PRINCIPAL WINNERS
Judge: Mrs S. Blackmore (Melanter)
Best In Show64CH Edengrove Fair Dinkum (Whippet)
Res. Best In Show565Caladonia Slainte Mhath (Shetland Sheepdog)
Best Special Minor Puppy304Veltuds Summer Lovin (Pomeranian)
Best Special Puppy89Bothlyn Brigadoon (Min. Wire-Haired Dachshund)
Best Special Veteran180IR CH Zanobel Vol Solitaire SH CM (Giant Schnauzer)

HOUND GROUP
 
1. Beagle - Graduate
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
1
Bruadair Lag An Rata JW SH CM
2
Rhiconich Kirk  
 
2. Beagle - Open
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
3
Black Guiness Bob  
 
3. Afghan Hound - Open
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
7
Tulak The Navigator At Dargai
 
4. Borzoi - Open
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
8
Ryazan Delilah Of Rivenswift
 
5. Deerhound - Graduate
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
16
Kessoch Marsco Of Greystiel
10
Cusidh Eilid  
12
Kessoch Black Sam Bellamy  
9
Cusidh Caol Muile  
 
6. Deerhound - Open
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
24
Lyart Yea Verily  
19
Moireach Flyer Of Fingon  
 
7. Rhodesian Ridgeback - Open
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
26
Kiromol Its All About Me At Kikeba
 
8. Dachshund (Long-Haired) - Open
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
34
Owlery Destroyer At Kindeace SH CM JW
33
Kindeace Jumping Jak Flash  
32
Kindeace Annie Get Ya Gun  
31
Abydachs Summer Dream At Kindeace  
 
9. Dachshund (Wire-Haired) - Open
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
36
Sonic Fancy Free At Kindeace
37
Sonic Foot Loose At Kindeace  
 
10. Basset Hound - Graduate
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
39
Kelansue Miep Gies
40
Burnvale Lady Sadie  
42
Kelansue She's The One  
43
Kelansue Working On A Dream  
 
11. Basset Hound - Open
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
45
Burnvale Mighty Quinn  
44
Burnvale Chalice  
48
Faburn Lomond At Kelansue SH CM  
46
Burnvale Zaphirah  
 
12. Petit Basset Griffon Vendeen - Open
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
51
Maudaxi Bridget Bordeaux
52
Maudaxi McQuene Roly Poly  
50
Maudaxi Arizona Angel  
 
13. Whippet - Graduate
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
56
Willingwisp Moon Dust At Aberlark  
55
Turnstone Lady Of The Desert  
58
Collooney Billie Jean At Lorbri  
54
Aberlark Royal Rumba  
 
14. Whippet - Open
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
64
CH Edengrove Fair Dinkum
62
Dumyat Little Cracker  
60
Kirghiz Scarlet Sunrise  
65
Froal Kolacube  
 
15. A.V.N.S.C. Hound - Graduate
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
70
Bothlyn Wild Rose  
67
Chenil D'Anja Jasmin Disney Of Tarmachan (NLD IMP)  
74
Scotiablue Lily Bell  
66
Boughton Blazing Bridges At Hallimans  
 
16. A.V.N.S.C. Hound - Open
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
83
Tarmachan Albanwr
81
Zordia's Ajani  
77
CH Mistweave Maisie May SH CM  
78
Sharlamane The Brigadier SH CM  
 
Hound Group - (Group Winners)
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
64
CH Edengrove Fair Dinkum (Whippet)  
83
Tarmachan Albanwr (GBGV)  
36
Sonic Fancy Free At Kindeace (Wire-Haired Dachshund)  
16
Kessoch Marsco Of Greystiel (Deerhound)  
 
17. A.V. Hound - Minor Puppy
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
87
Trezeguet Treacle Sponge At Maudaxi  
86
Burnvale Noisette  
 
18. A.V. Hound - Puppy
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
89
Bothlyn Brigadoon  
51
Maudaxi Bridget Bordeaux  
91
Cornstalk Moon Walk  
43
Kelansue Working On A Dream  
 
