PRINCIPAL WINNERS
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
Best In Show94Jolihem Himself (Staffordshire Bull Terrier)
Res. Best In Show32Papplewick Pretty In Pink At Adinaken JW SH CM (Papillon)
Best Special Minor Puppy542Locheil Great Expectations (Border Collie)
Best Special Puppy481Lomondane Its Nae Bother (Great Dane)
Best Special Veteran421Lyngor Wisdom (Irish Setter)

TOY GROUP
 
1. Cavalier King Charles Spaniel - Graduate
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
4
Tingewood Tomintoul  
1
Delhaze Zofeya At Itsadodal  
2
Sorata Beckham  
 
2. Cavalier King Charles Spaniel - Limit
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
6
Cavilera Cuba
9
Waldor Manhattan Among Celxo  
11
Costara Rufus  
7
Blairburn Bits N Bobs Of Calaten SH CM  
 
3. Cavalier King Charles Spaniel - Open Dog
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
14
Costara Ruadh At Lyncraeg  
9
Waldor Manhattan Among Celxo  
7
Blairburn Bits N Bobs of Calaten SH CM  
8
Pamojill Ryan At Kirkbrae  
 
4. Cavalier King Charles Spaniel - Open Bitch
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
No results - Either no entries or all were absent
 
5. Chihuahua (Smooth Coat) - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
17
Snow Bootzzz Legacy At Clarsach
 
6. Chihuahua (Long Coat) - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
18
Taylarig Shooting Star
 
7. Papillon - Graduate
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
23
Gennasus On A Mission  
25
Pamhurst Rainman  
24
Craigaber Time Flies  
27
Pamhurst Halli Bee  
 
8. Papillon - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
32
Papplewick Pretty In Pink At Adinaken JW SH CM
28
Gennasus On The Right Road  
34
Pamhurst Emnoather  
33
Wee Lucy Of Adinaken SH CM  
 
9. Griffon Bruxellois - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
41
Ffain Facinating Flora At Grajenco
38
Gilderoak James Bond  
42
Gilderoak By Royal Commend At Grajenco  
36
Castafiore Noire Desir  
 
10. Miniature Pinscher - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
44
Allanabru Miss Upsy Daisy
43
Allanabru Devishly Dashing  
 
11. Chinese Crested - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
49
Bryelis Lets Go Comanche At Nisyros
50
Bryelis Put A Spell On You At Baojin  
51
Nisyros Pow Wow  
 
12. Pomeranian - Graduate
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
58
Pakov's Drama Queen  
55
Oakmyst All That Jazz  
53
Carripom Claud Van Dan  
52
Veltuds Black Tara  
 
13. Pomeranian - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
63
CH Degsy Star Man At Pakov JW
64
Earnpride Quickstep  
60
Taylarig LOving Teddy Bear  
62
Degsys Starstruck At Carberry  
 
14. Pug - Graduate
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
68
Zheridons Princess Katana  
66
Gramatti Roller Coaster  
67
Habiba Voulez Vous  
69
Howenvals Justin A Minute  
 
15. Pug - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
68
Zheridons Princess Katana
70
Marbelton What A Guy At Zobear  
73
Habiba Some Like It Hot  
67
Habiba Voulez Vous  
 
16. A.V.N.S.C. Toy - Graduate
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
75
Stemarie Sapphire  
78
Sleepyhollow Maria Callas At Anjuli  
 
17. A.V.N.S.C. Toy - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
79
Shasgav Dizzy Rascal To Sylvnoscorpo SH CM
 
Toy Group - (Group Winners)
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
32
Papplewick Pretty In Pink At Adinaken JW SH CM (Papillon)  
63
CH Degsy Star Man At Pakov JW (Pomeranian)  
41
Ffain Facinating Flora At Grajenco (Griffon Bruxellois)  
6
Cavilera Cuba (Cavalier King Charles Spaniel)  
 
18. A.V. Toy - Minor Puppy
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
84
Pakov's In The Limelight  
38
Gilderoak James Bond  
51
Nisyros POw Wow  
81
Glenhaven Peregrina Pearl  
 
19. A.V. Toy - Puppy
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
70
Marbelton What A Guy At Zobear  
85
Pakovs Pernickity  
53
Carripom Claud Van Dan  
86
Blootoon's Blue Moganer  
 
20. A.V. Toy - Graduate
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
75
Stemarie Sapphire  
78
Sleepyhollow Marie Callas At Anjuli  
55
Oakmyst All That Jazz  
36
Castafiore Noir Desir  
 
