PRINCIPAL WINNERS
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
Best In Show66Japaro Designed In Dreams (Shetland Sheepdog)
Res. Best In Show319Pentangle Aramis (West Highland White Terrier)
Best Special Minor Puppy483Haydene Meant To Be At Shiresmill (Golden Retriever)
Best Special Puppy366Lochtaymor The Plainsman At Glormhorcu (Golden Retriever)
Best Special Veteran512Lochtaymor Jack Frost At Glormhorcu SH CM JW (Golden Retriever)

PASTORAL GROUP
 
1. Border Collie - Graduate
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
7
Locheil Ooh La La  
5
Locheil Great Expectations  
6
Borderbrook Take That  
1
Forrestwalk Moment In Time  
 
2. Border Collie - Post Graduate
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
14
Ravenskirk Ms Independence
7
Locheil Ooh La La  
10
Locheil Violets Are Blue  
9
Forrestwalk Follow Me  
 
3. Border Collie - Open
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
20
Borderbrook Show Me SH CM  
16
Locheil Midnight Hush  
21
Locheil Just A Sweetheart  
 
4. Bearded Collie - Graduate
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
25
Ciopar Rangers Rascal  
29
Potterdale Cirrius Over Razkal  
27
Potterdale Coral Cloud With Franlane  
28
Talluarchy Angel Wings  
 
5. Bearded Collie - Open
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
33
Silene Winnie The Blue Witch
25
Ciopar Rangers Rascal  
34
Gillaber Ballachulish For Talluarchy  
29
Potterdale Cirrius Over Razkal  
 
6. Shetland Sheepdog - Junior
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
37
Japaro Designed In Style  
36
Leterikhills Emma's Boy  
35
Degallo The Diplomat  
 
7. Shetland Sheepdog - Graduate
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
42
Caladonia Slainte Mhath JW  
48
Eilnworb Elsinore  
41
Bluequarry Blue Boy  
44
Murieston Prince Charming  
 
8. Shetland Sheepdog - Post Graduate
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
52
Shenachie Nightjar  
48
Eilnworb Elsinore  
55
Ashkirk Heads Or Tails  
53
Shenachie Snowberry  
 
9. Shetland Sheepdog - Open
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
66
Japaro Designed In Dreams
68
Degallo The Likely Lad  
69
The Ambassador For Degallo JW  
65
Juxondale Anthemis Of Eilnworb SH CM  
 
10. Belgian Shepherd (Tervueren) - Open
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
70
Bergeau Scotch Mist At Cultlea
 
11. Welsh Corgi (Pembroke) - Graduate
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
75
Blazerae Royal Splendour  
73
Whitebarn Samuel Whiskers At Saniaquinto SH CM  
 
12. Welsh Corgi (Pembroke) - Post Graduate
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
80
Warrenhouse Bossiboots For Blazerae  
78
Cristaluna's Apache Spirit Of Keltybrae  
77
Nesden Bernera  
 
13. Welsh Corgi (Pembroke) - Open
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
83
Blazerae High Flyer At Saniaquinto SH CM
84
Kindrummond Sophie At Kelty Brae  
85
Doulinhaugh Lady In Red  
 
14. A.V.N.S.C. Pastoral - Graduate
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
95
Karasea On A Carousel  
100
Netsrik Gonna Cos Havoc  
98
Breezyoaks Gamblingman At Quilmhair  
91
Shanaburn Raindrop Kisses  
 
15. A.V.N.S.C. Pastoral - Open
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
105
Shanburn Fluffy Kisses
108
Mybeards Conclusion SH CM  
106
Ozzypools Spirit Dancer  
103
IR CH Bleuroyal Spanish Dagger At Rannaleroch (CHL IMP) IR JNR CH/SH CM/JW  
 
Pastoral Group - (Group Winners)
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
66
Japaro Designed In Dreams (Shetland Sheepdog)  
83
Blazerae High Flyer At Saniaquinto SH CM (Welsh Corgi (Pembroke))  
105
Shanaburn Fluffy Kisses (Rough Collie)  
14
Ravenskirk Ms Independence (Border Collie)  
 
16. A.V. Pastoral - Minor Puppy
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
114
Starlenga Mysterious Girl At Forrestwalk  
118
Glenspey Diamond Life In Beardiewood (IMP SWE)  
119
Ebontide Vision In Black For Groeneveld  
120
Quilmhair Flower O'Scotland  
 