19. A.V. Hound - Graduate
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
66
Boughton Blazing Bridges At Hallimans  
75
Ruweis Izdihaar  
94
Northern Star Lady  
76
Bothlyn Symphony  
 
20. A.V. Hound - Open
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
95
Mistweave Messa Round At Hallimans  
 
21. A.V. Hound - Veteran
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
96
Tarmachan Nulli Secundus SH CM  
98
Sukeshi Village Gossip At Zalmeerah SH CM  
48
Faburn Lomond At Kelansue SH CM  
19
Moireach Flyer Of Fingon  
 
IMPORT REGISTER
 
22.A.V.Import Register - Open
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
101
Anharbn Bluebayou Among Allanabru  
 
WORKING GROUP
 
23. Boxer - Graduate
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
110
Kiranjon Wish Upon A Star  
105
Pictland Norseman  
107
Taranut Naughty Story  
108
Rudino Sunday Best  
 
24. Boxer - Open
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
113
Pictland Heir To Midlin'
118
Kiranjon Thats Amore  
115
Melvichs Iorek Byrnison At Drachenfel  
 
25. Rottweiler - Graduate
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
123
Stattlich Up And At Them  
119
Zorgs Gleaming Emerald  
122
Jantavia Phoenix Rising  
 
26. Rottweiler - Open
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
125
Varenka The Maestro
126
Varenka The Marksman SH CM  
124
Reikkson Ready For Action JW  
127
Seittor The Godfather At Jarmichel  
 
27. Dobermann - Graduate
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
129
Supeta's Secret Wizard At Dronski  
131
Camperdown Glas Tullachen  
130
Camperdown Cairn Aosda  
 
28. Dobermann - Open
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
133
Supeta's Feelin' Hot Hot Hot At Toffarbach
132
Jodaseen Jamiroquai  
 
29. Great Dane - Graduate
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
138
Tawnybrae Three Against One At Iluvadane  
135
Lomondane Am Peely Wally  
137
Lomondane Ma Heids Mince  
134
Lomondane Am No Glaikit  
 
30. Great Dane - Open
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
139
Lomondane Its Nae Bother JW
143
Mohos Secret Gift At Fyrdraca  
143
Garsak By Appointment  
 
31. Hovawart - Graduate
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
146
Tyhelva Neo Nexus  
145
Fasskoleys Silkie  
 
32. Hovawart - Open
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
147
Hovwaerts Jiska
148
Minches Chief Riever  
149
Minches Kees Killarney  
 
33. Bernese Mountain Dog - Open
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
152
Sanmarwell A Tric In The Tail
150
Clanquaich Im Art Ha  
 
34. Siberian Husky - Graduate
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
155
Snowracers Dark Shaddow  
153
Zakistorti Irish Shamrock  
154
Nasa Miituk With Itanca  
159
Frostyfurs Zeus  
 
35. Siberian Husky - Open Dog
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
160
Kopieterra's Emerald Echoes
161
Icynights Togans Mist At Podricals  
163
Frostyfurs Santa Paws  
 
36. Siberian Husky - Open Bitch
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
155
Snowracers Dark Shaddow  
164
Podrical's Jetset Jilly  
154
Nasa Miituk With Itanca  
 
37. A.V.N.S.C. Working - Graduate
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
166
Blacktide Deep Secret
167
Clanquaich Byn A Cho Chil  
170
Sundabish Sophia With Dalbrae  
171
Red Hot Rory  
 
38. A.V.N.S.C. Working - Open
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
172
Shadlian Cream Cracker  
174
Shepherdsway The Big Chill At Khakassia  
173
Shepherdsway Little Chill At Khakassia  
 
Working Group - (Group Winners)
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
125
Varenka The Maestro (Rottweiler)  
133
Supeta's Feelin' Hot Hot Hot At Toffarbach (Dobermann)  
139
Lomondane Its Nae Bother JW (Great Dane)  
166
Blacktide Deep Secret (Newfoundland)  
 
39. A.V. Working - Minor Puppy
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
176
Taranut Typecast  
177
Kiranjon On The Razzle  
131
Camperdown Glas Tullachen  
 
