier King Charles Spaniel - Limit
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
58
Rothes Hazel At Carleny  
56
Pamojill Ryan At Kirkbrae  
 
14. Cavalier King Charles Spaniel - Open
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
61
Turretbank Touch Of Gold
59
Blairburn Bits N Bobs Of Calaten SH CM  
60
Cavallino Jaeger  
 
15. A.V.N.S.C. Toy - Graduate
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
62
Fralee Anthony Sleepyhollow (Japanese Chin)
66
Ingerdorm Cyndi (Affenpinscher)  
63
Firestorm (Chihuahua (Smooth Coat))  
64
Tillashby Michi At Bellflows (Japanese Chin)  
 
16. A.V.N.S.C. Toy - Open
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
68
Ingerdorm Rebus JW SH CM (Affenpinscher)  
 
Toy Group - (Group Winners)
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
9
Jotolemar Show Stopper With Dacatelo SH CM (Chihuahua (Long Coat))  
2
Allanabru Just 'N Illusion JW (Chinese Crested)  
62
Fralee Anthony Sleepyhollow (Japanese Chin)  
36
Queshian Norty Naked Angel (Chinese Crested)  
 
17. A.V. Toy - Minor Puppy
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
36
Queshian Norty Naked Angel (Chinese Crested)  
71
Cicely Cote Dior At Osthaen (Griffon Bruxellois)  
69
Ingerdorm Affenadorable (Affenpinscher)  
 
18. A.V. Toy - Puppy
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
45
Sephina Miss Moneypenny At Todharlan (Pug)  
14
Craigmars Ozzys Lad (Chihuahua (Long Coat))  
67
Hamlock Sweet Talking Woman (Affenpinscher)  
65
Cliffords High Kicking Girl (Chihuahua (Smooth Coat))  
 
19. A.V. Toy - Graduate
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
54
Kinvaar Theodora Of Calaten (Cavalier King Charles Spaniel)  
14
Craigmars Ozzys Lad (Chihuahua (Long Coat))  
 
20. A.V. Toy - Open
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
59
Blairburn Bits N Bobs Of Calaten SH CM (Cavalier King Charles Spaniel)  
 
21. A.V. Toy - Veteran
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
78
Pyatshaw Ravel (Papillon)  
79
My Wee Bonnie Boy (Papillon)  
80
Adinaken Wendy's Whizz (Papillon)  
60
Cavallino Jaeger (Cavalier King Charles Spaniel)  
 
UTILITY
 
22. Bulldog - Open
Judge: Miss F Swan (Lochnevis)
82
Taybull Siren
81
Taybull Pyjamaramma  
 
23. Lhasa Apso - Post Graduate
Judge: Miss F Swan (Lochnevis)
88
Spyanki Exquisite Kisses SH CM  
85
Cheolview Chantilly Lace  
87
Nemmi Indefinite At Zaylon  
86
Chanceinn's Fruit 'N' Nutcase At Farrenmills  
 
24. Lhasa Apso - Open
Judge: Miss F Swan (Lochnevis)
92
Luekiki Diemos To Spyanki JW SH CM
91
Nemmi Impetuous Belazieth  
 
25. Tibetan Terrier - Post Graduate
Judge: Miss F Swan (Lochnevis)
95
Lasang Miss Pepsi At Shatansa SH CM  
 
26. Tibetan Terrier - Open
Judge: Miss F Swan (Lochnevis)
96
Siddhartha Hooch
97
Kashi Xtreme Chic At Shatansa SH CM  
 
27. German Spitz (Klein) - Open
Judge: Miss F Swan (Lochnevis)
98
Kartmel Goshenite In Livlandean
 
28. Eurasier - Open
Judge: Miss F Swan (Lochnevis)
No results - Either no entries or all were absent
 
29. Japanese Shiba Inu - Open
Judge: Miss F Swan (Lochnevis)
104
Trixwood On Silent Wing To Zaandam
106
Lethnot Twoson Wrangler  
 