21. A.V. Toy - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
60
Taylarig LOving Teddy Bear  
7
Blairburn Bits N Bobs Of Calaten SH CM  
37
Rhodon Sunny Jim  
 
22. A.V. Toy - Veteran
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
33
Wee Lucy Of Adinaken SH CM  
89
CH Allanbru Very Vivacious  
91
Adinaken Wendy's Whizz  
90
Adinaken Haughtons Heather  
 
TERRIER GROUP
 
23. Staffordshire Bull Terrier - Open
Judge: Mr D Todd (Chataway)
94
Jolihem Himself
92
Blazinstaff Volcanic Vogue For Staffknot  
93
Solarstaff Milky Way  
96
Muirlock First Impression  
 
24. Border Terrier - Graduate
Judge: Mr D Todd (Chataway)
99
Tersets Blue Flame
 
25. Border Terrier - Open
Judge: Mr D Todd (Chataway)
104
Joncroft Never Unprepared  
105
Almondglen Explorer Of Abbeyglen  
 
26. Fox Terrier (Smooth) - Open
Judge: Mr D Todd (Chataway)
No results - Either no entries or all were absent
 
27. Scottish Terrier - Open
Judge: Mr D Todd (Chataway)
No results - Either no entries or all were absent
 
28. Cairn Terrier - Open
Judge: Mr D Todd (Chataway)
108
Sybster Shiraz SH CM
 
29. A.V.N.S.C. Terrier - Junior
Judge: Mr D Todd (Chataway)
110
Muliebrity Crowning Glory  
111
Kirktonhill Look No Further  
112
Kirktonhill Come What May  
 
30. A.V.N.S.C. Terrier - Graduate
Judge: Mr D Todd (Chataway)
115
Loofahsa Amareuse  
116
Knowlespring Daredevil Dan With Mitsui SH CM  
117
Cranmoss Amethest  
118
Ratheden Silver Sunset  
 
31. A.V.N.S.C. Terrier - Open
Judge: Mr D Todd (Chataway)
119
Corrievrackie Opal
121
Canicula The Elven Queen  
124
Lynair She's No Lady With Mitsui SH CM  
125
Presto Jill Again  
 
Terrier Group - (Group Winners)
Judge: Mr D Todd (Chataway)
94
Jolihem Himself (Staffordshire Bull Terrier)  
99
Tersets Blue Flame (Border Terrier)  
119
Corrievrackie Opal (Lakeland Terrier)  
108
Sybster Shiraz SH CM (Cairn Terrier)  
 
32. A.V. Terrier - Minor Puppy
Judge: Mr D Todd (Chataway)
127
Pentangle Aramis  
132
Original Blaze By Graydbrooke  
128
Pentangle Penny Lane  
129
Otterston Top Brass  
 
33. A.V. Terrier - Puppy
Judge: Mr D Todd (Chataway)
134
Blazinstaff Reflection  
92
Blazinstaff Volcanic Vogue for Staffknot  
 
34. A.V. Terrier - Open
Judge: Mr D Todd (Chataway)
99
Tersets Blue Flame  
110
Muliebrity Crowning Glory  
105
Almondglen Explorer Of Abbeyglen  
135
Corrie Vrackie Garnet SH CM  
 
35. A.V. Terrier - Veteran
Judge: Mr D Todd (Chataway)
137
Ravelsaye Right Choice For Corrievrackie SH CM  
 
HOUND GROUP
 
36. Beagle - Graduate
Judge: Mr T Johnston (Burnvale)
141
Dapperdawg Forbidden Isle At Benruadh  
142
Bruadair Lag An Rata  
140
Dapperdawg Island Mist  
143
Rhiconich Kirk  
 
37. Beagle - Open
Judge: Mr T Johnston (Burnvale)
141
Dapperdawg Forbidden Isle At Benruadh
145
Misken Lewis At Wyvisview  
146
Bruadair Dealaidh SH CM JW  
 
38. Afghan Hound - Open
Judge: Mr T Johnston (Burnvale)
150
Kharabou Scot The Look At Finix
147
Finix Veldricken  
148
Hubblebub Beira At Finix  
 
39. Borzoi - Open
Judge: Mr T Johnston (Burnvale)
151
Ryazan Delilah At Rivenswift
 
40. Deerhound - Open
Judge: Mr T Johnston (Burnvale)
152
Kinnauld Rogart Craggie
153
Kessoch Machair  
 
41. Rhodesian Ridgeback - Open
Judge: Mr T Johnston (Burnvale)
209
Sonstraal She's A Devil Woman JW
159
Sonstraal The Devil's Waltz  
161
Sonstraal Gabby's Dream SH CM  
158
Sonstraal Chocolate Storm  
 