40. A.V. Working - Puppy
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
129
Supeta's Secret Wizard At Dronski  
178
Stemones Trump Card On Pictland  
179
Snobruk Dreamseeker  
 
41. A.V. Working - Graduate
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
152
Sanmarwell A Tric In The Tail  
155
Snowracers Dark Shaddow  
123
Stattlich Up And At Them  
170
Sundabish Sophia With Dalbrae  
 
42. A.V. Working - Open
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
160
Kopieterra's Emerald Echoes  
155
Snowracers Dark Shaddow  
123
Stattlich Up And At Them  
 
43. A.V. Working - Veteran
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
180
IR CH Zanobel Vol Solitaire SH CM  
182
Dalbrae Toccata  
181
Wayreths Echo Of The Sinner With Itanca  
 
TERRIER GROUP
 
44. Staffordshire Bull Terrier - Open
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
183
Leadstaffs Reflection
 
45. Border Terrier - Graduate
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
184
Dandyhow Myrtle  
185
Donachain Dalavich  
 
46. Border Terrier - Open
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
184
Dandyhow Myrtle
186
Almondglen Explorer Of Abbeyglen  
187
Littlehill Orbit  
 
47. Fox Terrier (Smooth) - Open
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
189
Turflindie Mr Music Master At Terrahawk
191
Turflindie Maestro Please  
192
Turflindie Miss Symphonee  
193
Turflindie Trumbones At Dawn  
 
48. West Highland White Terrier - Open
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
196
Pentangle Penny Lane
195
Pentangle Aramis  
198
Drumsheugh White Mischief SH CM  
 
49. Cairn Terrier - Open
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
199
Sybster Sonja
 
50. A.V.N.S.C. Terrier - Junior
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
203
Glorfindel Secret Service  
200
Muliebrity Crowning Glory  
202
Lam-Baias Mad Max At Marrcrieff  
201
Forever True From Glazebrooke  
 
51. A.V.N.S.C. Terrier - Graduate
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
208
Thistleaire Cracklin Rosie  
210
Kirktonhill Look No Further  
213
Ratheden Silver Sunset  
212
Kirktonhill Come What May  
 
52. A.V.N.S.C. Terrier - Open
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
222
Glorfindel Messalina At Marrcrieff
221
Presto Jill Again  
216
Thistleaire Loch Stroller SH CM  
214
Corrievrackie Garnet SH CM  
 
Terrier Group - (Group Winners)
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
196
Pentangle Penny Lane (WHWT)  
222
Glorfindel Messalina At Marrcrieff (Skye Terrier)  
189
Turflindie Mr Music Master At Terrahawk (Smooth Fox Terrier)  
184
Dandyhow Myrtle (Border Terrier)  
 
53. A.V. Terrier - Minor Puppy
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
No results - Either no entries or all were absent
 
54. A.V. Terrier - Puppy
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
189
Turflindie Mr Music Master At Terrahawk  
191
Turflindie Maestro Please  
211
Original Blaze By Graydbrooke  
192
Turlindie Miss Symphonee  
 
55. A.V. Terrier - Open
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
186
Almondglen Explorer Of Abbeyglen  
214
Corrievrackie Garnet SH CM  
205
Corrievrackie Opal SH CM  
 
56. A.V. Terrier - Veteran
Judge: Mr T Huxley (Robroyd)
216
Thistlaire Loch Stroller SH CM  
225
CH Sybster Spring Time SH CM  
226
Glendaterra Two Timer  
 
TOY GROUP
 
57. Cavalier King Charles Spaniel - Graduate
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
230
Rothes Hazel At Carleny
229
Sorata I Am What I Am  
228
Sandbrae Rockabye  
 
58. Cavalier King Charles Spaniel - Limit
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
230
Rothes Hazel At Carleny  
 
59. Cavalier King Charles Spaniel - Open Dog
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
234
Sorata Beckham  
232
Cavilera Cuba  
235
Cavallino Jaeger  
 
60. Cavalier King Charles Spaniel - Open Bitch
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
No results - Either no entries or all were absent
 