17. A.V. Pastoral - Puppy
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
123
Zamoyski Lucky Penelope  
118
Glenspey Diamond Life In Beardiewood (IMP SWE)  
127
Blazerae Miss Behaved  
126
Degallo Diamond Diva  
 
18. A.V. Pastoral - Graduate
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
95
Karasea On A Carousel  
48
Eilnworb Elsinore  
47
Torriglen Tallulah  
94
Kizwiz Life And Soul  
 
19. A.V. Pastoral - Open
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
58
Torriglen Trailblazer  
129
Brenberry Bastian SH CM  
 
20. A.V. Pastoral - Veteran
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
130
Cultlea Ghleann Morangie SH CM  
134
CH Shenachie Starling  
23
Ravenskirk Calender Girl  
24
Lord Of The Ring  
 
WORKING GROUP
 
21. Boxer - Graduate
Judge: Miss F Miller (Meitza)
141
Surfstone Midnight Storm  
144
Rudino Sunday Best  
143
Pictland's Trick Of The Tail At Stemone  
142
Dibrio Jack Daniels With Borestone  
 
22. Boxer - Open
Judge: Miss F Miller (Meitza)
149
Surfstone Storm Trooper
153
Kiranjon Wish Upon A Star  
151
Glenauld Gina At Rudino SH CM  
150
Borestone Take Me Out  
 
23. Rottweiler - Graduate
Judge: Miss F Miller (Meitza)
156
Osthaen Eternal Flame  
157
Jarmichel Hitman Hearns  
155
Jantavia Phoenix Rising  
154
Zorgs Blazing Image At Julee  
 
24. Rottweiler - Open
Judge: Miss F Miller (Meitza)
159
Varenka The Marksman SH CM
158
Reikkson Ready For Action JW SH CM  
154
Zorgs Blazing Image At Julee  
 
25. Dobermann - Open
Judge: Miss F Miller (Meitza)
162
Supeta's Secret Wizard At Dronski JW
165
Camperdown Glas Tullachen  
164
Camperdown Carn Aosda  
 
26. Great Dane - Open
Judge: Miss F Miller (Meitza)
170
Lomondane Its Nae Bother JW SH CM
175
Tawnybrae Three Against One At Iluvadane  
174
Lomondane A Guid Blether SH CM  
173
Stegills Picture Perfect At Baojin  
 
27. Hovawart - Graduate
Judge: Miss F Miller (Meitza)
180
Fasskoleys Mathan
177
Minches Kees Killarney  
176
Fasskoleys Silkie  
178
Tyehelva Neo Nexus  
 
28. Hovawart - Open
Judge: Miss F Miller (Meitza)
182
Hovwaerts Jiska  
183
Minches Chief Reiver  
179
Fasskoleys Ailsacraig  
185
Minches Chief Rommi  
 
29. Bernese Mountain Dog - Open
Judge: Miss F Miller (Meitza)
189
Sanmarwell A Tric In The Tail
190
Elnside Going The Distance  
188
Meadowpark Whispers Shadow  
187
Clanquaich Im Art Ha  
 
30. Siberian Husky - Junior
Judge: Miss F Miller (Meitza)
193
Podricals Starlight Express  
195
Icynights Mist A Blue Ceannabeinne  
191
Zakistortis Sunset At Mullacaboo  
192
Mjolfjell Sylkie  
 
31. Siberian Husky - Graduate
Judge: Miss F Miller (Meitza)
200
Gwaihir Lyscha  
201
Frostyfurs Santa Paws  
197
Muiryetts Pure And Simple At Sabakazure  
 
32. Siberian Husky - Open
Judge: Miss F Miller (Meitza)
206
Ch Icynights Bewitched SH CM
207
Podrical's Jetset Jilly  
202
Muiryett Classy Anna At Sakaakazure  
205
Tuscarora Iomaghoith With Itanca  
 
33. Canadian Eskimo Dog - Open
Judge: Miss F Miller (Meitza)
No results - Either no entries or all were absent
 
34. A.V.N.S.C. Working - Graduate
Judge: Miss F Miller (Meitza)
No results - Either no entries or all were absent
 
35. A.V.N.S.C. Working - Open
Judge: Miss F Miller (Meitza)
219
IR CH Zanobel Vol Solitaire SH CM
218
Blacktide Deep Secret SH CM  
 
