PRINCIPAL WINNERS
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
Best In Show101Kebulak Filthy Glamour Of Granddach (Kerry Blue Terrier)
Res. Best In Show501Finix Veldricken SH CM (Afghan Hound)
Best Special Minor Puppy314Earnpride Dancing On Ice (Pomeranian)
Best Special Puppy451Wilenmory Armani Diamond (Labrador Retriever)
Best Special Veteran460IR SH CH Greyspirit Liberty SH CM (Weimaraner)

UTILITY GROUP
 
1. Akita - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
No results - Either no entries or all were absent
 
2. Bulldog - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
7
Jaminic Yabba Dabba By Glastonbull
6
Ourstyle Nemesis SH CM  
4
One And Only Sapphire  
3
Jaminic Bamm Bamm By Glastonbull  
 
3. Boston Terrier - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
8
Bewitched American
 
4. Miniature Schnauzer - Post Graduate
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
11
Wilharman Ben Galese  
10
Blomendal Ragdoll Of Tynuan  
 
5. Miniature Schnauzer - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
14
Kedsan Whitewash SH CM
10
Blomendal Ragdoll Of Tynuan  
16
Risepark American Blend  
 
6. Schnauzer - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
23
Khanate New Tricks
 
7. Lhasa Apso - Graduate
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
29
Diamond Black Magic Among Cherkhan  
24
Cheolview Chattyboots  
25
Rangimaria Chantilly Lace  
26
Rangimaria Lil Town Flirt  
 
8. Lhasa Apso - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
31
Cheolview Faithful
29
Diamond Black Magic Among Cherkhan  
33
Terendak's Rianna At Cherkhan JW SH CM  
32
Rangimaria Raspberry Blis  
 
9. Tibetan Terrier - Post Graduate
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
No results - Either no entries or all were absent
 
10. Tibetan Terrier - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
40
Merrifern Mimosa Moon
38
Kashi Xtreme Chic At Shatansa SH CM  
37
Siddhartha Hooch  
 
11. German Spitz (Klein) - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
41
Kartmel Goshenite In Livlandean
 
12. Japanese Spitz - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
48
Dunnorthac Mika SH CM
 
13. Shih Tzu - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
52
Shirshaun Init Tu Winit
51
Permac Summer Knight  
50
Permac Black Jack At Kilbrogan  
 
14. Japanese Shiba Inu - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
54
Trixwood Another Hero Among Zaandam
55
Trixwood On Silent Wing To Zaandam  
58
Cherkhan Buffalo Soldier JW SH CM  
 
15. A.V.N.S.C. Utility - Graduate
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
59
Iroko Peggie Su  
61
Reesburs Rainbow Warrior  
60
Streetly's Centre Stage  
 
16. A.V.N.S.C. Utility - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
59
Iroko Peggie Su
63
Streetly's Memory's Are Made At Vadmar  
62
Kichigai Limited Edition  
 
Utility Group - (Group Winners)
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
59
Iroko Peggie Su (French Bulldog)  
31
Cheolview Faithful (Lhasa Apso)  
14
Kedsan Whitewash SH CM (Miniature Schnauzer)  
54
Trixwood Another Hero Among Zaandam (Japanese Shiba Inu)  
 
17. A.V. Utility - Minor Puppy
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
65
Cheolview Chantilly Lace  
66
Lasang Ginger Lily  
64
Cheolview Freddy At Kilbrogan  
67
Shirshaun Golden Sunrise  
 
18. A.V. Utility - Puppy
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
55
Trixwood On Silent Wing To Zaandam  
69
Shirshaun Funky Monkey  
70
Lhasenna Bumo Dagsi  
4
One And Only Sapphire  
 
19. A.V. Utility - Graduate
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
71
Pearl Be Free Ayekas Dream For Zaandam  
 
20. A.V. Utility - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
14
Kedsan Whitewash SH CM  
72
Trixwood Private Dancer For Wollsteiner  
8
Bewitched American  
73
Goodbull Lady Gaga  
 