61. Chihuahua (Smooth Coat) - Open
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
238
Hollmar Fame And Fortune At Belldinla
 
62. Chihuahua (Long Coat) - Open
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
243
Copymear Casey Jones
244
Princess Peach  
242
Belldinla Ambers Delight  
 
63. Papillon - Graduate
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
254
Pamhurst Rainman  
251
Craigaber Timewatch JW  
252
Pyatshaw Ravel  
250
Pamhurst Little Fallon  
 
64. Papillon - Open
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
259
Papplewick Pretty In Pink At Adinaken JW SH CM
257
Meerwings The Swallow Tale By Pyatshaw  
256
Calajoy Firecracker  
258
Pamhurst He's A Catch For Evarclasi  
 
65. Griffon Bruxellois - Open
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
266
Gilderoak By Royal Commend At Grajenco
260
Marquant Rudolph Valentino  
263
Gilderoak James Bond  
261
Castafiore Noir Desir  
 
66. Miniature Pinscher - Open
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
268
Allanabru Miss Upsy Daisy
267
Allanabru Devishly Dashing  
269
Allanabru She's The One  
 
67. Chinese Crested - Open
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
274
Bryelis Lets Go Commanchie At Nisyros
273
Helydon Limited Edition  
271
Nisyros Arapaho  
272
Shulune Pillow Talk With Clanest  
 
68. Pomeranian - Graduate
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
279
Carripom Zachariah
280
Oakmyst All That Jazz  
277
Veltuds Black Tara  
278
Zaandam Ice Fox Nadia  
 
69. Pomeranian - Open
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
286
Taylarig Loving Teddy Bear  
284
Aikvaiven Ugnele Lauras Mit Zaandam IMP  
 
70. Pug - Graduate
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
290
Marbelton What A Guy At Zobear  
292
Gramatti Roller Coaster  
295
Prince Codi  
294
Xenos Black He's Xavier At Alcaeus  
 
71. Pug - Open
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
300
Zheridons Princess Kitana SH CM JW
298
Gramatti Celtic Princess  
290
Marbelton What A Guy At Zobear  
295
Prince Codi  
 
72. A.V.N.S.C. Toy - Graduate
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
302
Chevawn Hot Shot  
301
Stemarie Sapphire  
 
73. A.V.N.S.C. Toy - Open
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
303
Hobkirk Magic Star
 
Toy Group - (Group Winners)
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
274
Bryelis Lets Go Commanchie At Nisyros (Chinese Crested)  
300
Zheridons Princess Kitana (Pug)  
238
Hollmar Fame And Fortune At Belldinla (Smooth Coat Chihuahua)  
268
Allanabru Miss Upsy Daisy (Min. Pinscher)  
 
74. A.V. Toy - Minor Puppy
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
304
Veltuds Summer Lovin  
244
Princess Peach  
306
Cavillon Wish Upon A Rainbow  
305
Cavillon Over The Rainbow  
 
75. A.V. Toy - Puppy
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
307
Cavilera Delta Dawn  
279
Carripom Zachariah  
229
Sorata I Am What I Am  
302
Chevawn Hot Shot  
 
76. A.V. Toy - Graduate
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
251
Craigaber Timewatch JW  
 
77. A.V. Toy - Open
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
252
Pyatshaw Ravel  
 
78. A.V. Toy - Veteran
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
310
Pyatshaw White Heat  
235
Cavallino Jaeger  
 
GUNDOG GROUP
 
79. Retriever (Golden) - Post Graduate
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
315
Ronjalee Roxy Lady  
314
Earngrove Heartbreaker  
313
Rannaleroch Beinn A'Chroin  
 
80. Retriever (Golden) - Open Dog
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
317
Earngrove Recoil JW
316
Rannaleroch Beinn Bhreac JW  
 
81. Retriever (Golden) - Open Bitch
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
319
Strathain Blonde Bombshell  
318
Rannaleroch Beinn Sgritheall JW  
 
82. Retriever (Flat Coated) - Open
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
No results - Either no entries or all were absent
 