42. Petit Basset Griffon Vendeen - Open
Judge: Mr T Johnston (Burnvale)
164
Tangaer Rhapsody At Callydena SH CM
163
Maudaxi Arizona Angel  
162
Chantalle Domperignon SH CM  
 
43. Grand Basset Griffon Vendeen - Open
Judge: Mr T Johnston (Burnvale)
No results - Either no entries or all were absent
 
44. Dachshund (Long-Haired) - Open
Judge: Mr T Johnston (Burnvale)
168
Owlery Destroyer At Kindeace SH CM JW
166
Bronia Judas Kiss At Chequevar  
165
Fragglerock Zontor  
167
Bronia Special Legacy  
 
45. Dachshund (Wire-Haired) - Open
Judge: Mr T Johnston (Burnvale)
170
Sonic Fancy Free At Kindeace
171
Sonic Foot Loose At Kindeace  
169
Kindeace See Emily Play  
 
46. Basset Hound - Graduate
Judge: Mrs G Gibson (Badina)
172
Burnvale Imogen  
174
Bulieburn Solar  
 
47. Basset Hound - Open
Judge: Mrs G Gibson (Badina)
175
Burnvale Chalice
 
48. Whippet - Junior
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
178
Citycroft Hold Up A LIght  
 
49. Whippet - Graduate
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
180
Sunstorm North Wind  
179
Laquelardrie Brulle Dor Of Gorewater  
 
50. Whippet - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
183
Kirghiz Scarlet Sunrise
 
51. A.V.N.S.C. Hound - Graduate
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
185
Thundergay My Fair Lady  
190
Safaniyah Fast 'N' Furious Chasing Caryna  
188
Birkhall Balacrus By Shimitoki  
189
Ruweis Izdihaar  
 
52. A.V.N.S.C. Hound - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
196
Zordia's Ajani
198
Birkhall Badru By Shimitoki  
194
AUST. CH. Hadiyyah Samir Of Gorewater  
193
Thundergay Archduke  
 
Hound Group - (Group Winners)
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
141
Dapperdawg Forbidden Isle At Benruadh (Beagle)  
170
Sonic Fancy Free At Kindeace (Wire-Haired Dachshund)  
164
Tangaer Rhapsody At Callydena SH CM (Petit Basset Griffon Vendeen)  
209
Sonstraal She's A Devil Woman (Rhodesian Ridgeback)  
 
53. A.V. Hound - Minor Puppy
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
202
Kindeace Jumping Jak Flash  
200
Blevwil All That Jazz Avec Mistyayre  
201
Kindeace Annie Get Ya Gum  
 
54. A.V. Hound - Puppy
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
208
Kessoch Marsco  
206
Abydachs Summer Dream At Kindeace  
203
Venquest Tango At Denalawyn  
205
Sunstorm Crusader  
 
55. A.V. Hound - Graduate
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
185
Thundergay My Fair Lady  
152
Kinnauld Rogart Craggie  
143
Rhiconich Kirk  
189
Ruweis Izdihaar  
 
56. A.V. Hound - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
193
Thundergay Archduke  
 
57. A.V. Hound - Veteran
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
210
CH. Thundergay Lady Be Good  
212
Milinho Rogue McCoy SH CM  
 
UTILITY GROUP
 
58. Akita - Open
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
214
Ozashi High Hopes For Amory
213
Minioso's Just One Look At Louiston  
215
Redwitch Serious Business At Lethnot  
 
59. Shih Tzu - Graduate
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
No results - Either no entries or all were absent
 
60. Shih Tzu - Open
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
220
Shirshaun Firestorm At Kilbrogan SH SM
 
61. Miniature Schnauzer - Graduate
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
228
Samavai Fired Up
226
Edelhof Ebiezer Copp  
224
Wilharman Ben Galese  
225
Habiba Lady Eleanor  
 
62. Miniature Schnauzer - Open Dog
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
230
Risepark American Blend  
231
Starshan Twelfth Of Never  
 
63. Miniature Schnauzer - Open Bitch
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
235
Macbey Miracles Do Happen  
234
Olecrose Cotton Lavender  
225
Habiba Lady Eleanor  
 
64. Schnauzer - Open
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
239
Achnacarry Tiffys Girl
240
Khanate New Tricks  
238
Achnacarry Sashas Girl  
 
65. Lhasa Apso - Graduate
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
241
Zanamop Second Time Around For Zaylon  
244
Kenine Sunburst  
242
Spyanki Exquisite Kisses  
 