21. A.V. Utility - Veteran
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
No results - Either no entries or all were absent
 
TERRIER GROUP
 
22. Staffordshire Bull Terrier - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
74
Blazinstaff Reflection SH CM
75
Neartmhor Im A Legend  
 
23. West Highland White Terrier - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
80
Gilbri Ruby Tuesday At Pepperknowe
79
Karensbrae Independance SH CM  
 
24. Cairn Terrier - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
82
Sybster Shiraz SH CM
 
25. Fox Terrier (Smooth) - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
86
Turflundie Maestro Please
88
Turflundie Trumbones At Dawn  
87
Turflundie Miss Symphonee  
 
26. Border Terrier - Graduate
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
91
Otterston Top Brass  
89
Dandyhow Myrtle  
 
27. Border Terrier - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
91
Otterston Top Brass
89
Dandyhow Myrtle  
 
28. Airedale Terrier - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
99
Thistleaire Cracklin Rosie
100
Nedella Sparks In The Park At Arngask  
 
29. A.V.N.S.C. Terrier - Junior
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
101
Kebulak Filthy Glamour Of Granddach
102
Eskwyre Hustle N Bustle To Turflundie  
 
30. A.V.N.S.C. Terrier - Graduate
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
107
Travella Shaped Edge Of Granddach  
106
Blackthorpe River Musk At Lastarean  
108
Kirktonhill Come What May  
 
31. A.V.N.S.C. Terrier - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
109
Corrievrackie Garnet SH CM  
118
Glorfindel Secret Service  
117
Ratheden Silver Sunset  
110
Montelle Ring Master At Terrahawk  
 
Terrier Group - (Group Winners)
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
101
Kebulak Filthy Glamour Of Granddach (Kerry Blue Terrier)  
99
Thistleaire Cracklin Rosie (Airedale Terrier)  
86
Turflundie Maestro Please (Smooth Fox Terrier)  
91
Otterston Top Brass (Border Terrier)  
 
32. A.V. Terrier - Minor Puppy
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
No results - Either no entries or all were absent
 
33. A.V. Terrier - Puppy
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
121
Harry Lime  
 
34. A.V. Terrier - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
109
Corrievrackie Garnet SH CM  
75
Neartmhor Im A Legend  
 
35. A.V. Terrier - Veteran
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
119
Lasterean Bavinka At Karensbrae SH CM  
124
Laurel Boy SH CM INT VW'11  
123
CH Sybster Spring Time SH CM  
 
WORKING GROUP
 
36. Boxer - Graduate
Judge: Mrs S Drummond (Drumonagh)
129
Kiranjon Dream On  
125
Queensgrove Scotch Blend  
127
Rudino Sunday Best  
128
Kiranjon Silent Sigh  
 
37. Boxer - Open
Judge: Mrs S Drummond (Drumonagh)
133
Glenauld Gina At Rudino SH CM
135
Kiranjon Wish Upon A Star  
134
Kiranjon Lets Get It On  
131
Bo Peeps Fastasleep  
 
38. Rottweiler - Graduate
Judge: Mrs S Drummond (Drumonagh)
137
Osthaen Eternal Flame
140
Andimar Simply Red  
139
Vitalpara's Blue Boy  
138
Stairvale Lone Ranger  
 
39. Rottweiler - Open
Judge: Mrs S Drummond (Drumonagh)
141
Varenka The Marksman SH CM  
142
Osthaen Dark Defender  
143
Juffther Soul Provider At Veedenlain SH CM  
 
40. Dobermann - Open
Judge: Mrs S Drummond (Drumonagh)
145
Tom-Dober Stardust Marillium
144
Emerald Divinity SH CM  
146
Camperdown Carn Aosda  
 