30. Shih Tzu - Open
Judge: Miss F Swan (Lochnevis)
110
Rossvale Sealed With A Kiss To Kimevan
108
Thaisu What's New Pussycat At Marbo  
 
31. Miniature Schnauzer - Post Graduate
Judge: Miss F Swan (Lochnevis)
111
Kashola I Started Something  
115
Olecrose Black Sapphire  
 
32. Miniature Schnauzer - Open
Judge: Miss F Swan (Lochnevis)
118
Acasia Showtime Girl For Kashola SH CM
 
33. Schnauzer - Open
Judge: Miss F Swan (Lochnevis)
131
Khanate New Tricks
132
Leebren Midnight Gold Mist  
 
34. Poodle (Miniature) - Open
Judge: Miss F Swan (Lochnevis)
137
Vanazzen Mini Viva JW
134
Coolaulin The Dark Knight  
135
Etlantis Enchanted  
133
Calmaric Countdown  
 
35. A.V.N.S.C. Utility - Graduate
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
142
Balgay A Yzi Bdag (Tibetan Spaniel)  
143
Mossport Margarita (French Bulldog)  
141
Balgay A Rje Ma (Tibetan Spaniel)  
140
Dinastii The Enforcer (Standard Poodle)  
 
36. A.V.N.S.C. Utility - Open
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
148
Roside Dazzling Dior (Chow Chow)
147
Iroko Peggie Su SH CM (French Bulldog)  
149
Mossport Michelangelo (French Bulldog)  
 
Utility Group - (Group Winners)
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
137
Vanazzen Mini Viva JW (Poodle (Miniature))  
92
Luekiki Diemos To Spyanki JW SH CM (Lhasa Apso)  
110
Rossvale Sealed With A Kiss To Kimevan (Shih Tzu)  
148
Roside Dazzling Dior (Chow Chow)  
 
37. A.V. Utility - Minor Puppy
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
86
Chanceinn's Fruit 'N' Nutcase At Farrenmills (Lhasa Apso)  
156
Thaisu Too Kool For Skool At Kimevan (Shih Tzu)  
135
Etlantis Enchanted (Poodle (Miniature))  
152
Reekie Lum (Boston Terrier)  
 
38. A.V. Utility - Puppy
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
142
Balgay A Yzi Bdag (Tibetan Spaniel)  
141
Balgay A Rje Ma (Tibetan Spaniel)  
152
Reekie Lum (Boston Terrier)  
111
Kashola I Started Something (Miniature Schnauzer)  
 
39. A.V. Utility - Graduate
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
No results - Either no entries or all were absent
 
40. A.V. Utility - Open
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
No results - Either no entries or all were absent
 
41. A.V. Utility - Veteran
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
133
Calmaric Countdown (Poodle (Miniature))  
164
Rossvale The X-Factor (Keeshond)  
161
Smart Boy Prince SH CM (Dalmatian)  
 
HOUND
 
42. Deerhound - Graduate
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
166
Cusidh Ring Around The Sun  
169
Moireach Osprey Of Fingon  
167
Fintralgor Red Red Rose  
165
Cusidh Dreaming Spirit  
 
43. Deerhound - Open
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
175
Cusidh Caol Muile
174
Ruairidh Mac Ratha Of Cusidh***  
 
44. Saluki - Open
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
183
Ruweis Thamiin
185
Glenoak Jahan Avec Caryna  
184
Dacfolke Azurite  
182
Ruweis Izdihaar  
 
45. Beagle - Open
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
192
Carvaha Boogie Woogie
186
Serenaker Sogni D'Oro  
190
Gempeni Flower Girl JW  
194
Rhiconich Kirk  
 
46. Dachshund (Long-Haired) - Open
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
199
Abydachs Summer Dream At Kindeace
196
Bronia Plutus  
 