Working Group - (Group Winners)
Judge: Miss F Miller (Meitza)
162
Supeta's Secret Wizard At Dronski JW (Dobermann)  
170
Lomondane Its Nae Bother JW SH CM (Great Dane)  
159
Varenka The Marksman SH CM (Rottweiler)  
206
CH Icynights Bewitched SH CM  
 
36. A.V. Working - Minor Puppy
Judge: Miss F Miller (Meitza)
227
Andimar Simply Red  
223
Borestone Sex On Fire  
193
Podricals Starlight Express  
145
Kiranjen Silent Sigh  
 
37. A.V. Working - Puppy
Judge: Miss F Miller (Meitza)
228
Tuwos Jackie 'O' At Dronski  
142
Dibrio Jack Daniels With Borestone  
231
Take Me Back Home To Borestone  
 
38. A.V. Working - Graduate
Judge: Miss F Miller (Meitza)
189
Sanmarwell A Tric In The Tail  
165
Camperdown Glas Tullachen  
140
Power Of Dreams From Pictland  
164
Camperdown Carn Aosda  
 
39. A.V. Working - Open
Judge: Miss F Miller (Meitza)
No results - Either no entries or all were absent
 
40. A.V. Working - Veteran
Judge: Miss F Miller (Meitza)
206
CH Icynights Bewitched SH CM  
219
IR CH Zanobel Vol Solitaire SH CM  
232
Jarmichel Commanche  
148
Bo Peeps Fastasleep  
 
HOUND GROUP
 
41. Deerhound - Open
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
No results - Either no entries or all were absent
 
42. Basset Hound - Graduate
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
241
Badina Royal Flush  
240
Kelansue Miep Gies  
242
Badina The Gambler Goes Home To Burnvale  
244
Brecon's Tia  
 
43. Basset Hound - Open
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
248
Burnvale Maggie May
247
Burnvale Chalice  
 
44. Beagle - Graduate
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
255
Serenaker Othello  
253
Serenaker Sogni D'Oro  
 
45. Beagle - Open
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
255
Serenaker Othello
 
46. Dachshund (Long-Haired) - Open
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
262
Kindeace Jumping Jak Flash
260
Abydachs Summer Dream At Kindeace  
 
47. Dachshund (Wire-Haired) - Open
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
263
Kindeace See Emily Play
264
Sonic Fancy Free At Kindeace SH CM  
 
48. Dachshund (Mini.Wire-Haired) - Open
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
266
Bothlyn Brigadoon
272
Bothlyn Time Master At Sharplaw  
 
49. Dachshund (Mini.Smooth-Haired) - Open
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
279
Gordax Newz Flash
278
Gordax Chocolate Royale  
 
50. Whippet - Graduate
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
284
Barnesmore Arc Angel At Icekah  
282
Mossbawnhill Worth The Wait  
283
Bruntsfield Rockafella Of Gorewater  
281
Aberlark Royal Rumba  
 
51. Whippet - Open
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
285
Ballenbreich Txtme Soon
289
Peperone Passion For Gold  
287
Zigouse Fire With Fire  
288
Laquelardrie Brulle Dor Of Gorewater  
 
52. A.V.N.S.C. Hound - Graduate
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
294
Kharabou Scot Wizardly Ways
296
Ruweis Izdihaar  
291
Scotiablue Lady Luck  
290
Baghdad Rose Of Gorewater (IMP)  
 
53. A.V.N.S.C. Hound - Open
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
293
Kharabou Scot The Look At Finix JW  
299
Rudifern Midnight In Moscow Fae Ballenbreich  
300
Boughton Blazing Bridges At Hallimans  
 
Hound Group - (Group Winners)
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
266
Bothlyn Brigadoon (Mini.Wire-Haired Dachshund)  
294
Kharabou Scot Wizardly Ways (Afghan Hound)  
255
Serenaker Othello (Beagle)  
285
Ballenbreich Textme Soon (Whippet)  
 
54. A.V. Hound - Puppy
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
304
Kindeace Blue Savannah  
303
Peperone Precious Pearl At Edengrove  
306
Dughallmor Cocky Lugs  
283
Bruntsfield Rockafella Of Gorewater  
 