41. Great Dane - Graduate
Judge: Mrs S Drummond (Drumonagh)
No results - Either no entries or all were absent
 
42. Great Dane - Open
Judge: Mrs S Drummond (Drumonagh)
150
CH Lomondane Its Nae Bother JW SH CM
 
43. Hovawart - Graduate
Judge: Mrs S Drummond (Drumonagh)
153
Minches Chief Riever
152
Fasskoleys Silkie  
154
Fasskoleys Ailsacraig  
 
44. Hovawart - Open
Judge: Mrs S Drummond (Drumonagh)
157
Fasskoleys Mathan  
156
Tyhelva Neo Nexus  
154
Fasskoleys Ailsacraig  
155
Minches Kees Killarney  
 
45. Bernese Mountain Dog - Open
Judge: Mrs S Drummond (Drumonagh)
158
Sanmarwell A Tric In The Tail SH CM
 
46. Siberian Husky - Junior
Judge: Mrs S Drummond (Drumonagh)
159
Acryse Highland Firefly  
160
Podricals Starlight Express  
161
Podrical's Polar Express  
 
47. Siberian Husky - Graduate
Judge: Mrs S Drummond (Drumonagh)
159
Acryse Highland Firefly  
164
Frostyfurs Zeus  
 
48. Siberian Husky - Open
Judge: Mrs S Drummond (Drumonagh)
167
Podrical's Jetset Jilly
166
Snowracers Dark Shaddow  
168
Frostyfurs Santa Paws  
 
49. Canadian Eskimo Dog - Open
Judge: Mrs S Drummond (Drumonagh)
No results - Either no entries or all were absent
 
50. A.V.N.S.C. Working - Graduate
Judge: Mrs J Greig (Turlum)
No results - Either no entries or all were absent
 
51. A.V.N.S.C. Working - Open
Judge: Mrs J Greig (Turlum)
174
Red Hot Rory  
 
Working Group - (Group Winners)
Judge: Mrs J Greig (Turlum)
145
Tom-Dober Stardust Marillium (Dobermann)  
158
Sanmarwell A Tric In The Tail SH CM (Bernese Mountain Dog)  
150
CH Lomondane Its Nae Bother JW SH CM (Great Dane)  
167
Podrical's Jetset Jilly (Siberian Husky)  
 
52. A.V. Working - Minor Puppy
Judge: Mrs J Greig (Turlum)
177
Osthaen Glitter And Gold  
175
Osthaen Addicted To Love  
178
Castleon Nae Stripes  
176
Osthaen All That Glitters  
 
53. A.V. Working - Puppy
Judge: Mrs J Greig (Turlum)
145
Tom-Dober Stardust Marillium  
181
Andimar Red Hot Dancer  
180
Wilflo Miss Illusive At Rudino  
160
Podricals Starlight Express  
 
54. A.V. Working - Graduate
Judge: Mrs J Greig (Turlum)
182
Camperdown Glas Tulaichean  
 
55. A.V. Working - Open
Judge: Mrs J Grieg (Turlum)
174
Red Hot Rory  
144
Emerald Divinity SH CM  
 
56. A.V. Working - Veteran
Judge: Mrs J Greig (Turlum)
183
IR CH Zanobel Vol Solitaire SH CM  
131
Bo Peeps Fastasleep  
 
PASTORAL GROUP
 
57. Border Collie - Graduate
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
188
Borderbrook Blue Heaven  
185
Clinders Midnight In Miami  
184
Forrestwalk Moment In Time  
187
Borderbrook Blonde Moment  
 
58. Border Collie - Post Graduate
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
188
Borderbrook Blue Heaven
189
Forrestwalk Follow Me  
187
Borderbrook Blue Moment  
193
Dalguise Celtic Warrior  
 
59. Border Collie - Open
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
198
Ravenskirk Ms Independence  
196
Locheil Lasting Smile At Borderbrook  
195
Locheil Midnight Hush  
194
Tonkory Mine At Last At Forrestwalk  
 