47. Dachshund (Wire-Haired) - Open
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
200
Kindeace Blue Savannah SH CM
237
Tendrow Replays The Red Guy At Kindeace  
201
Kindeace See Emily Play  
 
48. Dachshund (Smooth-Haired) - Open
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
No results - Either no entries or all were absent
 
49. Petit Basset Griffon Vendeen - Open
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
202
Maudaxi Arizona Angel
 
50. Whippet - Post Graduate
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
211
Cobyco Chance To Dance  
207
Aberlark Dream Baby  
209
Windwalker Hot Mama  
205
Windwalker Queen Of Hearts  
 
51. Whippet - Open
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
216
Scolivan Rokn Scotsman
215
Mossbawnhill Worth The Wait For Zigouse  
213
Ballenbreich Txtme Soon  
214
Littlehill Breeze  
 
52. A.V.N.S.C. Hound - Graduate
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
221
Claela Montaiqu (GBGV)
222
Claela Reaumur (GBGV)  
 
53. A.V.N.S.C. Hound - Open
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
225
Rudifern Midnight In Moscow Fae Ballenbreich (Borzoi)  
226
Puulatva Minnie The Minx Wae Arcuilean (Finnish Spitz)  
229
Makibos Kilimalemrika Of Negasi (Rhodesian Ridgeback)  
230
CH Steldawn Allclear (Elkhound)  
 
Hound Group - (Group Winners)
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
183
Ruweis Thamiin (Saluki)  
199
Abydachs Summer Dream At Kindeace (Dachshund (Long-Haired))  
216
Scolivan Rokn Scotsman (Whippet)  
221
Claela Montaiqu (GBGV)  
 
54. A.V. Hound - Minor Puppy
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
231
Mossbawnhill Still Reighin With Zigouse (Whippet)  
234
Callydena Baileys On Ice (Whippet)  
169
Moireach Osprey Of Fingon (Deerhound)  
 
55. A.V. Hound - Puppy
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
183
Ruweis Thamiin (Saluki)  
237
Tendrow Replays The Red Guy At Kindeace (Dachshund (Wire-Haired))  
166
Cusidh Dreaming Spirit (Deerhound)  
239
Sakota Absolutely Super (Whippet)  
 
56. A.V. Hound - Graduate
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
184
Dacfolke Azurite (Saluki)  
187
Macall WallyB (Beagle)  
196
Bronia Plutus (Dachshund (Long-Haired))  
 
57. A.V. Hound - Open
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
184
Dacfolke Azurite (Saluki)  
182
Ruweis Izdihaar (Saluki)  
187
Macall WallyB (Beagle)  
207
Aberlark Dream Baby (Whippet)  
 
58. A.V. Hound - Veteran
Judge: Mrs A M Sharpe (Bullieburn)
No results - Either no entries or all were absent
 
WORKING
 
59. Boxer - Graduate
Judge: Mr W Preston
245
Wilflo Miss Illusive At Rudino SH CM  
243
I'm The New Boy  
246
Marbelton Dance With Me With Kiranjon  
244
Kiranjon All That Jazz  
 
60. Boxer - Open
Judge: Mr W Preston
252
Surfstone Midnight Storm
253
Surfstone Storm Trooper  
249
Wilflo Valley Stumper  
251
Power Of Dreams From Pictland  
 
61. Rottweiler - Graduate
Judge: Mr W Preston
257
Dabraco My Guy  
260
Varenka The Muskateer  
258
Zorgs Bourbon Flamingo  
 
62. Rottweiler - Open
Judge: Mr W Preston
262
Reikkson Ready For Action JW SH CM
263
Osthaen Dark Defender  
264
Osthaen Eternal Flame  
 
63. Dobermann - Open
Judge: Mr W Preston
265
Dronski's Amadeus JW
267
Coltregan Boss  
270
Tom-Dober Stardust Marillium HUN JNR CH JW SH CM  
272
Camperdown Glas Tulaichean  
 