83. Retriever (Labrador) - Junior
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
328
Crammondkirk Day Dreamer  
327
Delighted Becky At Riverardle  
329
Afinmore Alexandrova  
325
Binnaig Blondie  
 
84. Retriever (Labrador) - Graduate
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
334
Crammondkirk New Moon
336
Afinmore Antora  
330
Gowrie Midnight Star  
335
Velvetine Dawns Early Light  
 
85. Retriever (Labrador) - Open
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
346
Taraloch Jane Eyre  
339
Binnaig Wild Thyme  
343
Saranden Kita Of Wilenmory  
340
Fasque Lord Brock  
 
86. Hungarian Vizsla - Graduate
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
350
Butanben Valentino  
348
Laveris Irek At Greentimbers  
349
Butanben Juliana  
 
87. Hungarian Viszla - Open
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
353
Greentimbers Zurawski To Calmerell
355
Greentimbers The Sly Fox  
354
Greentimbers Franchi  
358
Kazval Helvelin  
 
88. German Wirehaired Pointer - Open
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
362
IR SH CH Mikicin Magical Moment At Helydon
360
SH CH Benreeda Ghosts Wighoules JW SH CM  
361
Benreeda Zeus  
359
Benreeda Rifleman  
 
89. Weimaraner - Open
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
No results - Either no entries or all were absent
 
90. Spaniel (Cocker) - Junior
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
366
Lynshow Suzume At Zheridons  
364
Totenkopf Day Dreamer  
 
91. Spaniel (Cocker) - Graduate
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
368
Lynwater Red Kite
370
Strathturret Wildest Dream  
369
Strathturret Bossy Boots  
 
92. Spaniel (Cocker) - Limit
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
372
Laveris Konrad At Lynshow  
373
Strathturret Moonwalker  
 
93. Spaniel (Cocker) - Open
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
375
Strathturret Boogie Woogie  
374
Lynshow Sineubhar  
 
94. Gordon Setter - Open
Judge: Mrs C Borthwick (Lotushill)
378
Capledrae Lairds Sister
380
Boyers Strauss  
379
Gaidheal Tosca Of Lainnireach  
376
Celtaur Colada At Capledrae  
 
95. English Setter - Open
Judge: Mrs C Borthwick (Lotushill)
384
Swannery Valentino's Legacy To Caspellwynd SH CM
383
Bournehouse Quest For A Star At Varkasett  
 
96. Irish Setter - Yearling
Judge: Mrs C Borthwick (Lotushill)
390
Drumwhaur Good As Gold
389
Brabrook Flash Harry At Montgreenan  
385
Drumwhaur Irish Gold  
388
Glencarron Summer Lovin JW  
 
97. Irish Setter - Graduate
Judge: Mrs C Borthwick (Lotushill)
396
Mayfred Mr Magnifico
395
Glencarron Olympic Gold  
397
Drumwhaur Summer Song  
393
Glencarron Golden Moments At Marstead  
 
98. Irish Setter - Open
Judge: Mrs C Borthwick (Lotushill)
405
Tatterslee Bon Affectueux Avec Montgreenan  
408
Lyngor Wisdom  
406
Kettlehills Star Trouper  
399
Kettlehills Love Me Tender SH CM  
 
99. A.V.N.S.C. Gundog - Graduate
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
411
Bejamac Satin N Lace
410
Whipspan Solo  
 
100. A.V.N.S.C. Gundog - Open
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
No results - Either no entries or all were absent
 
Gundog Group - (Group Winners)
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
317
Earngrove Recoil JW (Golden Retriever)  
411
Bejamac Satin N Lace (Welsh Springer Spaniel)  
368
Lynwater Red Kite (Cocker Spaniel)  
396
Mayfred Mr Magnifico (Irish Setter)  
 
101. A.V. Gundog - Minor Puppy
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
417
Greentimbers Laurel At Redhunt  
418
Totenkopf Pure Indulgence  
416
Greentimbers Veronica  
329
Afinmore Alexandrova  
 