60. Shetland Sheepdog - Junior
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
202
Murieston Lord Of The Ring  
200
Degallo The Adjudicator  
205
Murieston Designed By Mishyb At Bluequarry  
204
Degallo Diamond Diva  
 
61. Shetland Sheepdog - Graduate
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
208
Rannerdale Lady Clementine  
218
Avonbank Wish Upon A Star  
212
Rannerdale A Star Is Born  
207
Leterikhills Emma's Boy  
 
62. Shetland Sheepdog - Post Graduate
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
219
Orean First Lady  
222
Caladonia Slainte Mhath JW  
226
Torriglen Trailblazer  
223
Shenachie Nightjar  
 
63. Shetland Sheepdog - Open
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
240
Avonbank Designed In Gold
239
Degallo The Ultimate  
237
Rannerdale Pickapocket SH CM  
233
Shenachie Isabella Tiger  
 
64. Belgian Shepherd (Tervueren) - Open
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
241
Bergeau Scotch Mist At Cultlea
 
65. Welsh Corgi (Pembroke) - Graduate
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
246
Blazerae Royal Jester  
245
Nesden Stromay  
244
Nesden Bernera  
 
66. Welsh Corgi (Pembroke) - Post Graduate
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
251
Warrenhouse Bossiboots For Blazerae  
250
Nesden Gigha  
247
Whitebarn Samuel Whiskers At Saniaquinto SH CM  
248
Kindrummond Sophie At Kelty Brae  
 
67. Welsh Corgi (Pembroke) - Open
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
256
Nesden Harris JW SH CM
253
Blazerae High Flyer At Saniaquinto SH CM  
252
Nesden Dawn Glory  
255
Doulinhaugh Lady In Red  
 
68. Bearded Collie - Graduate
Judge: Mrs G Griffiths (Starland)
259
Potterdale Coral Cloud With Franlane
260
Potterdale Cirrius Over Razkal  
 
69. Bearded Collie - Open
Judge: Mrs G Griffiths (Starland)
263
Bustroc Kissin My Kate  
260
Potterdale Cirrius Over Razkal  
261
Duncannas Highland Honey At Butterwood  
 
70. A.V.N.S.C. Pastoral - Graduate
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
264
Starlenga Mysterious Girl At Forrestwalk  
265
Autumnhaze Cupids Arrow  
 
71. A.V.N.S.C. Pastoral - Open
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
270
Gowerston Just Jenny With Arangarth SH CM
271
Quilmhair Flower O' Scotland  
268
Amberslade Go On Reba  
 
Pastoral Group - (Group Winners)
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
240
Avonbank Designed In Gold (Shetland Sheepdog)  
188
Borderbrook Blue Heaven (Border Collie)  
270
Gowerston Just Jenny With Arangarth SH CM (Cardigan Corgi)  
259
Potterdale Coral Cloud With Franlane (Bearded Collie)  
 
72. A.V. Pastoral - Minor Puppy
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
272
Locheil Love Sonnet  
202
Murieston Lord Of The Ring  
276
Domburg Storyteller  
274
Borderbrook Final Chapter  
 
73. A.V. Pastoral - Puppy
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
188
Borderbrook Blue Heaven  
279
Blazerae Royal Intrigue  
272
Locheil Love Sonnet  
278
Shenachie Crystal Gazing  
 
74. A.V. Pastoral - Graduate
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
245
Nesden Stromay  
252
Nesden Dawn Glory  
 
75. A.V. Pastoral - Open
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
256
Nesden Harris JW SH CM  
271
Quilmhair Flower O' Scotland  
244
Nesden Bernera  
 
76. A.V. Pastoral - Veteran
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
280
Cultlea Ghleann Morangie SH CM  
283
Nesden Dawn Chorus SH CM  
249
Warrenhouse Xmas Cognac For Blazerae  
 