64. Great Dane - Graduate
Judge: Mr W Preston
278
Castleon Nae Stripes  
275
Clonallan Rainbow Bright At Gretadane  
276
Clannalba Blae Balach SH CM  
273
Ravendane Sgt Pepper  
 
65. Great Dane - Open
Judge: Mr W Preston
282
Lomondane Am No Glaikit SH CM
283
CH Lomondane Its Nae Bother JW SH CM  
273
Ravendane Sgt Pepper  
284
Gretadane Mischievous  
 
66. Hovawart - Open
Judge: Mr W Preston
291
Fasskoleys Mathan
288
Minches Kees Killarney  
287
Minches Chief Riever  
289
Tyhelva Neo Nexus  
 
67. Siberian Husky - Post Graduate
Judge: Mr W Preston
296
Glenbranter Sommat Special At Mydisa  
297
Matanuska Rhapsody At Mydisa  
294
Huskdalasa Shogun Toshi At Erosdream  
292
Zakistorti Picture Perfect  
 
68. Siberian Husky - Limit
Judge: Mr W Preston
298
Zakistorti's Enchanted
301
Elfin Lady Silver Cloud At Mydisa  
 
69. Siberian Husky - Open
Judge: Mr W Preston
305
Icebex Space Cowboy At Mydisa  
302
Zakistorti's Danger Zone  
 
70. A.V.N.S.C. Working - Graduate
Judge: Mr W Preston
307
Sanmarwell A Trick In The Tail SH CM (Bernese Mountain Dog)  
308
Medvebergi Maszkos Hajnal Nandobuxa In Prideofelsa IMP HUNG (Leonberger)  
306
Floskirk Berneray (Bernese Mountain Dog)  
 
71. A.V.N.S.C. Working - Open
Judge: Mr W Preston
312
Blacktide Heaven Knows JW (Newfoundland)
 
Working Group - (Group Winners)
Judge: Mr W Preston
265
Dronski's Amadeus JW (Dobermann)  
282
Lomondane Am No Glaikit SH CM (Great Dane)  
298
Zakistorti's Enchanted (Siberian Husky)  
312
Blacktide Heaven Knows JW (Newfoundland)  
 
72. A.V. Working - Minor Puppy
Judge: Mr W Preston
317
Supeta's Troublemaker For Toffarbach (Dobermann)  
315
Caadak Dunnie Wassal (Dobermann)  
308
Medvebergi Maszkos Hajnal Nandobuxa In Prideofelsa IMP HUNG (Leonberger)  
316
Goldie Sun Siberian Night Star At Erosdream IMP (Siberian Husky)  
 
73. A.V. Working - Puppy
Judge: Mr W Preston
319
Caadak Ca Cannie (Dobermann)  
296
Glenbranter Sommat Special At Mydisa (Siberian Husky)  
243
I'm The New Boy (Boxer)  
320
Eddanes I Found Heaven Via Culseandanes (Great Dane)  
 
74. A.V. Working - Open
Judge: Mr W Preston
268
Emerald Divinity SH CM (Dobermann)  
243
I'm The New Boy (Boxer)  
 
75. A.V. Working - Veteran
Judge: Mr W Preston
323
Camperdown Dink Dink (Dobermann)  
287
Minches Chief Riever (Hovawart)  
289
Tyhelva Neo Nexus (Hovawart)  
322
Power Of Dreams (Boxer)  
 
TERRIER
 
76. Border Terrier - Graduate
Judge: Mr W Preston
No results - Either no entries or all were absent
 
77. Border Terrier - Open
Judge: Mr W Preston
No results - Either no entries or all were absent
 
78. Cairn Terrier - Open
Judge: Mr W Preston
No results - Either no entries or all were absent
 
79. Fox Terrier (Smooth) - Open
Judge: Mr W Preston
332
Turflindie Maestro Please
333
Turflindie Miss Symphonee  
331
Terrahawk Mons Meg  
330
Turflindie Mr Music Master At Terrahawk  
 