66. Lhasa Apso - Open
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
245
Cheolview Faithful
244
Kenine Sunburst  
247
Luekiki Diemos To Spyanki JW SH CM  
246
Mytilene Fantastic Mr Fox  
 
67. Tibetan Terrier - Graduate
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
250
Kashi Xtreme Chic At Shatansa  
253
Themill Samson Of Drumbathie  
251
Merrifern Madgenta Girl  
249
Siddhartha Hooch  
 
68. Tibetan Terrier - Open
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
255
Lasang Miss Pepsi At Shatansa SH CM  
259
Merrifern Mimosa Moon  
260
Kalsang Have A Gamble  
258
Coroinn Smokey Quartz  
 
69. Keeshond - Open
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
262
Kitchigal Limited Edition
263
Reesburs Rainbow Warrior  
 
70. Poodle (Standard) - Open
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
268
Dorvalle Fiery Fox With Mitsui
266
Pitfour Piperwhyte  
264
Afterglow Red Hot Flamenco  
265
GIB CH Del Zarzoso Hazlo-Otra-Vez  
 
71. Poodle (Toy) - Open
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
271
Vanazzen Dark N'Delicious
270
Janucy A Li'lsomethin SH CM  
274
Streetly Cause For Applause At Vadmar  
273
Neonlite Dazzling Boy  
 
72. Poodle (Miniature) - Open
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
275
Texarkana I'm Your Guy
 
73. Japanese Shiba Inu - Open
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
283
Trixwood Private Dancer For Wollstsiner
278
Lethnot Stonewall Jackson  
276
Trixwood Another Hero  
279
Rynard Phoenix At Lethnot  
 
74. Japanese Spitz - Open
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
285
Dunnorthac Yukio
284
Dunnorthac Hatsuka  
287
Shangamuzo Yuki Natsu Del Dunnorthac  
 
75. French Bulldog - Open
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
289
Moonbeam Shadow Lad
291
Mossport Margarita  
292
Mossport Michelangelo  
 
76. Bulldog - Open
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
295
Ourstyle Nemesis SH CM
294
Pamazande Valentinos Legend SH CM  
293
Pamazande Goddess Urania  
 
77. A.V.N.S.C. Utility - Graduate
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
300
Zhoubaba License To Kill  
 
78. A.V.N.S.C. Utility - Open
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
303
Sheardown Miss Minx At Alcomar
302
Smart Boy Prince SH CM  
306
Komargo Black And Bouncy  
304
Carozza Too Hot Too Handle  
 
Utility Group - (Group Winners)
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
228
Samavai Fired Up (Miniature Schnauzer)  
268
Dorvalle Fiery Fox With Mitsui (Standard Poodle)  
283
Trixwood Private Dancer For wollstsiner (Japanese Shiba Inu)  
303
Sheardown Miss Minx At Alcomar (Boston Terrier)  
 
79. A.V. Utility - Minor Puppy
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
310
Amory Simply The Best  
313
Tommyville Tartan Ribbon At Greusaiche  
311
Nemmi Indefinite For Zaylon  
266
Pitfour Piperwhyte  
 
80. A.V. Utility - Puppy
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
318
Kiyohimes's Look Whos Back With Mitsui  
315
Zanamop's Starr Addition  
226
Edelhof Ebiezer Copp  
213
Minioso's Just One Look At Louiston  
 
81. A.V. Utility - Graduate
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
263
Reesburs Rainbow Warrior  
238
Achnacarry Sashas Girl  
285
Dunnorthac Yukio  
 
82. A.V. Utility - Open
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
263
Reesburs Rainbow Warrior  
230
Risepark American Blend  
284
Dunnorthac Hatsuka  
258
Coroinn Smokey Quartz  
 
83. A.V. Utility - Veteran
Judge: Mr D Niven (Scioncroft)
265
GIB CH Zarzoso Hazlo-Otra-Vez  
319
Mitsui Bit On The Side SH CM  
 
JUNIOR HANDLING
 
84. Junior Handling (6-11 yrs)
Judge: Mr D Todd (Chataway)
J11
Chloe McDonald (Aged 9)
J2
Emily Willingale (Aged 9)  
J4
Carla May (Aged 9)  
 
85. Junior Handling (12-16 yrs)
Judge: Mr D Todd (Chataway)
S11
Ria Johnston (Aged 12)  
S6
Chloe Auld (Aged 14)  
S8
Ellie McGaw (Aged 12)  
 
GUNDOG GROUP
 
86. Retriever (Golden) - Junior
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
329
Summeramba One For The Road
331
Ronjalee Roxy Lady  
330
Chinnordale Zeta  
 