TOY GROUP
 
77. Chihuahua (Long Coat) - Open
Judge: Mrs J Robertson (Zheridons)
286
Jotolemar Show Stopper
285
Copymear Casey jones  
 
78. Papillon - Graduate
Judge: Mrs J Robertson (Zheridons)
290
Gennasus On A Mission JW  
291
Craigaber Rolex  
289
Pamhurst Little Fallon  
288
Cavillon Over The Rainbow  
 
79. Papillon - Post Graduate
Judge: Mrs J Robertson (Zheridons)
297
Pamhurst Rainman
294
Gennasus On The Right Road  
296
Craigaber Timewatch JW  
295
Calajoy April Promise  
 
80. Papillon - Open
Judge: Mrs J Robertson (Zheridons)
304
CH Papplewick Pretty In Pink At Adinaken JW SH CM  
299
Gennasus Rambling Rose  
300
Calajoy Could She Be Magic  
298
Gennasus Make Believe  
 
81. Griffon Bruxellois - Open
Judge: Mrs J Robertson (Zheridons)
306
Grajenco First Klass
 
82. Miniature Pinscher - Open
Judge: Mrs J Robertson (Zheridons)
309
Allanbru Devishly Dashing SH CM
311
Allanbru She's The One  
 
83. Pomeranian - Graduate
Judge: Mrs J Robertson (Zheridons)
313
Zaandam Whirlwind Rupert  
314
Earnpride Dancing On Ice  
312
Zaandam Raincloud Olaf  
 
84. Pomeranian - Open
Judge: Mrs J Robertson (Zheridons)
317
Pakovs Custom Made
316
Carripom Claud Van Dan Von Zaandam  
 
85. Chinese Crested - Open
Judge: Mrs J Roberston (Zheridons)
544
Bryelis Qween Of Hearts Von Queshian
543
Bryelis Celestial Angel Von Queshian  
321
Helydon Limited Edition  
319
Nisyros Arapaho  
 
86. Pug - Graduate
Judge: Mrs J Robertson (Zheridons)
327
Prince Codi  
326
Gentlemen Prefer Blondes  
328
Brandarsaig Miss Frankie  
329
Damhead Brig Black Beauty  
 
87. Pug - Open
Judge: Mrs J Robertson (Zheridons)
333
Ffain Will I Am Winenbru
334
Howenvals Justin A Minute  
332
Habiba Some Like It Hot SH CM  
 
88. Cavalier King Charles Spaniel - Graduate
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
338
Ellemich Joe Malone At Marisk
337
Kinvaar Theodora Of Calaten  
335
Kavenka Queen Of Spades  
339
Sandbrae Rockabye  
 
89. Cavalier King Charles Spaniel - Post Graduate
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
340
Kavenka Sweet Sensation  
341
Cavallino Jaeger  
 
90. Cavalier King Charles Spaniel - Open Dog
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
343
Blairburn Bits N Bobs Of Calaten SH CM  
341
Cavallino Jaeger  
 
91. Cavalier King Charles Spaniel - Open Bitch
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
344
Blairburn Brandy Truffle Of Kavenka  
 
92. A.V.N.S.C. Toy - Graduate
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
345
Chevaun Hot Shot  
 
93. A.V.N.S.C. Toy - Open
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
346
Stemarie Sapphire
 
Toy Group - (Group Winners)
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
286
Jotolemar Show Stopper (Long Coat Chihuahua)  
346
Stemarie Sapphire (Yorkshire Terrier)  
317
Pakovs Custom Made (Pomeranian)  
544
Bryelis Qween Of Hearts Von Queshian (Chinese Crested)  
 
94. A.V. Toy - Minor Puppy
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
314
Earnpride Dancing On ice  
348
Greentimbers Party Trick  
349
Jadechair Olympia Of Bellflows  
350
Starfox Blue Harmony  
 
95. A.V. Toy - Puppy
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
544
Bryelis Qween Of Hearts Von Queshian  
338
Ellemich Joe Malone At Marisk  
287
Pepeetolynn Time To Dance  
349
Jadechair Olympia Of Bellflows  
 