80. Fox Terrier (Wire) - Open
Judge: Mr W Preston
339
Ratheden Silver Sunset
338
Hungry Eyes  
340
Ratheden Romance  
335
Granddach Razzle Dazzle  
 
81. Airedale Terrier - Open
Judge: Mr W Preston
No results - Either no entries or all were absent
 
82. Staffordshire Bull Terrier - Open
Judge: Mr W Preston
345
Jolihem Himself SH CM
346
Blazinstaff Reflection At Northsaltire SH CM  
347
Neartmhor Im A Legend At Northsaltire SH CM  
344
Pride And Glory Moonshine  
 
83. A.V.N.S.C. Terrier - Graduate
Judge: Mr W Preston
348
Seayess Tartan Star Of Granddach (Miniature Bull Terrier)  
349
Eskwyre Hustle 'N' Bustle To Turflindie (Lakeland Terrier)  
 
84. A.V.N.S.C. Terrier - Open Dog
Judge: Mr W Preston
354
IR CH Original Blaze By Graysbrooke IR JNR CH (Norwich Terrier)
355
Lam-Baias Mad Max At Marrcrieff (Skye Terrier)  
350
Corrievrackie Garnet SH CM (Lakeland Terrier)  
352
Montelle Ring Master At Terrahawk (Irish Terrier)  
 
85. A.V.N.S.C. Terrier - Open Bitch
Judge: Mr W Preston
358
Lavaux Spirit Of The Isle Of Gallondean SH CM (Skye Terrier)  
360
Kebulak Filthy Glamour Of Granddach (Kerry Blue)  
357
Corrievrackie Opal SH CM (Lakeland Terrier)  
349
Eskwyre Hustle 'N' Bustle To Turflindie (Lakeland Terrier)  
 
Terrier Group - (Group Winners)
Judge: Mr W Preston
345
Jolihem Himself SH CM (Staffordshire Bull Terrier)  
339
Ratheden Silver Sunset (Fox Terrier (Wire))  
354
IR CH Original Blaze By Graysbrooke IR JNR CH (Norwich Terrier)  
332
Turflindie Maestro Please (Fox Terrier (Smooth))  
 
86. A.V. Terrier - Minor Puppy
Judge: Mr W Preston
344
Pride And Glory Moonshine (Staffordshire Bull Terrier)  
 
87. A.V. Terrier - Puppy
Judge: Mr W Preston
364
Marrcrieff Glen Glamis (Skye Terrier)  
335
Granddach Razzle Dazzle (Fox Terrier (Wire))  
365
Brocolitia Masquerade (Fox Terrier (Wire))  
 
88. A.V. Terrier - Open
Judge: Mr W Preston
348
Seayess Tartan Star Of Granddach (Miniature Bull Terrier)  
360
Kebulak Filthy Glamour Of Granddach (Kerry Blue)  
357
Corrievrackie Opal SH CM (Lakeland Terrier)  
340
Ratheden Romance (Fox Terrier (Wire))  
 
89. A.V. Terrier - Veteran
Judge: Mr W Preston
350
Corrievrackie Garnet SH CM (Lakeland Terrier)  
366
IR CH Crivnor Cream Cracker At Graysbrooke SH CM (Norwich Terrier)  
 
PASTORAL
 
90. Welsh Corgi (Pembroke) - Post Graduate
Judge: Mrs K Hogg (Keltybrae)
370
Blazerae Royal Intrigue
368
Marklynne Quartering  
369
Nesden Oransay  
367
Marklynne Per Merram (B.T.)  
 