55. A.V. Hound - Puppy
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
255
Serenaker Othello  
308
Canowindra Ribbon Around Dughallnor  
283
Bruntsfield Rockafella Of Gorewater  
253
Serenaker Sogni D'Oro  
 
56. A.V. Hound - Graduate
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
309
Bothlyn Black Raven At Sharplaw  
296
Ruweis Izdihaar  
280
Bellecotts Wendy Rocket  
244
Brecon's Tia  
 
57. A.V Hound - Open
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
No results - Either no entries or all were absent
 
58. A.V. Hound - Veteran
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
No results - Either no entries or all were absent
 
TERRIER GROUP
 
59. Staffordshire Bull Terrier - Open
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
316
Blazinstaff Reflection
314
Tagstane Shining Star  
315
Sheikastaffs Perfect Storm For Maremmrob  
312
Albermarbull Pied In The Sky  
 
60. West Highland White Terrier - Open
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
319
Pentangle Aramis
321
Gilbri Ruby Tuesday At Pepperknowe  
318
Bellevue Full Of Spirit  
 
61. Cairn Terrier - Open
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
322
Sybster Sunday Best
324
Eglish Willies Wee Man With Essdeeeff  
323
Eglish Spitting Image With Essdeeeff  
 
62. Border Terrier - Graduate
Judge: Mrs R Dakers (Otterston)
325
Glebeheath Goodnite Vienna At Flutorum
 
63. Border Terrier - Post Graduate
Judge: Mrs R Dakers (Otterston)
No results - Either no entries or all were absent
 
64. Border Terrier - Open
Judge: Mrs R Dakers (Otterston)
No results - Either no entries or all were absent
 
65. A.V.N.S.C. Terrier - Graduate
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
340
Glorfindel Secret Service
335
Kirktonhill Look No Further  
336
Granddach Pride Of Scotland  
333
Brozak Betty Boop  
 
66. A.V.N.S.C. Terrier - Post Graduate
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
344
Ratheden Silver Sunset  
 
67. A.V.N.S.C. Terrier - Open
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
351
Original Blaze By Graysbrooke IR JNR CH  
 
Terrier Group - (Group Winners)
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
319
Pentangle Aramis (West Highland White Terrier)  
316
Blazinstaff Reflection (Staffordshire Bull Terrier)  
340
Glorfindel Secret Service (Skye Terrier)  
325
Glebeheath Goodnite Vienna At Flutorum (Border Terrier)  
 
68. A.V. Terrier - Minor Puppy
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
No results - Either no entries or all were absent
 
69. A.V. Terrier - Puppy
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
325
Glebeheath Goodnite Vienna At Flutorum  
355
Albermarbull Moonlight  
354
Sybster Scarasta  
356
Sybster Soutra  
 
70. A.V. Terrier - Open
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
359
Killisport Thistle At Cairnsden  
317
Neartmhor Im A Legend  
 
71. A.V. Terrier - Veteran
Judge: Mr M Ord (Marmadee)
360
CH Sybster Spring Time SH CM  
 
GUNDOG GROUP
 
72. Retriever (Golden) - Graduate
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
366
Lochtaymor The Plainsman At Glormhorcu  
362
Glenhaven Scarlett O'Hara  
367
Lamancha Incredible Mole  
363
Gibbglen He's The One  
 
73. Retriever (Golden) - Open
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
377
Lochtaymor A Diamond Jewel At Glormhorcu
378
Lamancha Flame Of Hope  
375
Honey Drizzle Of Glenhaven  
373
Rannaleroch Beinn Sgritheall JW  
 
74. Retriever (Flat Coated) - Graduate
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
382
Orkhatos Lucas At Auchinbreck  
381
Braidwynn Blake Of Auchinbreck  
386
Orkhatos Elektra  
380
Greenbayhill Black Lace At Andwalls  
 
75. Retriever (Flat Coated) - Open
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
392
Orkhatos Phoebe SH CM
388
Andwalls Tia Marina  
390
Branchalwood Tamdhu Of Daicheil JW  
389
Orkhatos Pemberley At Auchinbreck  
 
76. Retriever (Labrador) - Graduate
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
395
Frewlings Fizzbomb Of Alkaruss
400
Crammondkirk Morning Mist  
396
Claychalk Costa Gourde  
399
Wilenmory Winsome  
 