87. Retriever (Golden) - Graduate
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
331
Ronjalee Roxy Lady  
 
88. Retriever (Golden) - Open Dog
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
332
Drumkilty Oisin Of Milltimber  
 
89. Retriever (Golden) - Open Bitch
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
334
Strathain Blonde Bombshell  
333
Honey Drizzle  
 
90. Retriever (Flat Coated) - Open
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
337
Orkhatos Pemberley At Auchinbreck
336
Braidwynn Blake Of Auchinbreck  
 
91. Retriever (Labrador) - Junior
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
323
Georingme Rona  
 
92. Retriever (Labrador) - Graduate
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
341
Frewlings Fizzbomb  
343
Claychalk Costa Zaire  
342
Rewari Elusive  
340
Velvetine Stars N Stripes  
 
93. Retriever (Labrador) - Open
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
347
Seatallan Shamrock Of Kiltyrie SH CM
350
Taraloch jane Eyre  
349
Velvetine Little Angel  
 
94. Hungarian Viszla - Graduate
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
352
Laveris Irek At Greentimbers  
356
Mistyayre Sahara  
358
Flushpoint Rhapsody In Donurie  
 
95. Hungarian Viszla - Open
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
361
Bitcon Star Appeal
360
Greentimbers Franchi JW  
359
Greentimbers Zurawski To Calmerell  
363
Laveris Kisber At Twechar  
 
96. German Shorthaired Pointer - Open
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
366
Erlau Aintree At Oroshaza
 
97. German Wirehaired Pointer - Open
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
367
SH. CH. Benreeda Ghosts Wighoules SH CM JW
368
Benreeda Zeus  
370
Starlight Bracken With Gbos  
369
Benreeda Eros  
 
98. Weimaraner - Graduate
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
372
Flitnels Kawasaki King At Zeatana  
371
Hundwith Duet With Edingorse  
 
99. Weimaraner - Open
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
373
Zeatana Zafira
 
100. Spaniel (Cocker) - Junior
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
322
Chaysonnie Warrior Glentree  
375
Craigdean Kokrdoodle Doo  
379
Strathturret Bossy Boots  
377
Totenkopf Day Dreamer  
 
101. Spaniel (Cocker) - Graduate
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
384
Craigdean Ailsakokr  
386
Scomar Endeavour  
381
Whimburn Win Me Over  
387
Strathturret Boogie Woogie  
 
102. Spaniel (Cocker) - Limit
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
389
Vistwin Valhalla
392
Lynshow Touch Of Frost  
390
Craigdean Hanibel Fletcher  
388
Kenan Summer Solstice  
 
103. Spaniel (Cocker) - Open
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
394
Broanglen Circle Of Life At Wishuswell  
396
Strathturret Moonwalker  
397
Raithridge Shoogle  
395
Lynshow Sineubhar  
 
104. Gordon Setter - Open
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
401
Capledrae Whaes Like Us
400
Capledrae Lairds Sister  
398
Bryerdale Morris Dancer  
399
Graylacier Royal 'N' Ancient At Capledrae  
 
105. English Setter - Open
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
408
Swannery Valentino's Legacy To Caspellwynd SH CM
407
Mariglen Knight To Remember In Caspellwynd SH CM  
 
106. Irish Setter - Graduate
Judge: Mr D Todd (Chataway)
415
Forfarian Caught You Lookin JW
411
Glencarron Summer Lovin  
414
Forfarian Catch Me If You Can  
413
Drumwhaur Summer Song  
 
107. Irish Setter - Open
Judge: Mr D Todd (Chataway)
419
INT. CH. Glennara Long Way Home  
418
Balintyne Once In A While  
420
Drumwhaur Heart Of Gold  
421
Lyngor Wisdom  
 
108. A.V.N.S.C. Gundog - Graduate
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
422
Almondsbury Pandemonium  
 
109. A.V.N.S.C. Gundog - Open
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
430
US CH Marsuz Alydar I Like It I Love It At Solivia (IMP)
429
Keepersfield Highland Rose  
425
Pomona Du Vicini Del Monastero At Gunsyn IMP NED  
428
Hastabbi Bonhaire At Mistyayre  
 
Gundog Group - (Group Winners)
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
415
Forfarian Caught You Lookin JW (Irish Setter)  
389
Vistwin valhalla (Cocker Spaniel)  
373
Zeatana Zafira (Weimaraner)  
408
Swannery Valentino's Legacy To Caspellwynd SH CM (English Setter)  
 
110. A.V. Gundog - Minor Puppy
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
437
Lynwater Reed Warbler  
436
Claychalk Zurich  
433
Claychalk Costa Pesta  
435
Gibbglen He's The One  
 