91. Welsh Corgi (Pembroke) - Limit
Judge: Mrs K Hogg (Keltybrae)
371
Doulinhaugh Lady In Red  
375
Sinjens Red Lily In Nesden  
376
Blazerae Royal Jester JW  
372
Marklynne Hera  
 
92. Welsh Corgi (Pembroke) - Open
Judge: Mrs K Hogg (Keltybrae)
379
Nesden Stromay SH CM  
380
Warrenhouse Bossiboots For Blazerae  
377
Whitebarn Samuel Whiskers At Saniaquinto SH CM  
378
Marklynne Morning Star B.T. CH MC  
 
93. Bearded Collie - Post Graduate
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
381
Duncannas Highland Honey At Butterwood  
384
Braedoon Highland Laddie At Razkal  
 
94. Bearded Collie - Open
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
No results - Either no entries or all were absent
 
95. Border Collie - Graduate
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
No results - Either no entries or all were absent
 
96. Border Collie - Post Graduate
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
393
Dalguise Celtic Rainbow  
392
Miraje Show Business  
391
Dalond Blaze Of Glory  
 
97. Border Collie - Open
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
388
Janbell Rudeboy CJW13 IR JNR CH
396
Ravenskirk Ms Independence  
394
IR CH Locheil Great Expectations  
395
Locheil Just Cruisin  
 
98. Shetland Sheepdog - Graduate
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
398
Degallo The Adjudicator  
402
Degallo The Prodigal Son  
403
Murieston Designed By Mishyb At Bluequarry  
399
Leterikhills Emma's Angel  
 
99. Shetland Sheepdog - Post Graduate
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
407
Rannerdale A Star Is Born At Tuluch Ard  
406
Ashkirk Ladybird  
405
Seavall Blakeney  
 
100. Shetland Sheepdog - Limit
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
414
Ashkirk Lord Of The Ring  
411
Leterikhills Emma's Boy  
413
Murieston Prince Charming  
412
Shenachie Snowberry  
 
101. Shetland Sheepdog - Open
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
421
Degallo The Ultimate
417
Shenachie Night Jar  
420
Rannerdale Pickapocket SH CM  
419
Murieston Golden Valentino  
 
102. Australian Shepherd - Open
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
423
CH Ozzypool Spirit Dancer SH CM JW
424
Quilmhair Flower O' Scotland  
 
103. Belgian Shepherd (Tervueren) - Open
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
425
Bergeau Scotch Mist At Cultlea SH CM
 
104. A.V.N.S.C. Pastoral - Graduate
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
428
Silkata Field Of Dreams (Hungarian Puli)  
429
Tyci Brython Brenhinaedd At Arangath (Welsh Corgi (Cardigan))  
430
Netsrik Tinsel Toes (GSD)  
427
Infindigo Persikka Bo (Finnish Lapphund)  
 
105. A.V.N.S.C. Pastoral - Open
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
432
Starlenga Jimmy Mack (Rough Collie)
 
Pastoral Group - (Group Winners)
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
370
Blazerae Royal Intrigue (Welsh Corgi (Pembroke))  
421
Degallo The Ultimate (Shetland Sheepdog)  
425
Bergeau Scotch Mist At Cultlea SH CM (BSD (Tervueren))  
381
Duncannas Highland Honey At Butterwood (Bearded Collie)  
 
106. A.V. Pastoral - Minor Puppy
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
434
Degallo The Gambler (Shetland Sheepdog)  
435
Wolfen Big Brother (Norwegian Buhund)  
430
Netsrik Tinsel Toes (GSD)  
436
Imaginist Quo Vadis (Rough Collie)  
 
107. A.V. Pastoral - Puppy
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
434
Degallo The Gambler (Shetland Sheepdog)  
438
Light Up My World (Welsh Corgi (Pembroke))  
437
Erjon Ebony Diamond (Rough Collie)  
384
Braedoon Highland Laddie At Razkal (Bearded Collie)  
 
108. A.V. Pastoral - Graduate
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
369
Nesden Oransay (Welsh Corgi (Pembroke))  
428
Silkata Field Of Dreams (Hungarian Puli)  
439
Lynmack All That You Wish For (Rough Collie)  
427
Infindigo Persikka Bo (Finnish Lapphund)  
 