102. A.V. Gundog - Puppy
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
313
Rannaleroch Beinn A'Chroin  
425
Wishuswell Soldier On  
366
Lynshow Suzume At Zheridons  
421
Rewari Euphoria For Drumonagh  
 
103. A.V. Gundog - Graduate
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
359
Benreeda Rifleman  
333
Wilenmory Velvet Shadow  
337
Arlickhill Grebe  
 
104. A.V. Gundog - Open
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
343
Saranden Kita Of Wilenmory  
335
Velevtine Dawns Early Lite  
 
105. A.V. Gundog - Veteran
Judge: Mrs S Hudspith (Orana)
360
SH CH Benreeda Ghosts Wighoules JW SH CM  
426
Capledrae Whaes Like Us  
408
Lyngor Wisdom  
404
Cataluna Smart Alec At Montgreenan  
 
UTILITY GROUP
 
106. Akita - Open
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
431
Redwitch All That And More
429
Redwitch Serious Business At Lethnot  
430
Kaydanmy Midnight Spirit  
428
Aftikas New York Yankee At Lethnot  
 
107. French Bulldog - Open
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
434
Iroko Youth Dew
 
108. Bulldog - Open
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
436
Pamazande Valentinos Legend SH CM
435
Bullisimo Heeza A Geeza  
439
Melafella The Knockout  
 
109. Miniature Schnauzer - Post Graduate
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
444
Wilharman Ben Galese
441
Kedsan Whitewash  
440
Olecrose Black Mustard  
443
Olecrose Sweet Mace  
 
110. Miniature Schnauzer - Limit
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
451
Starshan Twelfth Of Never SH CM  
440
Olecrose Black Mustard  
442
Lichstone Midnite Mystique  
450
American Warrior  
 
111. Miniature Schnauzer - Open
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
457
Samavai Fired Up SH CM  
453
Acasia Showtime Girl SH CM  
454
Risepark American Blend  
 
112. Schnauzer - Open
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
463
Achnacarry Lady Penelope
459
Rozmic Pewter Lady  
462
Khanate New Tricks  
 
113. Lhasa Apso - Graduate
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
465
Nemmi Indefinite For Zaylon  
468
Terendak's Rianna At Cherkhan  
466
Spyanki Exquisite Kisses  
467
Rossgilde Tis A Key To Dream Of Cherkhan SH CM  
 
114. Lhasa Apso - Open
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
469
Zanamop Second Time Around For Zaylon
470
Luekiki Diemos To Spyanki JW SH CM  
468
Terendak's Rianna At Cherkhan  
467
Rossgilde Tis A Key To Of Cherkhan SH CM  
 
115. Tibetan Terrier - Graduate
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
472
Kashi Xtreme Chic At Shatansa SH CM
471
Siddhartha Hooch  
473
Merrifern Magenta Girl  
 
116. Tibetan Terrier - Open
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
476
Merrifern Mimosa Moon  
474
Lasang Miss Pepsi At Shatansa SH CM  
477
Kalsang Have A Gamble  
 
117. Keeshond - Open
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
478
Kichigai Limited Edition
479
Reesburs Rainbow Warrior  
 
118. Japanese Spitz - Open
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
481
Dunnorthac Mika
480
Dunnorthac Hatsuka  
482
Houndbrae Dancing Flame Del Dunnorthac  
 
119. Shih Tzu - Graduate
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
485
Thaisu Madam X For Kimevan
484
Shirshaun Init Tu Winit  
 
120. Shih Tzu - Open
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
488
Shirshaun Hells Angel  
489
Kimevan No Ordinary Boy  
487
Thaisu Morning Glory Von Queshian  
 
121. Japanese Shiba Inu - Open
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
495
Cherkhan Magic N Ice JW
497
Cherkhan Kaito Star JW SH CM  
493
Rynard Pheonix At Lethnot  
492
Lethnot Stonewall Jackson  
 