77. Retriever (Labrador) - Post Graduate
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
403
Trendlewood Perfect Ten  
405
Suttonpark Simone At Crammondkirk  
402
Claychalk Costa Tuppence  
404
Wilenmory Wilder  
 
78. Retriever (Labrador) - Open
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
411
Velvetine Shawnee  
775
Claychalk Costa Soverein At Farbrea  
408
Seatallan Shamrock At Kiltyrie SH CM  
409
Velvetine Little Angel  
 
79. Hungarian Vizsla - Graduate
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
413
Flushpoint Rhapsody In Donurie  
 
80. Hungarian Vizsla - Open
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
414
Greentimbers Zurawski To Calmerell
417
Vizslanya Todor For Donurie  
416
Shadow From Canna At Donurie  
 
81. German Shorthaired Pointer - Open
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
420
SH CH Magregor Pukka SH CM JW
 
82. German Wirehaired Pointer - Open
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
425
IR SH CH Mikicin Magical Moment At Helydon
424
Benreeda's Zeus  
423
Benreeda Rifleman  
 
83. Italian Spinone - Open
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
430
SH CH Bannonbrig Al Fresco SH CM
429
Montecani Just William Del Quebaikei  
428
Montecani Quella D'Oro Del Quebaikei  
 
84. Spaniel (Cocker) - Open
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
433
Strathturret Boogie Woogie
435
Strathturret Moonwalker  
438
Lynshow Suzume At Zheridons  
439
Quilmhair Celebration  
 
85. Gordon Setter - Graduate
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
441
Birniehill High River  
440
Celtaur Colada At Capledrae  
 
86. Gordon Setter - Open
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
446
Barrabrae Misty Thyme
443
Graylacier Royal 'N' Ancient At Capledrae  
444
Capledrae Lairds Sister  
 
87. English Setter - Open
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
452
Swannery Valentino's Legacy To Caspellwynd SH CM
449
Tattersett He's So Cool At Calmerell  
 
88. Irish Setter - Special Yearling
Judge: Ms K P Valance
453
Garden Stars Irish Unicum Of Danwish (IMP HUN)  
454
Brabrook Flash Harry At Montgreenan  
 
89. Irish Setter - Post Graduate
Judge: Ms K P Valance
460
Mayfred Mr Magnifico  
463
Danaway Tonya  
455
Kettlehills Star Performer  
456
Lotushill Misconception  
 
90. Irish Setter - Open
Judge: Ms K P Valance
464
Riqitta Authentic
 
91. A.V.N.S.C. Gundog - Graduate
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
471
Beagmhor Henrietta Vincent
472
Sporantastic Baileys Fudge  
469
Pharises Gypsy Flamenco  
470
Tayowen Touch Of Ectasy At Braxton  
 
92. A.V.N.S.C. Gundog - Open
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
480
Eilandon Tom Pink JW  
477
Lochlomond Flower  
475
Taniswood Precious Jade At Kolfor  
474
Cedar Sunset  
 
Gundog Group - (Group Winners)
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
464
Riqitta Authentic (Irish Setter)  
377
Lochtaymor A Diamond Jewel At Glormhorcu (Golden Retriever)  
420
SH CH Magregor Pukka SH CM JW (German Shorthaired Pointer)  
430
SH CH Bannonbrig Al Fresco SH CM (Italian Spinone)  
 
93. A.V. Gundog - Minor Puppy
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
483
Haydene Meant To Be At Shiresmill  
497
Ronjale Rock A Fella  
487
Rewari Echo Beach At Drumonagh  
489
Hollutrix Lafita Cum Claychalk  
 
94. A.V. Gundog - Puppy
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
366
Lochtaymor The Plainsman At Glormhorcu  
400
Crammondkirk Morning Mist  
505
Maursett Murtagh At Eilandon  
507
Eyevalley Macallan  
 
95. A.V. Gundog - Graduate
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
471
Beagmhor Henrietta Vincent  
428
Montecani Quella D'Oro Del Quebaikei  
457
Lotushill Misdemeanor  
469
Pharises Gypsy Flemenco  
 
96. A.V. Gundog - Open
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
477
Lochlomond Flower  
508
Greyfurs Gina Gee SH CM  
406
Velvetine Dawns Early Lite  
 