111. A.V. Gundog - Puppy
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
372
Flitnels Kawasaki King At Zeatana  
443
Calmerell Rock Chick  
411
Glencaron Summer Lovin  
447
Arenzano Liberato De Forfarian  
 
112. A.V. Gundog - Graduate
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
422
Almondsbury Pandemonium  
413
Drumwhaur Summer Song  
345
Velvetine Dawns Early Lite  
399
Graylacier Royal 'N' Ancient At Capledrae  
 
113. A.V. Gundog - Open
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
420
Drumwhaur Heart Of Gold  
394
Broanglen Circle Of Life At Wishuswell  
429
Keepersfield Highland Rose  
345
Velvetine Dawns Early LIte  
 
114. A.V. Gundog - Veteran
Judge: Mr B Marshall (Wemyssfield)
421
Lyngor Wisdom  
367
SH. CH. Benreeda Ghosts Wighoules SH CM JW  
448
SH. CH. IR. SH. CH. Lynshow Kraigwitha-K SH CM  
401
Capledrae Whaes Like Us  
 
WORKING GROUP
 
115. Boxer - Graduate
Judge: Miss M Scott (Scobern)
451
Pictland Norseman  
453
Marbelton Seen About Town With Kiranjon  
452
Power Of Dreams From Pictland  
450
Wilflo Twilight Star  
 
116. Boxer - Open
Judge: Miss M Scott (Scobern)
461
Kiranjon Wish Upon A Star
459
Glenauld Gina At Rudino SH CM  
454
Wilflo Boyce Boy  
455
Wilflo Valley Stumper  
 
117. Rottweiler - Graduate
Judge: Miss M Scott (Scobern)
466
Stattlich Up And At Them  
465
Big Bolt Of Lightning  
 
118. Rottweiler - Open
Judge: Miss M Scott (Scobern)
471
Varenka The Marksman SH CM
467
Reikkson Ready For Action  
475
Juffther Soul Provider At Veedenlain SH CM  
474
Osthaen Dark Defender  
 
119. Dobermann - Graduate
Judge: Miss M Scott (Scobern)
No results - Either no entries or all were absent
 
120. Dobermann - Open
Judge: Miss M Scott (Scobern)
476
Aritaur Tomahawk Marillium SH CM
 
121. Great Dane - Graduate
Judge: Miss M Scott (Scobern)
477
Lomondane Am No Glaikit  
479
Lomondane Am Peely Wally  
478
Dainoak Fidei Defensor At Danewell  
 
122. Great Dane - Open
Judge: Miss M Scott (Scobern)
481
Lomondane Its Nae Bother
482
Garsak By Appointment  
485
Lomondane A Guid Blether SH CM  
483
Mohos Secret Gift At Fyrdraca  
 
123. Hovawart - Graduate
Judge: Miss M Scott (Scobern)
486
Fasskoleys Silkie  
487
Minches Chief Reiver  
489
Fasskoleys Mathan  
488
Minches Kees Killarney  
 
124. Hovawart - Open
Judge: Miss M Scott (Scobern)
492
Tyhelva Neo Nexus
491
Hovwaerts Jiska  
493
Hoffen Hills Hluma De Noir  
490
Minches Heidi  
 
125. Bernese Mountain Dog - Graduate
Judge: Miss M Scott (Scobern)
497
Elnside Wishmaster
496
Sanmarwell A Tric In The Tail  
495
Meadowpark Whispers Shadow  
494
Clanquaich Wot Theck  
 
126. Bernese Mountain Dog - Open
Judge: Miss M Scott (Scobern)
500
Bernemcourt Tornado  
499
Clanquaich Bhraigh  
 
127. Siberian Husky - Junior
Judge: Mrs M Briggs (Torreanas)
501
Norste Hike  
 
128. Siberian Husky - Graduate
Judge: Mrs M Briggs (Torreanas)
507
Icynights White Witch JW  
328
Welldalecote Tanaraq  
504
Kopieterra's Emerald Echoes  
506
Snowracers Dark Shaddow  
 
129. Siberian Husky - Open Dog
Judge: Mrs M Briggs (Torreanas)
512
Icynights Uigeadail  
510
Shimani Farid Of Welldalecote  
511
Icynights Togans Mist At Podricals  
514
Zima Cruiser At Ceannabeinnie  
 
130. Siberian Husky - Open Bitch
Judge: Mrs M Briggs (Torreanas)
516
Podrical's Jetset Jilly
517
Gwaihir Lyscha  
515
CH. Icynights Morning Mist  
506
Snowracers Dark Shaddow  
 