96. A.V. Toy - Graduate
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
543
Bryelis Celestial Angel Von Queshian  
337
Kinvaar Theodora Of Calaten  
327
Prince Codi  
353
Little Sweet Girl  
 
97. A.V. Toy - Open
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
343
Blairburn Bits n Bobs Of Calaten SH CM  
293
Cavillon Wish Upon A Rainbow  
 
98. A.V. Toy - Veteran
Judge: Mrs L Pearson (Kiltondale)
356
Glenscot Happy Tartan Lad At Cavillon SH CM  
341
Cavallino Jaeger  
305
Adinaken Wendy's Whizz  
339
Sandbrae Rockabye  
 
GUNDOG GROUP
 
99. Retriever (Golden) - Graduate
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
361
Garrellglen Forget Me Not  
360
Strathain Doris Day  
359
Knockothie Extra Special  
365
Eyevalley Macallan  
 
100. Retriever (Golden) - Post Graduate
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
369
Nedlezah Stay My Charmer At Cranngary
368
Knockothie Daisy Dunnit  
362
Megarvey Peter Pan At Merbally  
 
101. Retriever (Golden) - Open
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
374
Strathain Blonde Bombshell  
372
Knockothie Charlotte  
373
Nedlezah Secret Mission At Cranngary  
358
Darling Sunshine Girl  
 
102. Retriever (Flat Coated) - Post Graduate
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
378
Braidwynn Blake Of Auchninbreck  
379
Orkhatos Lucas At Auchinbreck  
383
Andwalls Other Fellow  
382
Rotherfield Lady Of Braeval  
 
103. Retriever (Flat Coated) - Open
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
384
Orkhatos Pemberley At Auchinbreck
385
Steelriver Hot & Hazy  
386
Dubhbroja Leiah  
 
104. Retriever (Labrador) - Graduate
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
387
Bonnieburns Tinkerbell  
389
Alanwood Serene Oasis  
390
Exelby Zac Possen  
388
Wilenmory Winsome  
 
105. Retriever (Labrador) - Post Graduate
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
391
Frewlings Fizzbomb Of Alkaruss
393
Wilenmory Wilder  
390
Exelby Zac Possen  
394
Velvetine Dawns Early Lite  
 
106. Retriever (Labrador) - Open
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
397
Saranden Kita Of Wilenmory  
395
Carriegame Cracker At Bonnieburns  
396
Seatallan Shamrock Of Kiltyrie SH CM  
390
Exelby Zac Possen  
 
107. Hungarian Vizsla - Graduate
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
399
Greentimbers Veronica  
404
Oroshaza Ferko  
402
Butanben Valentino  
400
Greentimbers Laurel At Redhunt  
 
108. Hungarian Vizsla - Open
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
406
Laveris Irek At Greentimbers
409
Calton Foxcub On Harris  
410
Shadow From Canna At Donurie  
407
Greentimbers The Sly Fox  
 
109. German Shorthaired Pointer - Open
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
413
Erlau Liberty Star
 
110. German Wirehaired Pointer - Open
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
418
Anderan Draht At Benreeda
416
Benreeda Zeus  
415
SH CH Benreeda Ghosts Wighoules SH CM JW  
414
Benreeda Rifleman  
 
111. Spaniel (Cocker) - Junior
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
420
Lynwater Home Spun  
421
Strathturret Raindance  
419
Wishuswell Fudgie Wudgie  
 
112. Spaniel (Cocker) - Post Graduate
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
424
Lynwater Reed Warbler  
426
Broanglen Blue Twinkle At Kirwyn  
425
Strathturret Wildest Dream  
422
Briconess Winter Eclipse  
 
113. Spaniel (Cocker) - Open
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
430
Strathturret Moonwalker
427
Briconess Summer Breeze  
429
Lynwater Red Kite  
431
Lynwater Sea Dream  
 