97. A.V. Gundog - Veteran
Judge: Ms M Hunter (Braidmount)
512
Lochtaymor Jack Frost At Glormhorcu SH CM JW  
409
Velvetine Little Angel  
UTILITY GROUP
 
98. Akita - Open
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
515
Gilvaris Under A Spell
518
Gilvaris Wicked Angel  
 
99. French Bulldog - Open
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
527
Tommyville Tartan Ribbon At Greusaiche
525
Chelmbull Highland Queen  
526
Iroko Peggy Su  
 
100. Bulldog - Open
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
532
Izzy Heirs Apparent
530
Taybull Dylanesque  
531
Jaminic Yabba Dabba By Glastonbull  
529
Pamazande Valentinos Legend SH CM  
 
101. Boston Terrier - Open
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
536
Triogen Tamarisk
534
Triogen Thamara At Kiarzo  
538
Mathio One And Only  
 
102. Miniature Schnauzer - Post Graduate
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
541
Kedsan Whitewash
548
Macbev Let The Sparks Fly  
 
103. Miniature Schnauzer - Limit
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
549
Wilharman Ben Galese  
 
104. Miniature Schnauzer - Open
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
553
Samavai Fired Up SH CM  
550
Acasia Showtime Girl SH CM  
 
105. Schnauzer - Open
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
557
Achnacarry Tiffys Girl
554
Commondale Coralie At Ilashi  
558
Khanate New Tricks  
555
Rozmic Pewter Lady  
 
106. Lhasa Apso - Graduate
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
564
Polielin Aramis At Cherkhan SH CM  
560
Cheolview Chattyboots  
565
Kenine Sunburst  
563
Hello Panda Belazieth  
 
107. Lhasa Apso - Open
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
564
Polielin Aramis At Cherkhan SH CM
562
Rangimaria Lil Town Flirt  
 
108. Tibetan Terrier - Graduate
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
568
Shatansa Show Stopper Sam  
571
Merrifern Madgenta Girl  
569
Shatansa Silk Cut Sadie  
 
109. Tibetan Terrier - Open
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
573
Siddhartha Hooch
580
Themill Samson Of Drumbathie  
575
Lasang Miss Pepsi At Shatansa SH CM  
578
Merrifern Mimosa Moon  
 
110. German Spitz (Klein) - Open
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
582
Zorro Vom Tor Zum Sauerland Von Livlandean
 
111. Japanese Spitz - Open
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
585
Dunnorthac Mika
 
112. Shih Tzu - Open
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
589
Permac Summer Knight
 
113. Japanese Shiba Inu - Open
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
590
Kyoshi Devil May Care (IKC)
592
Lethnot Dixie Chick  
594
Cherkhan Buffalo Soldier JW SH CM  
593
Lethnot Stonewall Jackson  
 
114. Poodle (Standard) - Open
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
599
Somanic Style By Design At Clanese
600
Sankersty Glitz & Glamour  
 
115. Poodle (Miniature) - Open
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
601
Calmaric Countdown
602
Sariante Clear Bliss  
 
116. A.V.N.S.C. Utility - Graduate
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
604
Nixtev Raziel  
606
Berryley Pocket Rocket  
605
Reesburs Rainbow Warrior  
 
117. A.V.N.S.C. Utility - Open
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
608
Kichigai Limited Edition
610
Zhoubaba License To Kill  
606
Berryley Pocket Rocket  
609
Smart Boy Prince  
 
Utility Group - (Group Winners)
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
536
Triogen Tamarisk (Boston Terrier)  
564
Polielin Aramis At Cherkhan SH CM (Lhasa Apso)  
590
Kyoshi Devil May Care (IKC) (Japanese Shiba Inu)  
599
Somanic Style By Design At Clanese (Standard Poodle)  
 
118. A.V. Utility - Minor Puppy
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
590
Kyoshi Devil May Care (IKC)  
548
Macbev Let The Sparks Fly  
528
Asharlo A Million Love Songs  
518
Gilvaris Wicked Angel  
 
119. A.V. Utility - Puppy
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
617
Diamond Black Magic Among Cherkhan  
604
Nixtev Raziel  
554
Commondale Coralie At Ilashi  
530
Taybull Dylanesque  
 