109. A.V. Pastoral - Open
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
372
Marklynne Hera (Welsh Corgi (Pembroke))  
432
Starlenga Jimmy Mack (Rough Collie)  
379
Nesden Stromay SH CM (Welsh Corgi (Pembroke))  
439
Lynmack All That You Wish For (Rough Collie)  
 
110. A.V. Pastoral - Veteran
Judge: Mrs J Forshaw (Janzin)
441
Cultlea Ghleann Morangie SH CM (BSD (Tervueren))  
446
Ravenskirk Calendar Girl (Border Collie)  
442
CH Blazerae High Flyer At Saniaquinto SH CM (Welsh Corgi (Pembroke))  
444
Marklynne Eclipse (Welsh Corgi (Pembroke))  
 
GUNDOG
 
111. Retriever (Golden) - Graduate
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
452
Lochtaymor Murrymint At Glormhorcu  
451
Glynerva Leading Lady  
453
Eyevalley Macallan  
447
Bluebraes Scooby Doo  
 
112. Retriever (Golden) - Limit
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
451
Glynerva Leading Lady  
447
Bluebraes Scooby Doo  
 
113. Retriever (Golden) - Open
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
457
Envaden If Not For You
455
Gibbglen He's The One  
458
Lochtaymor A Diamond Jewel At Glormhorcu  
456
Glynerva Matinee Idol  
 
114. Retriever (Flat Coated) - Graduate
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
460
Montegrino Nanny Noggins  
461
Rotherfield Lady Of Braeval  
 
115. Retriever (Flat Coated) - Open
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
464
Steelriver Hot & Hazy
 
116. Retriever (Labrador) - Post Graduate
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
469
Seatallan Weigela At Kiltyrie
472
Exelby Zac Posen  
471
Taraloch Tropicana  
467
Rewari Echo Beach At Drumonagh  
 
117. Retriever (Labrador) - Limit
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
474
Velvetine Dawns Early Lite  
473
Frewlings Friction At Riverardle  
 
118. Retriever (Labrador) - Open
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
472
Exelby Zac Posen  
474
Velvetine Dawns Early Lite  
475
Carriegame Cracker At Bonnieburns  
 
119. Hungarian Vizsla - Graduate
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
479
Greentimbers Franciska At Oroshaza  
477
Greentimbers Franco  
 
120. Hungarian Vizsla - Open
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
481
Laveris Irek At Greentimbers
 
121. Gordon Setter - Open
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
484
Hernwood Black Pearl
483
Graylacier Royal 'N' Ancient At Capeldrae  
 
122. Irish Setter - Graduate
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
487
Glengebbie Inspiration  
 
123. Irish Setter - Limit
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
490
Lotushill Misconception  
 
124. Irish Setter - Open
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
494
Kettlehills Star Trouper SH CM
 
141. Cocker Spaniel - Junior
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
536
Lynshow Dancing With Hope  
 
142. Cocker Spaniel - Post Graduate
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
539
Shoogsea Peach Streisand  
538
Lynwater Home Spun  
513
Carmelfair China Model  
 
143. Cocker Spaniel - Limit
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
No results - Either no entries or all were absent
 
144. Cocker Spaniel - Open
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
518
Lynwater Red Kite
541
Lynwater Sea Dream  
 
125. A.V.N.S.C. Gundog - Graduate
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
496
Impressive Lady Three Ponds Valley At Swona (English Springer Spaniel)  
497
Sonnetend Dot To Dot To Cabharan (Field Spaniel)  
 
126. A.V.N.S.C. Gundog - Open
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
498
Hastabbi Devon Magic For Oaklaw JW (Italian Spinone)  
499
Hastabbi Louis Dousset For Oaklaw (Italian Spinone)  
 