114. Gordon Setter - Open
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
433
Graylacier Royal 'N' Ancient At Capledrae
432
Celtaur Colada At Capledrae  
 
115. Irish Setter - Graduate
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
436
Glencarron Summer Lovin JW  
434
Drumwhaur Irish Gold  
435
Lotushill Misconception  
437
Drumwhaur Good As Gold  
 
116. Irish Setter - Post Graduate
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
438
Kettlehills Star Performer
439
Fetteresk Snow Patrol  
435
Lotushill Misconception  
 
117. Irish Setter - Open
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
440
Glencarron Olympic Gold  
441
Kettlehills Star Trouper SH CM  
 
118. A.V.N.S.C. Gundog - Graduate
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
456
Greyspirit Missy Sippi JW
443
Mariglen Dandino At Windyridge  
444
Dalriach Snow Grouse At Benreeda  
442
Tattersett He's So Cool At Calmerell  
 
119. A.V.N.S.C. Gundog - Open
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
446
Sporantastic Baileys Fudge  
457
Greyspirit Royal Scot At Trilite IR JNR CH  
 
Gundog Group - (Group Winners)
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
430
Strathurret Moonwalker (Cocker Spaniel)  
438
Kettlehills Star Performer (Irish Setter)  
369
Nedlezah Stay My Charmer At Cranngary (Golden Retriever)  
456
Greyspirit Missy Sippi JW (Weimaraner)  
 
120. A.V. Gundog - Minor Puppy
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
419
Wishuswell Fudgie Wudgie  
447
Lanspar Zsarvas  
 
121. A.V. Gundog - Puppy
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
451
Wilenmory Armani Diamond  
453
Shoogsea Peach Streisand  
452
Lynshow Desert Star  
449
Ronhils Lovely Golden Lass  
 
122. A.V. Gundog - Graduate
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
456
Greyspirit Missy Sippi JW  
359
Knockothie Extra Special  
365
Eyevalley Macallan  
404
Oroshaza Ferko  
 
123. A.V. Gundog - Open
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
368
Knockothie Daisy Dunnit  
457
Greyspirit Royal Scot At Trilite IR JNR CH  
394
Velvetine Dawns Early Lite  
 
124. A.V. Gundog - Veteran
Judge: Mrs G Marshall (Glorfindel)
460
IR SH CH Greyspirit Liberty SH CM  
458
Kettlehills Love Me Tender SH CM  
461
Franz Fancy  
407
Greentimbers The Sly Fox  
 
HOUND GROUP
 
125. Deerhound - Post Graduate
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
No results - Either no entries or all were absent
 
126. Deerhound - Open
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
467
Moireach Treshnish
 
127. Basset Hound - Post Graduate
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
No results - Either no entries or all were absent
 
128. Basset Hound - Open
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
No results - Either no entries or all were absent
 
129. Dachshund (Long-Haired) - Open
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
480
Bronia Judas Kiss At Chequevar SH CM
481
Abydachs Summer Dream At Kindeace  
482
Kindeace Jumping Jak Flash  
 
130. Dachshund (Wire-Haired) - Open
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
485
Kindeace Blue Savannah
484
Roteleitung's Black Pearl  
486
Kindeace See Emily Play  
 
131. Dachshund (Mini.Wire-Haired) - Open
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
488
Helydon Caledonian Cracker
 
132. Dachshund (Mini.Smooth-Haired) - Open
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
No results - Either no entries or all were absent
 
133. Saluki - Open
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
490
Baghdad Rose Of Gorewater (IMP)
491
Ruweis Izdihaar  
 
134. Whippet - Graduate
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
494
Bruntsfield Rockafella Of Gorewater  
493
Aberlark Dream Baby  
492
Bellecotts Wendy Rocket  
495
Bellecotts Danny Zuco  
 
135. Whippet - Open
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
498
Mossbawnhill Worth The Wait
500
Sunstorm North Wind  
499
Laquelardrie Brulle Dor Of Gorewater  
497
Donbank Boy  
 