131. A.V.N.S.C. Working - Graduate
Judge: Miss M Scott (Scobern)
520
Blacktide Deep Secret  
522
Chinanook's Just A Girl  
521
Clanquaich Glas Vyn Voar  
 
132. A.V.N.S.C. Working - Open
Judge: Miss M Scott (Scobern)
524
IR. CH. Zanobel Vol Solitaire SH CM
523
Shadlian Cream Cracker  
 
Working Group - (Group Winners)
Judge: Miss M Scott (Scobern)
481
Lomondane Its Nae Bother (Great Dane)  
497
Elnside Wishmaster (Bernese Mountain Dog)  
471
Varenka The Marksman SH CM (Rottweiler)  
516
Podrical's Jetset Jilly (Siberian Husky)  
 
133. A.V. Working - Minor Puppy
Judge: Miss M Scott (Scobern)
529
Stegills Picture Perfect At Baojin  
478
Dainoak Fidei Defensor At Danewell  
528
Zorgs Geaming Jasper  
 
134. A.V. Working - Puppy
Judge: Miss M Scott (Scobern)
481
Lomondane Its Nae Bother  
533
Tuwos Indigo At Marillium (IMP)  
495
Meadowpark Whispers Shadow  
531
Osthaen Eternal Flame  
 
135. A.V. Working - Graduate
Judge: Miss M Scott (Scobern)
497
Elnside Wishmaster  
496
Sanmarwell A Tric Of The Tail  
452
Power Of Dreams From Pictland  
 
136. A.V. Working - Open
Judge: Miss M Scott (Scobern)
500
Bernemcourt Tornado  
473
Seittor The Godfather At Jarmichel  
 
137. A.V. Working - Veteran
Judge: Miss M Scott (Scobern)
524
IR. CH. Zanobel Vol Solitaire SH CM  
457
Bo Peeps Fastasleep  
537
Armagret Izzit Cool At Aluinn  
 
PASTORAL GROUP
 
138. Border Collie - Special Yearling
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
543
Locheil Lasting Smile At Borderbrook
541
Bryning The Jean Genie At Glendream  
539
Forrestwalk Follow Me  
546
Dalguise Celtic Rainbow  
 
139. Border Collie - Graduate
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
543
Locheil Lasting Smile At Borderbrook  
548
Tribboch Thistle Me Do  
549
Dalond Blaze Of Glory  
547
Borderbrook The Dakini  
 
140. Border Collie - Open Dog
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
555
Borderbrook Show Me  
540
Borderbrook The Dakini  
554
Tribboch Mr Dream Merchant  
556
Lord Of The Ring  
 
141. Border Collie - Open Bitch
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
559
Tribboch Truly Scrumptious  
558
Borderbrook Jingle Bell  
557
Tonkory Mine At Last At Forrestwalk  
547
Borderbrook The Dakini  
 
142. Bearded Collie - Graduate
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
564
Finesk Lady's Fancy SH CM
563
Kiltondale Roxette  
 
143. Bearded Collie - Open
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
566
Ciopar Ben Kilbreck  
565
Kiltondale Mid-Knight  
 
144. Collie (Rough) - Open
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
568
Shanaburn Dallas Cowboy
569
Julos The One And Only  
 
145. Shetland Sheepdog - Junior
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
573
Caladonia Slainte Mhath
574
Shenachie Nightjar  
579
Avonbank Wish Upon A Star  
575
Shenachie Snowberry  
 
146. Shetland Sheepdog - Graduate
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
593
Avonbank Designed In Gold  
586
Evad Sommer Blossom Of Lochkaren  
584
Shedar Elegant Echo  
590
Murieston Designer Girl  
 
147. Shetland Sheepdog - Limit
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
598
Degallo The Renegade  
601
Torriglen Trailblazer  
595
Murieston Moonlight Music  
600
Rannerdale Pickapocket SH CM  
 
148. Shetland Sheepdog - Open Dog
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
608
CH. Degallo The Real Deal SH CM JW  
607
Gairlow Super Trouper  
609
Ashkirk Charmer For Spencerian  
605
Dantralee Gatecrasher  
 
149. Shetland Sheepdog - Open Bitch
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
613
Degallo In Cahoots At Ashkirk  
615
Tuffeigha Moonlight Waltz  
614
Rivvalee Dark Elegance  
611
Goldwell Shady Lady  
 
150. Welsh Corgi (Pembroke) - Junior
Judge: Miss J Caden (Pilgrimsway)
622
Nesden Harris  
618
Cristaluna's Apache Spirit Of Keltybrae  
621
Nesden Gigha  
619
Marklynne Old And Bold  
 