Gundog Group - (Group Winners)
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
518
Lynwater Red Kite (Cocker Spaniel)  
494
Kettlehills Star Trouper SH CM (Irish Setter)  
469
Seatallan Weigela At Kiltyrie (Retriever (Labrador))  
496
Impressive Lady Three Ponds Valley At Swona (English Springer Spaniel)  
 
127. A.V. Gundog - Minor Puppy
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
501
Bluebraes Baltimore Jack (Retriever (Golden))  
505
Welshwood Bobby Dazzler (Cocker Spaniel)  
497
Sonnetend Dot To Dot To Cabharan (Field Spaniel)  
 
128. A.V. Gundog - Puppy
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
511
Lochmuick River Magic (Retriever (Golden))  
501
Bluebraes Baltimore Jack (Retriever (Golden))  
510
Lynwater Out Of Touch (Cocker Spaniel)  
 
129. A.V. Gundog - Graduate
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
469
Seatallan Weigela At Kiltyrie (Retriever (Labrador))  
496
Impressive Lady Three Ponds Valley At Swona (English Springer Spaniel)  
484
Hernwood Black Pearl (Gordon Setter)  
453
Eyevalley Macallan (Retriever (Golden))  
 
130. A.V. Gundog - Open
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
457
Envaden If Not For You (Retriever (Golden))  
474
Velvetine Dawns Early Lite (Retriever (Labrador))  
 
131. A.V. Gundog - Veteran
Judge: Mrs P Dempster (Benreeda)
514
Greentimbers Zurawski To Calmerell (Hungarian Vizsla)  
 
132. Junior Handling 6-11yrs
Judge: Miss K Davidson (Kashola)
475
Laura Burns (Age 11)
360
Joshua Grant (Age 9)  
231
Louise Downing-Christie (Age 11)  
140
Flora Matheson (Age 9)  
 
133. Junior Handling 12-16yrs
Judge: Miss K Davidson (Kashola)
320
Alan Sneddon (Age 16)  
475
Cameron Burns (Age 14)  
465
Paul Burns (Age 16)  
 
VARIETY CLASSES
 
134. A.V. Bred By Exhibitor - Open
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
88
Spyanki Exquisite Kisses SH CM (Lhasa Apso)  
 
135. A.V. Not Bred By Exhibitor - Open
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
358
Lavaux Spirit Of The Isle Of Gallondean SH CM (Skye Terrier)  
184
Dacfolke Azurite (Saluki)  
7
Helmlee Vanilla Ice (Chihuahua (Long Coat))  
474
Velvetine Dawns Early Lite (Retriever (Labrador))  
 
136. A.V.P.C.C. Stakes - Puppy
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
67
Hamlock Sweet Talkin Woman (Affenpinscher)  
 
137. A.V.P.C.C. Stakes - Open Dog
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
9
Jotolemar Show Stopper With Dacatelo SH CM (Chihuahua (Long Coat))  
350
Corrievrackie Garnet SH CM (Lakeland Terrier)  
453
Eyevalley Macallan (Retriever (Golden))  
291
Fasskoleys Mathan (Hovawart)  
498
Hastabbi Devon Magic For Oaklaw JW (Italian Spinone)  
 
138. A.V.P.C.C. Stakes - Open Bitch
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
358
Lavaux Spirit Of The Isle Of Gallondean SH CM (Skye Terrier)  
357
Corrievrackie Opal SH CM (Lakeland Terrier)  
184
Dacfolke Azurite (Saluki)  
470
Alanwood Serene Oasis (Retriever (Labrador))  
 
139. A.V.P.C.C. Stakes - Brace
Judge: Mr K Baldwin (Nightstorm)
A
Allan's Brace Of Miniature Pinschers  
B
Black's Brace Of Pomeranians  
D
McCosh & Logan's Brace Of Lhasa Apsos  
C
Hargreaves' Brace Of Cavalier King Charles Spaniels  
 
NOT FOR COMPETITION
 
140. Not For Competition
 
Entries in this class are not judged.