120. A.V. Utility - Graduate
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
541
Kedsan Whitewash  
527
Tommyville Tartan Ribbon At Greusaiche  
585
Dunnorthac Mika  
606
Berryley Pocket Rocket  
 
121. A.V. Utility - Open
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
527
Tommyville Tartan Ribbon At Greusaiche  
541
Kedsan Whitewash  
606
Berryley Pocket Rocket  
577
Coroinn Smokey Quartz  
 
122. A.V. Utility - Veteran
Judge: Mr R Dunlop (Habiba)
621
Cherkhan Rythm'n Blues At Lethnot SH CM  
619
Komargo Black And Bouncy  
622
Starshan Twelfth Of Never SH CM  
555
Rozmic Pewter Lady  
 
IMPORT REGISTER
 
123. A.V. Import Register - Open
Judge: Mr S Payne (Habiba)
630
Louiston Logie Bare  
627
Springhaze Charisma  
631
Louiston Unforgetable  
629
Chiceron Delilah Blue At Muirlock  
 
TOY GROUP
 
124. Cavalier King Charles Spaniel - Graduate
Judge: Mr S Payne (Habiba)
638
Sorata I Am What I Am At Grajenco  
635
Jeilohn Brambles  
636
Adorlege Priceless At Tangledwood  
633
Volney Tabasco  
 
125. Cavalier King Charles Spaniel - Post Graduate
Judge: Mr S PaYne (Habiba)
638
Sorata I Am What I Am At Grajenco  
643
Rothes Hazel At Carleny  
641
Blairburn Bits N Bobs Of Calaten SH CM  
636
Adorlege Priceless At Tangledwood  
 
126. Cavalier King Charles Spaniel - Open Dog
Judge: Mr S Payne (Habiba)
648
Jeilohn Coinneach
646
Sorata Beckham At Marisk  
645
Spindlepoint Covent Garden SH CM  
647
Costara Ruadh At Lyncraeg  
 
127. Cavalier King Charles Spaniel - Open Bitch
Judge: Mr S Payne (Habiba)
638
Sorata I Am What I Am At Grajenco  
 
128. Chihuahua (Smooth Coat) - Open
Judge: Mr S Payne (Habiba)
No results - Either no entries or all were absent
 
129. Chihuahua (Long Coat) - Open
Judge: Mr S Payne (Habiba)
654
Tampico Go Solo At Silvy
653
Taylarig Shooting Star  
656
Princess Peach  
 
130. Papillon - Graduate
Judge: Mr S Payne (Habiba)
666
Craigaber Timewatch JW  
665
Craigaber Rolex  
667
Craigaber Time Flies  
668
Pamhurst Rainman  
 
131. Papillon - Open
Judge: Mr S Payne (Habiba)
671
Meerwings The Swallow Tale By Pyatshaw
676
Wee Angus Of Adinaken SH CM  
672
Pyatshaw Ravel  
673
Meerwings A Butterfly Story  
 
132. Griffon Bruxellois - Open
Judge: Mr S Payne (Habiba)
683
Gilderoak By Royal Command At Grajenco
684
Grajenco Klass Act Calanru  
679
Rhodon Sonny Jim  
685
Grajenco Royal Male  
 
133 Miniature Pinscher - Open
Judge: Mr S Payne (Habiba)
690
Allanabru She's The One
 
134. Pomeranian - Graduate
Judge: Mr S Payne (Habiba)
692
Carripom Claud Van Dan Von Zaandam  
693
Zaandam Whirlwind Rupert  
 
135. Pomeranian - Open
Judge: Mr S Payne (Habiba)
696
Oakmyst All That Jazz At Taylarig
695
Aikvaiven Ugnele Lauras Mit Zaandam IMP  
 
136. Chinese Crested - Open
Judge: Miss J McLelland (Springwaves)
698
Helydon Limited Edition  
697
Nisyros Arapaho  
700
Bryelis Put A Spell On You At Baojin  
701
Bryelis Santa Claws Is Here At Zaffarella  
 
137. Pug - Graduate
Judge: Miss J McLelland (Springwaves)
705
Gentlemen Prefer Blondes  
706
Yakee Black Opal  
707
Prince Codi  
 
138. Pug - Open
Judge: Miss J McLelland (Springwaves)
717
Zheridons Princess Kitana SH CM JW
715
Ffain Will I Am Winenbru  
718
Habiba Capercaillie At Uisdean  
 