122. Poodle (Standard) - Open
Judge: Mr I McConnell (Frolita)
503
Sankersty Glitz & Glamour
498
Pitfour Piping Hot  
 
123. Poodle (Toy) - Open
Judge: Mr I McConnell (Frolita)
No results - Either no entries or all were absent
 
124. Poodle (Miniature) - Open
Judge: Mr I McConnell (Frolita)
No results - Either no entries or all were absent
 
125. A.V N.S.C. Utility - Graduate
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
509
Flying Carpets Hunky Copilot
507
Kartmel Goshenite In Livlandean  
508
Roshven Silly Wizard  
 
126. A.V.N.S.C. Utility - Open
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
511
Zorro Vom Tor Zum Sauerland Von Livlandean  
513
Balgay Kayleighs Choice  
 
Utility Group - (Group Winners)
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
478
Kichigai Limited Edition (Keeshond)  
485
Thaisu Madam X For Kimevan (Shih Tzu)  
509
Flying Carpets Hunky Copilot (Tibetan Spaniel)  
444
Wilharman Ben Galese (Min. Schnauzer)  
 
127. A.V. Utility - Minor Puppy
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
516
Polielin Aramis At Cherkhan  
515
Rangimaria Lil Town Flirt  
434
Iroko Youth Dew  
514
Rangimaria Chantilly Lace  
 
128. A.V. Utility - Puppy
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
484
Shirshaun Init Tu Winit  
519
Lwthnot Dixie Chick  
518
Shatansa Silk Cut Sadie  
498
Pitfour Piping Hot  
 
129. A.V. Utility - Graduate
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
441
Kedasan Whitewash  
479
Reesburs Rainbow Warrior  
 
130. A.V. Utility - Open
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
453
Acasia Showtime Girl SH CM  
479
Reesburs Rainbow Warrior  
 
131. A.V. Utility - Veteran
Judge: Mrs A McConnell (Frolita)
512
Torfness Who's Luk N Now To Queshian SH CM  
459
Rozmic Pewter Lady  
524
Cherkhan Rythm'N Blues At Lethnot  
525
Zanamop Rags To Riches At Zaylon SH CM  
 
PASTORAL GROUP
 
132. Border Collie - Yearling
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
528
Forrestwalk Follow Me  
532
Borderbrook The Dauphin  
531
Glendream Strawberry Tart  
533
Dalguise Celtic Rainbow  
 
133. Border Collie - Graduate
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
536
Ravenskirk Ms Independence  
534
Forrestwalk Moment In Time  
 
134. Border Collie - Open Dog
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
539
Borderbrook Show Me
538
Tribboch Mr Dream Merchant  
540
Lord Of The Ring  
 
135. Border Collie - Open Bitch
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
541
Tonkory Mine At Last At Forrestwalk  
545
Tribboch Truly Scrumptious  
544
Locheil Lasting Smile At Borderbrook  
543
Tribboch Thistle Do Me  
 
136. Bearded Collie - Graduate
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
552
Potterdale Cirrius Over Razkal  
546
Talraz Trailblazer  
547
Kiltondale Roxette  
 
137. Bearded Collie - Open
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
556
Bustroc Kissin My Kate
553
Kiltondale Mid-Knight  
 
138. Collie (Rough) - Open
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
563
Lomondvale Chrissy Pressie
 
139. Shetland Sheepdog - Junior
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
565
Caladonia Slainte Mhath
567
Eilnworb Equinox  
564
Its Jack The Lad Again  
566
Shenachie Snowberry  
 
140. Shetland Sheepdog - Graduate
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
582
Drumcauchlie Sundae  
583
Rivvalee Blue Moon  
575
Muireston Prince Charming  
580
Muireston Designer Girl  
 
141. Shetland Sheepdog - Limit
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
589
Rannerdale Pickapocket SH CM  
586
Shedar Elegant Echo  
590
Muireston Golden Charm  
588
Muireston Golden Valentino  
 
142. Shetland Sheepdog - Open Dog
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
594
CH Degallo The Real Deal SH CM JW  
593
Drumcauchlie Two Tone  
592
Myriehewe Dream Lover  
591
Orean The Vagabond  
 