151. Welsh Corgi (Pembroke) - Graduate
Judge: Miss J Caden (Pilgrimsway)
627
Blazerae Royal Splendour  
623
Kindrummond Sophie At Kelty Brae  
626
Sinjens Red Lily In Nesden  
 
152. Welsh Corgi (Pembroke) - Open
Judge: Miss J Caden (Pilgrimsway)
630
Blazerae High Flyer At Saniaquinto SH CM
632
Marklynne Morning Star  
636
Blazerae Royal Rival  
633
Veudor Circle Of Light At Marklynne  
 
153. Belgian Shepherd (Groenendael) - Open
Judge: Miss J Caden (Pilgrimsway)
No results - Either no entries or all were absent
 
154. Belgian Shepherd (Tervueren) - Open
Judge: Miss J Caden (Pilgrimsway)
638
Zarna Apache Sunrise
 
155. A.V.N.S.C. Pastoral - Graduate
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
639
Autumnhaze Cupids Arrow  
 
156. A.V.N.S.C. Pastoral - Open
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
644
Ozzypool Spirit Dancer SH CM JW
655
Ailort Just Jinks JW  
645
Mybeards Conclusion  
643
Hillndale Samuel Whiskers SH CM JW  
 
Pastoral Group - (Group Winners)
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
644
Ozzypool Spirit Dancer SH CM JW (Australian Shepherd Dog)  
543
Locheil Lasting Smile At Borderbrook (Border Collie)  
573
Caladonia Slainte Mhath (Shetland Sheepdog)  
630
Blazerae High Flyer At Saniaquinto Sh CM (Welsh Corgi(Pembroke))  
 
157. A.V. Pastoral - Minor Puppy
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
542
Locheil Great Expectations  
650
Forguecroft Top Gun  
 
158. A.V. Pastoral - Puppy
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
593
Avonbank Designed In Gold  
541
Bryning The Jean Genie At Glendream  
622
Nesden Harris  
653
Borderbrook Queen Of Hearts  
 
159. A.V. Pastoral - Graduate
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
549
Dalond Blaze Of Glory  
582
Jet Black  
618
Cristaluna's Apache Spirit Of Keltybrae  
550
Kruizcoli Winter Sparkle  
 
160. A.V. Pastoral - Open
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
634
Nesden Red Dawn  
601
Torriglen Trailblazer  
581
Blue Snow  
629
Nesden Dawn Glory  
 
161. A.V. Pastoral - Veteran
Judge: Miss K Bird (Pilgrimsway)
660
Bergerac Flandres SH CM  
657
Letterikhills Fire Princess  
658
Ailort Frederika SH CM  
661
Degallo Destiny's Child  
 
IMPORT REGISTER
 
162. A.V. Import Register - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
671
Louiston Logie Bare  
668
Louiston Monarch Of The Glen  
669
Springhaze Charisma  
324
Daechen Dark Crystal At Gileyna  
 
VARIETY CLASSES
 
163. A.V. Bred By Exhibitor - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
169
Kindeace See Emily Play  
632
Marklynne Morning Star  
524
IR. CH. Zanobel Vol Solitaire SH CM  
202
Kindeace Jumping Jak Flash  
 
164. A.V. Not Bred By Exhibitor - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
250
Kashi Xtreme Chic At Shatansa  
115
Loofahsa Amareuse  
255
Lasang Miss Pepsi At Shatansa SH CM  
79
Shasgav Dizzy Rascal To Sylvnoscorpo SH CM  
 
165. A.V. P.C.C. Stakes - Puppy
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
447
Arenzano Liberato De Forfarian  
318
Kiyohimes's Look Whos Back With Mitsui  
308
Dunnorthac Mika  
202
Kindeace Jumping Jak Flash  
 
166. A.V. P.C.C. Stakes - Open Dog
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
228
Samavai Fired Up  
23
Gennasus On A Mission  
116
Knowlespring Daredevil Dan With Mitsui SH CM  
73
Habiba Some Like It Hot  
 
167. A.V. P.C.C. Stakes - Open Bitch
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
170
Sonic Fancy Free At Kindeace  
111
Kirktonhill Look No Further  
413
Drumwhaur Summer Song  
169
Kindeace See Emily Play  
 
168. A.V. Brace - Open
Judge: Mr A J Timberlake (Chipperlake)
G
Dunn's Brace of Japanese Spitz  
K
Fotherinham's Brace of Shetland Sheepdogs  
H
Stephenson's Brace of Irish Setters  
C
Willingale's Brace of Miniature Schnauzers