139. A.V.N.S.C. Toy - Graduate
Judge: Mr S Payne (Habiba)
720
Yakee Bewitched  
719
Clanese Sole Survivor  
722
Ingerdorm Cyndi  
 
140. A.V.N.S.C. Toy - Open
Judge: Mr S Payne (Habiba)
724
Clynymona Hercules Morse At Ingerdorm SH CM
725
Chevawn Hot Shot  
 
Toy Group (Group Winners)
Judge: Mr S Payne (Habiba)
724
Clynymona Hercules Morse At Ingerdorm SH CM (Bolognese)  
698
Helydon Limited Edition (Pomeranian)  
717
Zheridons Princess Kitana SH CM JW (Pug)  
648
Jeilohn Coinneach (Cavalier King Charles Spaniel)  
 
141. A.V. Toy - Minor Puppy
Judge: Mr S Payne (Habiba)
729
Jonsville Secret Fortune  
684
Grajenco Klass Act Calanru  
728
Jeilohn Lily Of Patras  
685
Grajenco Royal Male  
 
142. A.V. Toy - Puppy
Judge: Mr S Payne (Habiba)
737
Starforth Voyage Of Love  
693
Zaandam Whirlwind Rupert  
735
Tampico Sweet Talking Guy At Silvy  
731
Bootiful Byrony To Sylvnoscorpo  
 
143. A.V. Toy - Graduate
Judge: Mr S Payne (Habiba)
636
Adorlege Priceless At Tangledwood  
662
Cavillon Wish Upon A Rainbow  
653
Taylarig Shooting Star  
144. A.V. Toy - Open
Judge: Mr S Payne (Habiba)
696
Oakmyst All That Jazz At Taylarig  
 
145. A.V. Toy - Veteran
Judge: Mr S Payne (Habiba)
741
Glenscot Happy Tartan Lad At Cavillon SH CM  
649
Cavallino Jaeger  
637
Sandbrae Rockabye  
 
JUNIOR HANDLING
 
146. Junior Handling 6-11 yrs
Judge: Miss J McLelland (Springwaves)
413
Chloe McDonald (Aged 10)  
548
Emily J Willingale (Aged 10)  
286
Louise Downing-Christie (Aged 9)  
719
Hannah Furey (Aged 8)  
 
147. Junior Handling 12-16 yrs
Judge: Miss J McLelland (Springwaves)
573
Chloe Rhona Auld (Aged 15)
714
Ria Johnston  
 
VARIETY CLASSES
 
148. A.V. Bred By Exhibitor - Open
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
548
Macbev Let The Sparks Fly  
262
Kindeace Jumping Jak Flash  
263
Kindeace See Emily Play  
585
Dunnorthac Mika  
 
149. A.V. Not Bred By Exhibitor - Open
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
260
Abydachs Summer Dream At Kindeace  
606
Berryley Pocket Rocket  
479
Thandiwe Veni Vidi Vici  
140
Power Of Dreams From Pictland  
 
150. A.V.P.C.C. Stakes - Puppy
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
354
Sybster Scarasta  
548
Macbev Let The Sparks Fly  
617
Diamond Black Magic Among Cherkhan  
507
Eyevalley Macallan  
485
Drumwhaur King Of Hearts  
 
151. A.V.P.C.C. Stakes - Open Dog
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
460
Mayfred Magnifico  
564
Polielin Aramis At Cherkhan SH CM  
430
SH CH Bannonbrig Al Fresco SH CM  
262
Kindeace Jumping Jak Flash  
479
Thandiwe Veni Vidi Vici  
 
152. A.V.P.C.C. Stakes - Open Bitch
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
606
Berryley Pocket Rocket  
264
Sonic Fancy Free At Kindeace SH CM  
148
Bo Peeps Fastasleep  
260
Abydachs Summer Dream At Kindeace  
406
Velvetine Dawns Early Lite  
 
153. A.V. Brace - Open
Judge: Mr T McGowan (Westoak)
H
Cathro's Brace of Pekingese  
G
Hargrave's Brace of Cavalier King Charles Spaniels  
A
McFarlane's Brace of Cocker Spaniels  
F
Willingale's Brace of Miniature Schnauzers