143. Shetland Sheepdog - Open Bitch
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
600
Juxondale Anthemis Of Eilnworb SH CM  
599
Degallo In Cahoots At Ashkirk  
597
Blue Snow  
 
144. Welsh Corgi (Pembroke) - Junior
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
605
Nesden Harris  
602
Whitebarn Samuel Whiskers At Saniaquinto  
604
Nesden Gigha  
603
Marklynne Per Mere BT  
 
145. Welsh Corgi (Pembroke) - Graduate
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
605
Nesden Harris  
 
146. Welsh Corgi (Pembroke) - Open
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
610
Vuedor Circle Of Light At Marklynne
605
Nesden Harris  
611
Nesden Dawn Patrol  
 
147. A.V.N.S.C. Pastoral - Graduate
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
616
Karasea On A Carousel
614
Kasari Persikka Infindigo  
617
Croftdouglas Cinderella  
619
Netsrik Get Up And Go  
 
148. A.V.N.S.C. Pastoral - Open
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
626
Gowerston Just Jenny With Arangath SH CM  
625
Croftdouglas Goldilocks  
623
Ozzypool Spirit Dancer SH CM JW  
621
Foudland Tayyibe Cum Clanquaich  
 
Pastoral Group - (Group Winners)
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
565
Caladonia Slainte Mhath (Shetland Sheepdog)  
556
Bustroc Kissin My Kate (Bearded Collie)  
616
Karasea On A Carousel (Samoyed)  
621
Foudland Tayyibe Cum Clanquaich (Anatolian)  
 
149. A.V. Pastoral - Minor Puppy
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
557
Potterdale Coral Cloud With Franlane  
627
Leterikhills Emma's Angel  
629
Marklynne Per Terram BT  
552
Potterdale Cirrius Over Razkal  
 
150. A.V. Pastoral - Puppy
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
557
Potterdale Coral Cloud With Franlane  
567
Eilnworb Equinox  
630
Leterikhills Emma's Boy  
631
Marklynne Portent  
 
151. A.V. Pastoral - Graduate
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
605
Nesden Harris  
582
Drumcauchlie Sundae  
 
152. A.V. Pastoral - Open
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
626
Gowerston Just Jenny With Arangath SH CM  
 
153. A.V. Pastoral - Veteran
Judge: Mrs M Anderson (Vaila)
634
Letterikhills Fire Princess  
637
Rivvalee Moondust  
635
Tuffeigha Moonlight Waltz  
618
Border Bokay At Netsrik  
 
VARIETY CLASSES
 
154. A.V. Bred By Exhibitor - Open
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
33
Kindeace Jumping Jak Flash  
219
Kirktonhill No Matter What SH CM  
42
Kelansue She's The One  
515
Rangimaria Lil Town Flirt  
 
155. A.V. Not Bred By Exhibitor - Open
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
138
Tawnybrae Three Against One At Iluvadane  
274
Bryelis Lets Go Commanchie At Nisyros  
31
Abydachs Summer Dream At Kindeace  
429
Redwitch Serious Business At Lethnot  
 
156. A.V.P.C.C. Stakes - Puppy
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
43
Kelansue Working On A Dream  
244
Princess Peach  
516
Polielin Aramis At Cherkhan  
 
157. A.V.P.C.C. Stakes - Open Dog
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
33
Kindeace Jumping Jak Flash  
553
Kiltondale Mid-Knight  
337
Gowrie Midnight Star  
 
158. A.V.P.C.C. Stakes - Open Bitch
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
36
Sonic Fancy Free At Kindeace  
219
Kirktonhill No Matter What SH CM  
495
Cherkhan Magic N Ice JW  
 
159. A.V. Brace
Judge: Mrs S Blackmore (Melanter)
D
Allan's Brace Of Miniature Pinschers  
A
Willoughby & Sinclair's Brace Of Whippets  
 
JUNIOR HANDLING
 
160. A.V. Junior Handler (6-11 yrs)
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
J5
Emily J Willingale (Aged 9)
 
161. A.V. Junior Handler (12-16 yrs)
Judge: Mrs C Grant (Linmont)
S3
Angie Clark (Aged 14)