136. A.V.N.S.C. Hound - Graduate
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
501
Finix Veldricken SH CM
 
137. A.V.N.S.C. Hound - Open
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
506
Ryazan Delilah Of Rivenswift  
509
Tangaer Rhapsody At Callydena SH CM  
508
Rhiconich Kirk  
504
Boughton Blazing Bridges At Hallimans  
 
Hound Group - (Group Winners)
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
501
Finix Veldricken SH CM (Afghan Hound)  
498
Mossbawnhill Worth The Wait (Whippet)  
485
Kindeace Blue Savannah (Wire-Haired Dachshund)  
480
Bronia Judas Kiss At Chequevar SH CM (Long-Haired Dachshund)  
 
138. A.V. Hound - Minor Puppy
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
510
Mossbawnhill Got Attitude  
511
Windwalker Hot Mama  
512
Fallowfield Master Domenik  
 
139. A.V. Hound - Puppy
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
485
Kindeace Blue Savannah  
515
Sitana Mahal At Zalmeerah  
517
Windwalker Dream Boat  
516
Bigglesmere Blue Opal  
 
140. A.V. Hound - Graduate
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
492
Bellecotts Wendy Rocket  
495
Bellecotts Danny Zuco  
 
141. A.V. Hound - Open
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
491
Ruweis Izdihaar  
493
Aberlark Dream Lady  
497
Donbank Boy  
 
142. A.V. Hound - Veteran
Judge: Miss H Deans (Gempeni)
520
Sukeshi Village Gossip At Zalmeerah SH CM  
519
CH Mistweave Maisie May SH CM  
 
JUNIOR HANDLING
 
143. Junior Handling (6-11 yrs)
Judge: Miss R Saunderson (Crobeag)
J3
Laura Burns (Aged 10)  
 
144. Junior Handling (12-16 yrs)
Judge: Miss R Saunderson (Crobeag)
S3
Katrina Buckie (Aged 14 yrs)
 
IMPORT REGISTER
 
145. A.V. Import Register - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
No results - Either no entries or all were absent
 
VARIETY CLASSES
 
146. A.V. Bred By Exhibitor - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
485
Kindeace Blue Savannah  
486
Kindeace See Emily Play  
393
Wilenmory Wilder  
36
Islantic Flora Of Shetland  
 
147. A.V. Not Bred By Exhibitor - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
397
Saranden Kita Of Wilenmory  
270
Gowerston Just Jenny With Arangarth SH CM  
144
Emerald Divinity  
481
Abydachs Summer Dream At Kindeace  
 
148. A.V.P.C.C. Stakes - Puppy
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
451
Wilenmory Armani Diamond  
287
Pepeetolynn Time To Dance  
485
Kindeace Blue Savannah  
65
Cheolview Chantilly Lace  
272
Locheil Love Sonnet  
 
149. A.V.P.C.C. Stakes - Open Dog
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
440
Glencarron Olympic Gold  
256
Nesden Harris JW SH CM  
290
Gennasus On A Mission JW  
482
Kindeace Jumping Jak Flash  
58
Cherkhan Buffalo Soldier JW SH CM  
 
150. A.V.P.C.C. Stakes - Open Bitch
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
31
Cheolview Faithful  
298
Gennasus Make Believe  
436
Glencarron Summer Lovin JW  
486
Kindeace See Emily Play  
484
Roteleitung's Black Pearl  
 
151. A.V. Brace Stakes - Open
Judge: Mrs J Black (Bandwar)
I
Gray's Brace of Papillons  
G
Sneddon's Brace of Welsh Corgis (Pembroke)  
A
Johnston's Brace of Miniature Schnauzers  
F
Conacher's Brace of Border Collies  
E
Ritchie's Brace of Staffordshire Bull Terriers  
 
152. Not For Competition
 
Entries in this class are not judged.